Wysypianie się to dla wielu… trudna sztuka. Zbyt mało czasu na sen, zbyt silny stres, smartfon odkładany dopiero na nocny stolik albo wypadający z ręki to tylko niektóre przyczyny zaburzeń snu. Bardzo często jednak przyczyną porannego niewyspania, a także bólu karku lub kręgosłupa jest niewłaściwy materac lub wręcz mebel, na którym sypiasz.
Bo sypiać należy w łóżku, a nie na kanapie, wersalce czy sofie. To są meble do siedzenia, nie do spania. Ich konstrukcja nie jest obliczona na optymalne podparcie leżącego ciała. Meblem do spania jest łóżko z porządnym i dobrze dobranym materacem. Owszem, siedzi się na nim nieco gorzej niż na wygodnej sofie, ale tak ma być. Wielu ludzi, którzy zamienili mebel tapicerowany na łóżko albo stelaż pod materac, ma dziś powody do radości.
Znalezienie odpowiedniego łóżka to niewielki problem, ale jak wybrać materac? Oto krótki przewodnik.
Materace sprężynowe
Coś, co powoli wychodzi już z użycia. Stosunkowo tanie materace z tzw. sprężynami bonellowymi. Konstrukcja podobna do siedzenia wersalki czy sofy. Ponad sprężynami, których jest stosunkowo niewiele, znajduje się warstwa pianki poliuretanowej. W wersji jednoosobowej taki materac może kosztować poniżej 200 zł. Coś dla tych, którzy oszczędzają na zdrowiu i komforcie.
Materace kieszeniowe
To także materace sprężynowe, ale zupełnie inne. Sprężyn jest tu dużo, dużo więcej, a każda z nich ugina się niezależnie od pozostałych. Umieszczone są w kieszonkach z materiału, po jednej – stąd ich nazwa.
To już materace zdrowe i wygodne. Dla bardziej wymagających występują w odmianie multipocket, gdzie sprężyn jest jeszcze więcej. Nad i pod warstwą ze sprężynami znajduje się pianka, toteż materac jest przeważnie odwracalny. Sprężyny pracują bezgłośnie, nic nie uwiera, a materac dopasowuje się idealnie do ciała śpiącego człowieka.
Materace kieszeniowe są szczególnie polecane do łóżek małżeńskich. Gdy obok siebie śpią dwie osoby, każda z nich wykonuje przez sen ruchy i zmienia pozycję. Jeśli materac przenosi ugięcia i drgania, to drugie, zwłaszcza jeśli śpi czujnie, może się wtedy wybudzać. Materace kieszeniowe są tej wady pozbawione: nikt nie czuje, że partnerka czy partner obraca się właśnie z impetem na drugi bok.
Czy materace kieszeniowe mają jakąś istotną wadę? Właściwie nie, poza jedną: są dość ciężkie, zwłaszcza te dwuosobowe. Nie nadają się z tego powodu na łóżka ani stelaże podnoszone, ponadto jest z nimi trochę kłopotu w czasie przemeblowań, remontów i przeprowadzek.
Materace piankowe
Uniwersalne materace z pianek poliuretanowych o rozmaitej gęstości, a więc i twardości. Nadają się dla wszystkich grup wiekowych – od dzieci aż po osoby w podeszłym wieku. Pianki są całkowicie nietoksyczne, a dzięki specjalnym perforacjom wykonane z nich materace „oddychają”. Nie gromadzi się w nich wilgoć ani roztocza, są to więc produkty polecane alergikom.
Oprócz standardowych materacy piankowych można kupować produkty wyższej jakości, wykonane z pianek o specjalnych właściwościach. Może to być np. pianka wysokoelastyczna. Cechuje ją największa sprężystość, przez co materac błyskawicznie reaguje na każdą zmianę pozycji człowieka. Nadaje się więc dla ludzi sypiających niespokojnie, często przewracających się z boku na bok. Z kolei pianka termoelastyczna reaguje na ciepłotę ciała – wolniej, ale precyzyjnie, dlatego jest optymalna dla sypiających spokojnie, w jednej pozycji.
Komfort spania dają też materace z pianki lateksowej. Niektórzy cenią je ze względu na fakt, iż pianka ta produkowana jest z surowca pozyskiwanego z roślin kauczukodajnych, a nie chemicznych substancji.
Materace piankowe są lekkie i można ich używać przez wiele lat, ale z jednym wyjątkiem: nie mogą być nadmiernie obciążane, bo ulegają wtedy odkształceniom. Polecane są więc osobom, których masa ciała nie przekracza 100 kg. Konieczny jest też odpowiedni dobór twardości.
Pewną pomocą w wyborze może być artykuł .
Materace nawierzchniowe
Jest też na rynku podgrupa materacy piankowych produkowanych jako dodatek do materaców, a także mebli tapicerowanych. Materac nawierzchniowy układa się po prostu na dotychczasowym podłożu do spania. Zwiększa on komfort wypoczynku. Może sprawić, że dany mebel lub materac stanie się twardszy lub bardziej miękki. Kto nie chce lub nie może wymienić „spania” całkowicie, temu z pomocą przyjdzie model nawierzchniowy.
Materace kieszeniowe, piankowe i nawierzchniowe dostępne są w sklepie .
Nie tylko rodzaj, ale i producent się liczy
Wybierając materac, należy kierować się jego rodzajem, twardością i jakością, a nie ceną. Najlepiej postąpią ci, którzy postawią na wyroby znanych producentów, jak np. szwedzka marka Hilding. Najlepsze surowce plus staranne wykonanie sprawiają, że Szwedzi sprzedają swoje wyroby na całym świecie i udzielają na nie aż 15 lat gwarancji. Dotyczy ona także odkształceń. Właściwie dobrany materac może więc służyć przez długie, długie lata, nie tracąc swoich cech użytkowych.