Rynek motoryzacyjny w Polsce składa się w większości z samochodów sprowadzanych z innych krajów. Pojazdy te, najczęściej po poważnych wypadkach trafiają do Polski, tutaj są naprawiane i odsprzedawane dalej, mogą stanowić poważne zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zakup powypadkowego auta oznacza zminimalizowanie bezpieczeństwa, a nieświadomy zakup kradzionego auta chroni sprzedającego, a nie kupującego. Na szczęście przed zakupem można zweryfikować pojazd poprzez sprawdzenie historii samochodu.
Według badań Europejskiej Komisji Ruchu i Transportu, Polska jest na piątym miejscu (z 28 badanych krajów) w Unii Europejskiej pod względem ilości wypadków śmiertelnych na drogach a co roku 4 razy więcej osób zostaje sparaliżowanych na całe życie. Polski rynek samochodów jest niezwykle specyficzny. Okazuje się, że znaczna ilość użytkowników dróg porusza się w pojazdach po poważnych wypadkach. Aż 70% pojazdów, uznanych za bezwypadkowe, w rzeczywistości uległo uszkodzeniom, czasem nawet bardzo poważnym. Co to oznacza? Że statystycznie nawet 7 na 10 zaparkowanych pod Twoim blokiem samochodów to auta „po przejściach” o których właściciele nie mają pojęcia, niezależnie czy samochód został kupiony w komisie, czy od osoby prywatnej. Jak sobie z tym radzić?
Samochód powypadkowy
Warto pamiętać o tym, że
samochody, które zostały uszkodzone w wypadkach i ponownie naprawione w większości przypadków nie są już całkowicie bezpieczne.
Trzeba wiedzieć, że takie auta naprawiane są jedynie powierzchownie, po to, aby zamaskować widoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia i zdeformowania.
Często w trakcie kolizji zniekształceniu ulegają również elementy nośce pojazdu. Wyobraź sobie sytuację, kiedy w wyniku zderzenia na drodze zostają przesunięte mocowania elementów podwozia lub układu kierowniczego. Raz zgnieciona konstrukcja auta, nie zachowa swoich pierwotnych właściwości, przy następnej nawet niewielkiej kolizji auto może złożyć się jak harmonijka, zamiast zamortyzować siłę uderzenia i ochronić pasażerów w środku. Podobnie jak raz zgnieciony papierowy model nie wróci do swojego pierwotnego stanu. Wsiadanie do takiego pojazdu może zakończyć się nieszczęśliwie.
Pojazdy powypadkowe są naprawiane, są to jednak naprawy kosmetyczne, przeprowadzane po to, aby móc dalej go odsprzedać. W praktyce naprawa ogranicza się jedynie do przykrycia uszkodzeń szpachlą. Aby przywrócić dla pojazdu pełną sprawność, należy przeprowadzić gruntowny remont,. Należy również zaznaczyć to, że nawet zdolny i wykwalifikowany blacharz nie jest w stanie zespawać podwozia w taki sposób, żeby było ono całkowicie pewne.
W trosce o bezpieczeństwo obywateli takie kraje, jak Stany Zjednoczone czy Niemcy nie umożliwiają nieświadomego zakupu pojazdów po dużych wypadkach. W Polsce nie mamy jeszcze takiego zapisu. Czy oznacza to zatem, że jesteśmy narażone na podróżowanie w zagrażających zdrowiu warunkach? Na szczęście mamy możliwość sprawdzenia historii samochodu, poprzez .
Sprawdzaj historię kupowanego samochodu
Decydując się na zakup własnego samochodu wielokrotnie zastanawiamy się nad tym, który z modeli będzie bezpieczniejszy. Sprawdzamy rodzaje zabezpieczeń i jego wielkość równie często jak markę i kolor. Musimy jednak pamiętać o tym, że liczy się również stan techniczny auta.
Kierując się do konkretnego sprzedawcy, również internetowego, sugerujemy się przedstawionymi przez niego informacjami. W przypadku, kiedy decydujemy o zakupie auta, które wypatrzyliśmy w Internecie na portalach ogłoszeniowych, rozpatrujemy również fotografie, doszukując się w nich możliwych wad.
Ciężko jest rozpoznać powypadkowy samochód, szczególnie w przypadku zdjęć. Może się również zdarzyć, że sam sprzedawca nie będzie umiał stwierdzić, czy dany samochód był wcześniej naprawiany, czy nie z tego powodu, że nie wymagają oni od poprzednich właścicieli przedstawienia historii danego pojazdu. Oznacza to, że mogą mieć oni na swoich „placach” auta powypadkowe, popowodziowe, a nawet tak zwane „składaki”. Czasem zdarzają się również pojazdy kradzione lub takie, w których dokumenty zostały podrobione, a numer VIN - przeszczepiony.
Co należy sprawdzić przed zakupem
Aby uchronić się przed kupnem powypadkowego lub kradzionego samochodu najlepszym pomysłem jest
sprawdzenie jego historii. Jest to możliwe dzięki wspominanemu już
numerowi VIN (ang. Vehical Identification Number, czyli Numer Indentyfikacyjny Pojazdu). To nic innego niż numer nadwozia, który jest unikalny i niepowtarzalny, jak numer PESEL.
Numerem VIN oznaczone są nie tylko pojazdy osobowe, ale również motocykle, motorowery, autobusy i ciężarówki.
Bardzo ważne jest, żeby przed zakupem samochodu poprosić sprzedawcę o podanie numeru VIN. Na jego podstawie można prześledzić, kto przed nami był jego właścicielem i co właściwie z tym autem się działo. Obecnie mamy możliwość sprawdzenia VIN za pomocą zamawianych w Internecie . Zawierają one dane dotyczące przeszłości pojazdów zebrane z takich instytucji, jak: zakłady ubezpieczeń, wydziały komunikacji, aukcje samochodowe, urzędy stanowe, policja, aukcje pojazdów po całkowitej szkodzie. Dzięki tym danym możemy się zatem przekonać, czy to auto będzie bezpieczne dla nas i dla naszych bliskich. Pamiętajmy, że w momencie wypadku to od naszej przezorności zależy, czy zakończy się on dla nasz szczęśliwie.