Woda mineralna sprzedawana jest najczęściej w plastikowych butelkach. Są one poręczne, lekkie i łatwo dostępne. Po butelkowaną wodę sięgamy niemal codziennie, by nawodnić organizm, warto jednak pamiętać przy tym, że nadmiar plastikowych opakowań, w których sprzedawana jest woda, staje się problematyczny dla ekosystemu. Czy jest sposób, aby temu zaradzić?
13113 Świat pełen plastiku
Nadmiar plastikowych butelek w obiegu nie wpływa pozytywnie na stan środowiska naturalnego. Dlaczego? Ponieważ do wyprodukowania jednej plastikowej butelki zużywa się znaczne ilości wody. Ponadto rozkład butelki (w zależności od jej dokładnego składu) trwa od 100 do 1000 lat. Innym, istotnym aspektem jest również tzw. „ślad węglowy”, czyli całkowita suma emisji dwutlenku węgla, który został wyemitowany do atmosfery. Niestety, pomimo możliwości, jakie daje dziś recykling, tylko 23% butelek na terenie USA podlega ponownemu wykorzystaniu.
Alternatywa w zasięgu r
ęki
Sięgając po wodę, najczęściej wybieramy butelki PET – to nie tylko najpopularniejszy, ale przede wszystkim najwygodniejszy typ opakowania. Są one lekkie i bardzo praktyczne, idealnie zmieszczą się do torebki czy plecaka, dzięki czemu woda mineralna może być zawsze w zasięgu naszej ręki. Czy jednak można jednocześnie dbać o ekologię a zarazem nie rezygnować z własnego komfortu? Właśnie w tym miejscu pojawia się najwygodniejsza alternatywa dla standardowych plastikowych opakowań. Jest nią wybór wody w butelkach, które zostały wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska.
Postaw na PlantBottle
Kropla Beskidu to pierwsza polska marka, która z końcem kwietnia 2015 r. wprowadziła na rodzimy rynek innowacyjną butelkę PlantBottle. To obecnie jedyna w Polsce butelka PET, której do 30% składu stanowią materiały pochodzenia roślinnego. Podczas procesu produkcji PlantBottle wykorzystywany jest ekologicznie przyjazny etanol uzyskiwany z trzciny cukrowej. Ponadto w procesie produkcji nie wykorzystuje się roślin genetycznie modyfikowanych. Od wprowadzenia butelki na rynek udało się zmniejszyć emisję CO2 o 270 000 ton – to równowartość spalenia 623 000 baryłek oleju. Na razie woda w opakowaniach PlantBottle dostępna jest w butelkach o pół litrowej pojemności.
Butelka PlantBottle w pełni podlega recyklingowi, a materiały powstałe po jej przetworzeniu mogą być użyte do produkcji nowych przedmiotów. Dzięki temu PlantBottle można dowolnie przetwarzać na wiele różnych sposobów. Co więcej, dzięki ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery PlantBottle pomaga także ochraniać warstwę ozonową Ziemi. Wybierając Kroplę Beskidu możemy nie tylko korzystnie wpłynąć na swoje ciało i umysł, ale zatroszczyć się także o środowisko naturalne.
Źródła: