1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

„Niebezpieczni dżentelmeni” w gwiazdorskiej obsadzie – film na weekend

„Niebezpieczni dżentelmeni”: Wojciech Mecwaldowski i Marcin Dorociński jako Bronisław Malinowski i Stanisław Ignacy Witkiewicz (Fot. materiały prasowe)
Co się zdarzyło w Zakopanem… zostaje zakopane. Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski jako artystyczne, naukowe i celebryckie osobowości początku XX wieku w sensacyjnej historii, której próżno szukać na kartach podręczników. „Niebezpieczni dżentelmeni” w kinach od 20 stycznia.

Plejada wybitnych polskich aktorów odsłaniająca nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci Młodej Polski oraz piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego – wszystko to w reżyserskim debiucie fabularnym Macieja Kawalskiego. „Niebezpieczni dżentelmeni” to iskrzący dowcipem i tętniący akcją komediowy kryminał, w którym równie ważne jak „kto zabił?” jest pytanie „kogo zabito?”.

Andrzej Seweryn, Marcin Dorociński, Tomasz Kot i Wojciech Mecwaldowski jako tytułowi niebezpieczni dżentelmeni (Fot. materiały prasowe)

Rok 1914. Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Witkacy (Marcin Dorociński), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej całonocnej imprezie. Głowy im pękają, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski (Michał Czerecki). Na drodze bohaterów stanie również Lenin (Jacek Koman) we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…

Obraz został wyróżniony nagrodą publiczności na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, przypadł do gustu również krytykom. „»Niebezpieczni dżentelmeni« to brawurowy debiut Macieja Kawalskiego, który polską historię przedstawia w krzywym zwierciadle. Trochę polskie »Kac Vegas« z Witkacym w roli głównej, trochę kino w stylu wczesnego Machulskiego. Inteligentne, zabawne i pięknie absurdalne – pisze w swojej recenzji Krzysztof Połaski („Telemagazyn”). Zanim wybierzecie się do kin, koniecznie obejrzycie zwiastun.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze