1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Nadmierne wypadanie włosów to coraz częstszy problem. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Znajdujesz je wszędzie: na szczotce, ubraniu, poduszce, dywanie, a nawet sitku pod prysznicem. I to nie kilka, a kilkaset dziennie. A przecież ich miejsce jest na twojej głowie. Jeśli problem wypadających włosów dotyczy także ciebie, zachęcamy do dalszej lektury.

Wypadanie włosów to wbrew pozorom całkowicie naturalne zjawisko. Dziennie tracimy ich od 50 do 100. Taki wynik nikogo nie powinien martwić – w miejscu starego włosa zaraz wyrośnie kolejny. Problem rodzi się dopiero, gdy liczba zgubionych w ciągu dnia włosów przekracza 150, a więc znacznie przewyższa tempo ich wzrostu. Jest to nie tylko uciążliwe i nieestetyczne – bo włosy wychodzą wtedy garściami i zostają dosłownie wszędzie – ale przede wszystkim niepokojące. To wyraźny sygnał, że z naszym organizmem jest coś nie tak, szczególnie jeśli stan ten utrzymuje się przez kilka tygodni. Wtedy w trybie natychmiastowym należy się z tym uporać. Jak to zrobić?

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Problem nadmiernego wypadania włosów dotyka niestety coraz więcej osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest mnóstwo. Gubienie włosów może być skutkiem po prostu niewłaściwej pielęgnacji czy stylizacji – ciasne upięcia, częste farbowanie, wysoka temperatura wody przy myciu lub powietrza przy suszeniu znacznie osłabiają cebulki. Czasem jednak podłoże problemu jest o wiele poważniejsze: infekcje, choroby autoimmunologiczne (np. PCOS), zaburzenia metabolizmu czy nowotwory. Wypadanie włosów może być też spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, zatruciami, zanieczyszczeniami powietrza i stosowaniem nikotyny czy chorobami skórnymi. Skupmy się jednak na tych najbardziej powszechnych:

  • Nieodpowiednia dieta

To, co ląduje na naszym talerzu, ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję naszych włosów. Jeśli dieta uboga jest w potrzebne do prawidłowego funkcjonowania witaminy, składniki mineralne i białka, może przyczyniać się do ich nadmiernego wypadania. Szczególnie wpływa na to niedobór cynku, żelaza, kwasu foliowego, witamin z grupy B i witaminy D, białka i zdrowych tłuszczy.

  • Nadmierny stres

Przewlekły i nagły stres również nie pozostaje bez wpływu na stan skóry głowy i włosów. Wypadanie psychogenne – bo tak właśnie nazywa się wypadanie włosów wywołane przez sytuacje stresowe – jest obecnie bardzo powszechne. Włosy tracimy wtedy w dużych ilościach, szczególnie podczas czynności mechanicznych: mycia, szczotkowania, a nawet zwykłego przeciągnięcia dłonią po pasmach.

  • Zaburzenia hormonalne

Wszelkie zmiany i zaburzenia równowagi hormonalnej, w tym choroby tarczycy – niedoczynność, nadczynność i Hashimoto, a także menopauza oraz odstawienie antykoncepcji, które obniżają poziom estrogenów we krwi, mogą powodować nadmierną utratę włosów. Niedobór tych hormonów powoduje przewlekłe wypadanie włosów, ich osłabienie i przerzedzenie, a nawet zanikanie mieszków włosowych.

  • Infekcje wirusowe

Intensywna utrata włosów może pojawić się także po przejściu choroby, której towarzyszy gorączka, np. grypy lub COVID-19. Występuje ono najczęściej ok. 3 miesiące po wystąpieniu danego czynnika, którym może być zarówno sama infekcja, ale też wysoka gorączka, ogólne osłabienie organizmu lub stosowanie antybiotyków oraz innych lekarstw.

  • Ciąża

Oprócz wspomnianych wcześniej zaburzeń hormonalnych spowodowanych odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych lub menopauzą, do nadmiernego wypadania włosów u kobiet może przyczynić się również ciąża. Stan ten powoduje wzrost estrogenów we krwi, który po porodzie drastycznie spada i właśnie dlatego tracimy wtedy włosy. Ich utrata w sposób naturalny może utrzymywać się nawet do roku po porodzie. Gdy wypadanie utrzymuje się dłużej, warto poszukać innego źródła problemu.

Kluczowa jest diagnoza

Im szybsza lokalizacja przyczyny wypadania włosów i rozpoczęcie działania, tym lepsze i szybsze efekty. Tu z pewnością pomoże wprowadzenie odpowiedniej suplementacji dopasowanej do naszego problemu, która spowolni utratę włosów i przyspieszy ich odrost. W każdym z wyżej wymienionych przypadków sprawdzi sie linia suplementów diety – specjalistycznych, wieloskładnikowych preparatów uzupełniających konkretne niedobory witamin i minerałów w organizmie, a także dostarczających włosom substancje budulcowe. W kapsułkach obok aminokwasów siarkowych, znajdziemy witaminy i minerały wspomagające zdrowy wzrost włosów: biotynę, cynk, selen, miedź, a także składniki antyoksydacyjne, które uruchamiają procesy naprawcze i ochronne komórek, w tym komórek mieszków włosowych: wit. E i C, ryboflawinę i L-cysteinę .

Dla tych, którzy zmagają się z przewlekłym wypadaniem włosów (patrz: zaburzenia hormonalne spowodowane odstawieniem antykoncepcji czy menopauzą), zalecany jest stymulujący porost włosów suplement Kerabione Booster z kwasami tłuszczowymi (w tym Omega 3 i GLA) oraz wzmacniające serum , które zawiera aż 98 procent naturalnych składników korzystnie wpływających na kondycję włosów. W przypadku chorób tarczycy wystarczy stosowanie suplementów Kerabione i Kerabione Booster (w ten sposób wspomagamy równowagę układu hormonalnego i dostarczamy potrzebny tarczycy selen i cynk), a jeśli wypadanie spowodowane jest stresem – Kerabione i Kerabione Booster Oils, które poza olejkami stymulującymi mieszki włosowe, posiada też składniki działające aromaterapeutycznie. Na rynku dostępny jest też preparat , który powstał z myślą o świeżo upieczonych mamach. Suplement ten zawiera składniki niezbędne dla zdrowia włosów oraz bezpieczną porcję minerałów i witamin dostosowanych do potrzeb kobiet karmiących piersią, które pragną odbudować swoje wypadające po ciąży włosy.

Warto jednak pamiętać, że suplement nie zastąpi leczenia, a nadmierne wypadanie włosów może okazać się jedynie objawem poważniejszego problemu zdrowotnego, który najlepiej skonsultować z lekarzem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze