Podróż samolotem z małym dzieckiem spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Jednak nie taki diabeł straszny… Lot z dzieckiem może być przyjemny i odbyć się bez żadnych stresów. Podpowiadamy, jak się przygotować, aby lot minął bezproblemowo zarówno dla ciebie, malucha, jak i współpasażerów.
Przygotowania do podróży rozpocząć należy od zakupu biletów. W liniach lotniczych na całym świecie dziecko do lat 2 nazywane jest „infantem”. Zasady przelotu i ceny biletów są różne – w zależności od regulacji poszczególnych linii lotniczych.
Bardzo często dzieci do lat 2 latają za darmo. Należy jednak przy tym pamiętać, że maluchowi nie przysługuje wówczas ani bagaż (zarówno podręczny, jak i rejestrowany), ani osobne siedzenie. Brzdąc leci na kolanach rodziców, przypięty do pasa dorosłego dodatkowym pasem. Bywa, że przy niepełnym obłożeniu samolotu trafiają się wolne miejsca, wówczas obsługa na pewno nie będzie miała nic przeciwko, aby usadzić rodzinę w małym dzieckiem tak, żeby można było wolne miejsce wykorzystać dla malucha. Jeśli jednak w cenie dziecku nie przysługuje miejsce, a ty chcesz mieć pewność, że takie otrzymasz – musisz uiścić dodatkową opłatę podczas rezerwacji.
Są także przewoźnicy, w taryfach których za infanta również obowiązuje opłata. Zwykle przysługują w takiej sytuacji zniżki i są one spore – cena waha się przeważnie w kwocie, wynoszącej 10-20% ceny normalnego biletu. Ze względu na wiek dziecka, i tu raczej nie przysługuje osobne miejsce w samolocie oraz bagaż (czasem przysługuje bagaż o mocno ograniczonych wagowo gabarytach, zwykle 5-15kg).
Niezależnie od cen biletów, można przewozić wózek dziecięcy – oddaje się go albo podczas odprawy bagażowej, albo przy wejściu do samolotu (zasady ustala przewoźnik). Wózki nie są objęte limitem bagażowym. Niektóre linie lotnicze (niezależnie od bagażu) zezwalają na przewóz wózka oraz jeszcze jednego dodatkowego przedmiotu dla dziecka (np. fotelika samochodowego). Można również nadać wózek wraz z bagażem rejestrowanym, wtedy jednak na lotnisku docelowym trzeba czekać na jego odbiór wraz z walizkami, co niekoniecznie jest komfortowe dla rodziców.
Bilety lotnicze dla starszych dzieci (w wieku od 2 do 14-16 lat) zwykle objęte są zniżką. W tym przypadku jednak dziecku już przysługuje zwykle limit bagażu tożsamy z bagażem dorosłego.
Aby upewnić się, jakie regulacje przewiduje polityka konkretnego przewoźnika, należy zapoznać się z jego regulaminem.
Lot dziecka bez opiekunów
Dziecko może podróżować bez rodziców. Opcja dostępna jest zwykle dla nastolatków w wieku pomiędzy 14 a 16 rokiem życia (w zależności od indywidualnych regulacji przewoźnika). Można również często skorzystać z tzw. dziecięcej asysty. Usługa polega na wykupieniu dla mniejszych dzieci (już od 5 roku życia) usługi opiekunki, którą na czas lotu stanie się stewardessa.
Skorzystanie z takiej możliwości wymaga dopełnienia odpowiednich formalności – dokumenty, w których zawarte są zgody rodziców, dane opiekuna, który odbierze dziecko w miejscu docelowym, etc.
Wygodnie na lotnisku
Lotniska są przygotowane do obsługi małych pasażerów. Rodzicom z małym dzieckiem przysługują osobne kolejki, zarówno podczas odprawy, jak i podczas kontroli. Przeważnie też rodziny wpuszczane są na pokład samolotu jako pierwsze. Ponadto, na każdym lotnisku znajdują się pokoje dla matki z dzieckiem, wyposażone w przewijaki i inne udogodnienia. Na większych lotniskach znaleźć można również małe place zabaw, na których po odprawie najmłodsi mogą spędzić czas, zabijając nudę.
Miejsce w samolocie
Wiele linii lotniczych przeznacza dla rodziców z dziećmi specjalne miejsca, często na froncie samolotu – tam, gdzie jest więcej miejsca i gdzie da się maluchowi rozłożyć kocyk do zabawy. Zapytaj o taką możliwość podczas odprawy bagażowej.
Udogodnienia na pokładzie
Przewoźnicy dbają o wygodę wszystkich pasażerów, a rodzice maluszków, mają specjalne potrzeby. Dlatego w wielu liniach lotniczych dostępne są w samolotach przewijaki, dodatkowe koce, poduszeczki dla dzieci. Bardzo często załoga dysponuje również zabawkami, książeczkami do kolorowania i reklamowymi gadżetami firmowymi, przeznaczonymi na upominki dla najmłodszych. Na niektórych (zwykle dłuższych) trasach dostępne są specjalne łóżeczka „sky cots”. Rozkładane w wyznaczonych miejscach przy ścianie samolotu albo podwieszane przy fotelach, przy których jest więcej miejsca na nogi. O potrzebie rezerwacji łóżeczka podczas długodystansowego lotu, najlepiej poinformować podczas procesu rezerwacji biletu.
Nie ma również oczywiście najmniejszego problemu ze wsparciem załogi – zawsze można poprosić o gorącą wodę, czy podgrzanie słoiczka, żeby nakarmić malucha.
Pakowanie – mały duży problem
Proces pakowania, sam w sobie, nie wydaje się niczym skomplikowanym. Jednak jak przychodzi co do czego (zwłaszcza przy pierwszej podróży z dzieckiem), okazuje się, że kompletnie nie wiadomo, co może być potrzebne w samolocie. Pora więc na samolotowe must-have:
- Butelka do podania mleka (chyba, że dziecko jest karmione piersią)
- Mleko w proszku do przygotowania posiłku
- Woda butelkowana (w przypadku dzieci, większość lotnisk nie reguluje pojemności, może to być duża butelka wody mineralnej, w najgorszym wypadku – 2-3 butelki o mniejszej pojemności).
- Napoje (soczki i inne)
- Słoiczki z jedzeniem lub inne przekąski
- Pieluchy
- Mokre chusteczki – przydatne zarówno podczas przewijania, jak i karmienia
- Krem do twarzy – klimatyzacja w samolocie wysusza skórę
- Dodatkowy kocyk
- Coś do przebrania, gdyby zdarzyła się jakaś wpadka
- Umilacze czasu – książeczki, kolorowanki, kredki, zabawki, podręczne gry – doskonale jeśli są nowe, zajmą dziecko na dłużej.
Kompletując wyprawkę malucha do bagażu podręcznego warto pamiętać, że limity przewożonych płynów nie obejmują dzieci. Można zatem śmiało przewozić pokarm dla dziecka w większej, niż 100ml objętości.
Zatkane uszy – poważny problem
Zatkane podczas startu lub lądowania uszy są dla dziecka sporym problemem, odczuwa je po prostu, jako ból. Dlatego też tuż przed wzbiciem się w powietrze należy dziecku pomóc. Dla starszaków idealne będą cukierki do ssania lub soczek ze słomką. Dla mniejszych dzieci ssanie piersi albo butelka.
Zajęcia w czasie lotu
Wygodnym i polecanym przez wielu rodziców sposobem jest wybieranie takich godzin podróży, kiedy dziecko zwyczajowo śpi. Zwykle i w samolocie zasypia wówczas spokojnie, a rodzicom lot mija bez problemów. Nie zawsze jednak tak się da. Dlatego do sprawy należy podejść elastycznie. Przygotować zabawki, mieć w odwodzie gry, w które można pograć z maluchem (słowne, pamięciowe, etc.). A jeśli wszystko to zawodzi, po wygaszeniu kontrolki zapiętych pasów, można przejść się z maluchem po samolocie. Dużo ludzi i nowe miejsce – zapewnią dziecku wrażenia. Należy przy tym oczywiście mieć na uwadze komfort współpasażerów i dołożyć starań o to, aby im nie przeszkadzać.
Uprzedź i wyjaśnij
Mówiąc o małych dzieciach, nie ma oczywiście sensu opowiadanie o locie i o tym, z czym się wiąże. Ale jeśli lecisz ze starszakiem i jest to jego pierwsza podniebna podróż, warto wyjaśnić mu przed lotem zawiłości, związane z samolotem, opowiedzieć o wielkich silnikach, które huczą podczas lotu, najlepiej ubarwiając opowieść tak, żeby maluch czuł się niczym super-bohater w chmurach. Uprzedzenie faktów pozwoli dziecku więcej rozumieć i dzięki temu – mniej się bać.
źródło tekstu: