1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera

Najlepsze Polki w mieszanych sztukach walki

Joanna Jędrzejczyk (Fot. materiały prasowe partnera)
Coraz popularniejsze staje się uprawianie sportów walki przez kobiety. Duża zasługa w tym naszej mistrzyni – Joanny Jędrzejczyk, która mocno spopularyzowała to wśród płci żeńskiej. O „JJ” słyszał prawie każdy w Polsce. Jakie są inne znane zawodniczki mieszanych sztuk walki?

Joanna Jędrzejczyk wciąż numerem jeden

Nie ma co ukrywać, w najbliższym czasie nikt się nie zbliży do osiągnięć Joanny. Była mistrzyni UFC w wadze słomkowej (2015–2017) ma za sobą naprawdę kawał historii. Stoczyła ona 20 walk w zawodowym MMA, zwyciężyła w szesnastu z nich. Stoczyła masę ciężkich walk i dumnie reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej.

Ostatnie lata walk to wciąż dobra forma Joanny, jednak jej przeciwniczki wzniosły się na wyżyny swoich możliwości. I tak na ostatnich 6 walk Asi w UFC przegrała aż cztery: pojedynek i rewanż z Rose Namajunas, porażka z Walentiną Szewczenko i przegrana po najprawdopodobniej najciekawszej walce kobiet wszechczasów – walka z Zhang Weili na UFC 248.

Karolina Kowalkiewicz-Zaborowska

Kolejna zawodniczka związana z amerykańską organizacją Ultimate Fighting Championship. Karolina Kowalkiewicz-Zaborowska walczy w oktagonie UFC już 6 lat i w przeciwieństwie do Joanny Jędrzejczyk wciąż jest aktywną zawodniczką. Poprzednio była związana z polską organizacją – KSW. W 2013 została nawet mistrzynią tej organizacji w wadze do 52 kg.

Ostatnich walk w UFC Karolina nie może zaliczyć do udanych. Na dziesięć ostatnich pojedynków żona Łukasza Zaborowskiego wygrała zaledwie trzy. Z czego ostatni ponad 40 miesięcy temu – niejednogłośną decyzją z Felice Herrig. Obecny bilans Kowalkiewicz-Zaborowskiej w walkach zawodowych to 12-7 i – delikatnie mówiąc – nie należy on do najlepszych.

Karolina Owczarz

Zawodniczka wagi muszej, od 3,5 roku związana z polską federacją KSW. Na początku poprzedniej dekady związana mocniej z boksem, gdzie stoczyła cztery walki, wygrywając wszystkie z nich. W KSW jej bilans to 4-1, a jedyna jej porażka to walka z Justyną Habą na KSW 56. Przyszłą walkę stoczy już w ten weekend z Sylwią Juśkiewicz (rywalka w debiucie Joanny Jędrzejczyk z 2012 roku). Jak poradzi sobie Karolina? BETFAN zakłady bukmacherskie wskazują ją jako zdecydowaną faworytkę tego pojedynku.

Aleksandra Rola

Aleksandra to kolejna zawodniczka walcząca na polskim podwórku. Od 2019 roku swoje walki toczy w KSW – organizacji w której stoczyła już trzy pojedynki. Dwie z nich niestety zakończyły się porażką: poddanie przez duszenie trójkątne nogami z Karoliną Owczarz oraz przegrana z Karoliną Wójcik na punkty (jednogłośna decyzja sędziowska). Swoją udaną walkę stoczyła z Catherine Costigan na KSW 50 w Londynie. Obecny jej bilans to 3-2.

Karolina Wójcik

Najmłodsza z wyżej wymienionych zawodniczek – Karolina Wójcik – ma za sobą dwa starcia w topowej polskiej organizacji. Pokonała ona wyżej wspomniane Sylwię Juśkiewicz oraz Aleksandrę Rolę. W całej swojej karierze stoczyła już 10 zawodowych walk. Ośmiokrotnie schodziła z oktagonu zwycięsko – 2 razy okazała się gorsza od swoich przeciwniczek. Czyżby Karolina miała być nową nadzieją kobiecych sztuk walki? Najbliższe lata będą niezwykle ważne!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze