1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Barcelona - serce Katalonii

Barcelona - serce Katalonii

Barcelona jest nieuchwytna, niejednoznaczna. Temperamentna, to znów subtelna. Budzi autentyczny zachwyt! Jest miastem kontrastów, kulturowym kolażem. Mówi się o niej, że z pożytkiem dla wszystkich łączy rozsądek ekonomisty z wyobraźnią artysty.

Tutaj znajdziemy ludzi wszystkich ras, wyznań, klas społecznych – otwartych, serdecznych, ale nie pozbawionych charakteru. Czarująca jest ta barcelońska dynamika. Mówi się, że to miasto artystów (Gaudiego, Picassa, Miro, Tapi), a także wielkiego kapitału i dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu.

Intelektualne serce Katalonii, z dwoma świetnymi uniwersytetami i niezliczoną ilością pomniejszych szkół wyższych, oddziałuje na cały region. Miasto oparte jest na niezwykłym planie urbanistycznym, o wyjątkowej architekturze, z budowlami gotyckimi, secesyjnymi, modernistycznymi. Miasto muzeów – Fundacio Joan Miro i Fundacio Antoni Tapies, Museu Nacional d'Art de Catalunya oraz fanatyków piłki nożnej – FC Barcelona, którzy wznieśli jeden z największych i najwspanialszych stadionów na świecie Camp Nou. Gospodarz Letnich Igrzysk Olimpijskich z 1992 roku.

Przemysłowa Barcelona

Położona jest w delcie rzek Besos i Llobregat, w basenie morza Śródziemnego, w środkowej części Costa Dorada, w północno-wschodniej części Hiszpani, od zachodu otulona masywem górskim Serra de Collserola. Stanowi największe miasto, zarazem stolicę autonomicznego regionu Katalonii, będącego drugą, co do wielkości, aglomeracją Hiszpanii. Mieszkańcom dostarcza nie tylko przeżyć estetycznych, plaż do odpoczynku, ale i solidnego zatrudnienia. Swoje bogactwo budowała od wieków, stąd nie dziwi nikogo mnogość branż jakie tutaj z powodzeniem działają: koncerny samochodowe, zakłady włókiennicze, przemysł petrochemiczny, papierniczy i najbardziej imponujący - stoczniowy.

Porty

Bodaj największy tego typu port w całym basenie Morza Śródziemnego służy Barcelonie, Katalonii i całej Hiszpanii jako ważne miejsce komunikacyjne, przeładunkowe i transportowe.

Dostaniemy się stąd do prawie tysiąca miejsc na całym świecie!

Podzielony na trzy części – przeładunkową, komercyjną i zabytkową – stał się miejscem do którego ciągną turyści od strony morza, jak i lądu w poszukiwaniu atrakcji kulturalnych i rozrywki. Zabytkowy Port Vell słynie z repliki okrętu Santa Maria Krzysztofa Kolumba oraz map, których używał Amerigo Vespucci. Wiele uroku ma również tradycyjna dzielnica rybacka, słynąca ze swoich kulinarnych atrakcji.

To Fenicjanie uczynili z Barcelony ważny port kupiecki, wykorzystując jej położenie. To, co stanowiło największy atut miasta stało się także jego największym problemem. Dogodne położenie sprawiało, że była ona nękana wielokrotnymi podbojami. W Dzielnicy Gotyckiej do dziś znajdziemy ślady byłych włodarzy.

Barcino

Wszystko zaczęło się od kolonii rzymskiej założonej około sto lat przed Chrystusem. Na rozwój silny wpływ mieli także Maurowie, którzy podporządkowali sobie Barcelonę na ponad sto lat.

Barcelona jest jednym z najstarszych miast europejskich, w którym jak na dłoni widać przemiany jakie miały miejsce na kontynencie. Jej pierwszy bujny rozkwit nastąpił w średniowieczu. Kolejny, równie dynamiczny, równie ambitny pod względem urbanistycznym jak  i architektonicznym, przypadł na wiek XIX. Wtedy to miasto przeżyło błyskawiczną industrializację, mnożyły się finansowe potęgi, wzrastały fortuny przemysłowców. W XX wieku za sprawą rozwoju przemysłu, transportu morskiego, handlu miasto znów stało się kołem zamachowym całego regionu. Mentalność barcelończyków ukształtowała wojna domowa lat 30. i późniejszy wzrost sympatii republikańskich i lokalnego – katalońskiego – patriotyzmu. Pomimo poczucia odrębności kulturowej, Barcelona dziś jest miastem kosmopolitycznym, nowoczesnym i bardzo przyjaznym.

Gaudi, Gaudi, Gaudi

Oczywiście, że nazwisko mistrza secesji jest najbardziej magnetyzującym powodem, dla którego odwiedza się stolicę Katalonii. Baśniowy, płynny, odrealniony styl mistrza oddziałuje na każdego. Trudno odmówić mu uwodzącej siły, rozmachu, niezwykłej wyobraźni i czystego piękna. Jednym ze sposobów poznawania Barcelony jest właśnie wycieczka śladami twórczości Antonio Gaudiego. Oczywiście najwięcej uwagi poświęca się Sagrada Familia, ale nie można tracić z oczu równie cennych, pięknych realizacji. Będąc na placu Reila podziwiać możemy latarnie uliczne jego projektu, z kolei mniej wystawne, ale równie ciekawe domy - Casa Vicens, Mila, Batllo, Calvet - pozwalają spojrzeć na pomysłowość mistrza w aranżowaniu przestrzeni prywatnej. Wybierzmy się także na zwiedzanie pałacu księcia Guell, z którym przez lata się przyjaźnił, a który był wielkim admiratorem i mecenasem sztuki barcelońskiego architekta. Pałac biskupi w Astrodze, czy szkoła przyklasztorna Collegi de les Teresianes również powinny obowiązkowo znaleźć się w programie zwiedzania.
 

Temple Expiatori de la Sagrada Familia

To chyba najdłuższa realizacja architektoniczna w historii ludzkiej. Symbol miasta nadal jest budowany, wciąż zbierane są środki na jego ukończenie, a ta sytuacja trwa – bagatela – od przeszło stu lat. Dzieło swojego życia Gaudi budował z własnych środków. Dziś jest ono kontynuowane przy niemałym udziale środków publicznych. Żarliwie wierzący mistrz postawił przed sobą zadanie ambitne. Kościół Przebłagalnej Świątyni Świętej Rodziny miał, w założeniu, przypominać organizm inkrustowany ręcznie rzeźbionymi detalami. Pomimo, że Sagrada Familia jest dziełem Antonio Gaudiego, który poświęcił jej znaczną część swojego życia i wszystkie pieniądze, to przy budowie pracowało wielu architektów, którzy również odcisnęli swoje piętno, na tyle jednak nieznaczne, że nie podważające głównej koncepcji. Niemałe znaczenie na powodzenie projektu miała przypadkowa śmierć katalońskiego mistrza. Z trzech założonych fasad zdołał on nadzorować budowę tylko jednej. Każda z nich poświęcona została innemu tematowi – wschodnia narodzinom Chrystusa, zachodnia męce i śmierci Odkupiciela, a południowa jego chwale. Każda z fasad ma cztery iglice, co w założeniu miało symbolizować dwunastu Apostołów. Nawę główną wieńczy misterna, oszołamiająco duża kopuła.

Pierścienie

Barcelona to nie tylko najwspanialszy przykład secesyjnej architektury, ale także gotyckiej – w jej poszukiwaniu warto udać się do dzielnicy Barri Gòtic. Starówka to właśnie wąskie kamienice, ale i serce miasta. Jest gwarno, tłoczno, muzykalnie. Ulice stają się parkietem dla katalońskich tancerzy wykonujących sardanes – tradycyjny taniec. Co ciekawe, starówka otoczona jest pierścieniem architektury secesyjnej, a ten z kolei jest zamknięty w pierścieniu już bardzo współczesnej architektury modernistycznej – a więc głównie budynków mieszkalnych i biurowych.

W Barcelonie czas spędzić można także wśród zieleni w Parku Montjuic, z widokiem na zamek. Można też udać się do katedry na Plaza de la Seu, zwiedzić muzeum Picassa, albo podziwiać eksponaty katalońskich artystów w Museu Nacional d'Arte de Catalunya. Przyjemny relaks zapewniają długie plaże. Gdy chcemy zaszaleć, jedźmy do dzielnicy La Ribera, w której znajdziemy bary, kluby, dyskoteki.

Barcelona posiada dwa porty lotnicze El Prat oraz Girona, który wprawdzie jest oddalony o około 90 kilometrów od centrum miasta, ale za to lądują tutaj samoloty tanich linii lotniczych. Po mieście poruszać się jest niezwykle łatwo za sprawą metra, licznych linii autobusowych, tramwajowych.

Plato combinado

Tytułowy posiłek jednodaniowy jest niezwykle popularny w Barcelonie, a turyście dostarczy, przy umiarkowanych kosztach, wielu przyjemności, bo składa się z małych porcji różnych dań, przystawek, napojów. A smaków będzie nader dużo, podobnie jak wiele było wpływów na kuchnię Katalonii. Grecy, Arabowie, Fenicjanie odcisnęli swoje piętno na charakterze tej kuchni. Wiele ją łączy z kuchnią śródziemnomorską – jej upodobaniem do oliwy z oliwek, wina, owoców morza – w szczególności warto spróbować ośmiornic i langust. To kuchnia obfita w ryby – makrele, tuńczyki – oraz wołowinę, wieprzowinę, baraninę. Nie mniej popularne jest tutaj mięso królika. Oczywiście Hiszpanię będziemy kojarzyć z przystawkami – tapas, grzankami z oliwą, pomidorami i serami, licznymi wariacjami na temat zielonej sałaty. Warto poznać smak pysznej esqueixady – sałatki z suszonego dorsza, oliwek, pomidorów, cebuli, papryki, skropionej octem winnym. Niemal do wszystkiego podawane jest wino, które traktuje się tutaj na równi z wodą. Przysmakiem katalońskim są calcots – pieczone cebulki, paella oraz zupa z mięsem i warzywami o tysiącletniej tradycji – escudella. Ze słodkości wart uwagi jest karmelowy flan, biały ser z miodem.

Najlepsze oferty do Barcelony znajdziesz na

Katalonia - przydatne informacje:

  • Stolica: Barcelona
  • Język:hiszpański, kataloński
  • Waluta:1 Euro (€) = 100 centów
  • Czas lokalny:czas polski
  • Czas lotu: ok. 3 godz.
  • Wizy – obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy (pobyt turystyczny do 90 dni)
  • Wymaganym dokumentem przy odprawie jest paszport lub dowód osobisty
  • Zdrowie: nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne
  • Plaże Costa Brava: piaszczyste i piaszczysto-kamieniste
Przykładowe ceny
  • mleko – 0,5 EUR
  • bagietka – 0,6 EUR
  • 1,5 l wody mineralnej – 0,6 EUR
Orientacyjne ceny w barach i restauracjach:
  • kawa – 1-2 EUR
  • woda mineralna – 1-2 EUR
  • piwo – 0,7-1,5 EUR
Polecane hotele na Costa Brava

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze