Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Chętnie jedzą ją dzieci i dorośli. Pizza sprawdza się świetnie podczas randki, spotkania z przyjaciółmi czy leniwego wieczoru na kanapie. Mimo że pizza często gości na naszych talerzach niewiele wiemy o jej historii i ciekawych faktach na jej temat. Czas to zmienić! Jaką pizzę najchętniej jedzą Polacy?
Pizza pochodzi z... Grecji?
Siłą pizzy jest jej uniwersalność. Podstawą potrawy jest zawsze mączny placek, ale to jakie dodatki na niej położymy, zależy tylko od nas. Każdy z nas na pewno ma swój ulubiony rodzaj pizzy. Skąd jednak wziął się pomysł na tę potrawę? Pierwsze wzmianki o daniu, które w pewnym stopniu przypominało pizzę, pojawiły się już w antycznej Grecji. Starożytni Grecy chętnie spożywali płaskie chlebki lub placki natarte oliwą, czosnkiem i ziołami. Jednak tę wersję pizzy, którą znamy i lubimy współcześnie, przygotowano po raz pierwszy dopiero w 1889 roku.
Aby uczcić przyjazd królowej Włoch Małgorzaty Saubaudzkiej do Neapolu, piekarz Raffaele Esposito postanowił przygotować specjalne danie. Na cześć królowej skomponował potrawę, która reprezentowałaby narodowe barwy Włoch – zielony, biały i czerwony. Na płaskim, mącznym placku ułożył pomidory, ser mozzarella oraz bazylię. Tę kompozycję nazwał Margherita. Tak powstała podstawowa i najprostsza wersja pizzy, którą znamy do dziś.
Jednak dopiero wiele lat później w Stanach Zjednoczonych pizza zyskała swoją ogromną sławę i rozpoznawalność. Typowo włoskie danie dostało się do kanonu jedzenia na szybko obok hamburgerów i frytek. Zaczęło pojawiać się coraz więcej pizzerii, które oferowały pizzę na wynos w charakterystycznych, kartonowych pudełkach lub sprzedawać pizzę na kawałki. Z roku na rok to smaczne i szybkie danie było coraz bardziej popularne na całym świecie.
Największa, najdroższa i najszybciej zjedzona pizza
Charakterystyczny okrągły placek stał się jedną z ikon popkultury. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób bierze udział w biciu różnego rodzaju rekordów związanych z tym daniem. W rywalizacji o to, kto najszybciej zje całą pizzę o średnicy 30 cm, wygrał Kanadyjczyk. Pochłonął cały placek w ciągu zaledwie 41,31 sekundy! Inny rekord został ustanowiony w 1990 roku w RPA. Tamtejsi kucharze przygotowali największą pizzę świata, której średnica wyniosła aż 36,6 metra. Przez wiele lat ten wynik był absolutnym rekordem. Włosi jednak nie podarowali obywatelom RPA i postanowili udowodnić, że największa pizza należy do Italii. Pięciu włoskich kucharzy za pomocą 19 800 kilogramów mąki, 8 800 litrów sosu pomidorowego, 1 500 kilogramów masła, 250 kilogramów soli, 210 litrów oleju roślinnego oraz 19 800 kilogramów mozzarelli przygotowali pizzę giganta. Nowy rekord to aż 39,6 metra średnicy! Ciekawe, czy komuś uda się pobić ten rekord w przyszłości.
Jesteście ciekawi, ile może kosztować kawałek najdroższej pizzy świata? Aż 450 $! Jakie składniki może zawierać ten ekskluzywny przysmak? Najdroższe dodatki to m.in. jadalne złoto, homar marynowany w koniaku, czarny dorsz z Alaski, szkocki wędzony łosoś, kawior nasączany szampanem, tygrysie krewetki czy rosyjski kawior Osetra. To danie to prawdziwy specjał dla smakoszy owoców morza. Takiej pizzy nikt na pewno nie polewa sosem czosnkowym!
Polska pizza w liczbach
Polacy też kochają pizzę i jest to jedno z najchętniej zamawianych dań. Szacuje się, że nawet 96% Polaków chętnie jada pizzę. Aż 73% z nich je ją przynajmniej raz w miesiącu lub nawet częściej. Naszym ulubionym rodzajem pizzy jest pepperoni – sięga po nią nawet 20% Polaków. Na kolejnych miejscach znajdziemy klasyczną margheritę, capriciosę oraz pizzę hawajską. Czy wiecie, że pizza hawajska wcale nie powstała na Hawajach? To Kanadyjczycy dorzucili ananasa do pizzy i tym sposobem stworzyli te egzotyczne połączenie. Wróćmy jednak do Polaków. Zdecydowana większość naszych rodaków decyduje się na cienkie ciasto zamiast grubych, zapychających buł. Za to w naszym kraju nie ma zbyt wielu wielbicieli pizzy calzone – szacuje się, że zamawia ją tylko 2% Polaków.
Na pewno nikogo nie zdziwi fakt, że najchętniej sięgamy po to szybkie danie w sobotę. Weekendy niejednemu kojarzą się z pizzą i dobrym filmem. Z tego powodu wiele restauracji tego dnia przeżywa prawdziwe oblężenie, a na zamówienia domowe trzeba długo czekać. Wolimy jednak poczekać niż przejeść się do lokalu lub samemu zagnieść ciasto. Nawet 40% kupowanej pizzy to ta z dowozem do domu. Od kiedy pojawiła się pizza przez Internet, zniknął również problem, kto tym razem zadzwoni i złoży zamówienie. Wystarczy tylko wybrać naszą ulubioną pizzerię (np. ), wybrać dodatki i sosy, a pizza bez problemu trafi pod nasz adres. Możliwość zamawiania pizzy przez Internet to prawdziwe błogosławieństwo dla osób, które nie lubią rozmów przez telefon lub potrzebują więcej czasu na zastanowienie. Teraz pyszna pizza zawsze jest na wyciągnięcie ręki!