1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera
  4. >
  5. Jak „ostudzić” menopauzę?

Jak „ostudzić” menopauzę?

(Fot. materiały partnera)
Menopauza wszystkim kojarzy się z uderzeniami gorąca i nadmierną potliwością. Czy jest na nie sposób?

Uderzenia gorąca (HF, z ang. Hot Flashes) są najczęstszym objawem klimakterium. Opisywane są jako uczucie narastania intensywnego ciepła, powiązanego z gwałtownym poceniem się, zaczerwienieniem i dreszczami. Pocenie się zwykle występuje na twarzy, szyi i klatce piersiowej. Uderzenie gorąca zwykle trwa od 1 do 5 minut a średni czas trwania objawów wynosi około czterech lat.

Mechanizm powstawania uderzeń gorąca i nocnych potów

Podczas uderzenia gorąca dochodzi do gwałtownego wzrostu temperatury ciała i skóry. Średni przyrost temperatury ciała to 0,5°C, podczas gdy skóra nagrzać się może nawet o 3°C. Przyczyną powstawania zjawiska uderzeń gorąca jest zawężenie strefy termoneutralnej (TNZ) wywołane wahaniami estrogenu. Prościej rzecz ujmując uderzenia gorąca występują, gdy obniżony poziom estrogenu powoduje, że termostat naszego organizmu (jakim jest podwzgórze) staje się bardziej wrażliwy na niewielkie zmiany temperatury ciała. Kiedy podwzgórze „uważa”, że nasze ciało jest zbyt ciepłe, rozpoczyna łańcuch zdarzeń – podgrzewa je, abyśmy się spociły - aby tym samym nas ochłodzić.

Co zrobić z nocnymi potami?

Sen pomaga uregulować wiele rzeczy, które rozregulowuje hormonalny rollercoaster menopauzy: obniża poziom glukozy, stymuluje wydzielanie leptyny, obniża poziom hormonów stresu, poprawia koncentrację i pamięć. Ale jak dobrze się wysypiać, jeśli zmorą menopauzy są nocne poty?

Po pierwsze wymień swój materac na taki, który zapewnia wentylację i nie powoduje przegrzewania ciała. Nie stosuj materacy sprężynowych ani lateksowych. Wybierz materac piankowy, który nie posiada modnej ostatnimi czasy pianki z pamięcią. Pianka ta powoduje bowiem bardzo silne przegrzewanie ciała podczas snu. Godnym polecenia jest marki ONSEN, który doskonale odprowadza ciepło i wilgoć podczas snu.

(Fot. materiały partnera)

Po drugie stosuj poduszkę, która nie powoduje przegrzewania głowy, karku i szyi. Unikaj ciepłych poduszek wykonanych z pierza naturalnego, pianki z pamięcią lub z wypełnieniem poliestrowym. Zastosuj wykonaną z pianki BluPur o strukturze otwartych komórek.

Dzięki uprzejmości marki ONSEN nasze Czytelniczki otrzymują rabat 20% na zakup doskonale wentylowanych materacy i poduszek pod adresem . Podczas zakupów użyj kodu rabatowego OZWPL2020.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze