1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Psychiczne i fizyczne korzyści z dobrego snu – sprawdź, jakie są

(Fot. materiały partnera)
Dobry sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a dzięki niemu całego organizmu. Efektywne działanie ciała człowieka zależy przede wszystkim od energii, którą zyskujemy podczas wypoczynku. Życząc spokojnego i dobrego snu swoim najbliższym, chcesz, by nocny wypoczynek pozwolił im właściwie zregenerować się po trudach dnia. Podczas snu mózg człowieka wyłącza ośrodki, odpowiedzialne za aktywne działanie i dokładnie się regeneruje, dlatego tak ważna jest odpowiednia długość i jakość snu, dzięki któremu procesy, zachodzące w mózgu mogą zadziałać właściwie.

Współpraca reklamowa

Jaki wpływ ma zdrowy sen na organizm człowieka?

Człowiek potrzebuje regularnego, efektywnego wypoczynku, dzięki któremu może zachować prawidłowy poziom energii, niezbędnej do wykonywania codziennych aktywności. Dzięki właściwej długości i jakości sennego wypoczynku możesz wpłynąć na zachowanie fizycznego i psychicznego zdrowia, które znacznie ułatwią ci pracę i odpoczynek każdego dnia. Dobry sen dorosłej osoby powinien trwać około siedmiu godzin na dobę, nie powinien być dzielony na kilka części oraz nie należy dzielić go na drzemki w ciągu dnia. Zachowanie właściwego rytmu aktywności i odpoczynku z podziałem na stałe pory w dzień i w nocy są gwarancją dobrej jakości wypoczynku. Wtedy mózg ma czas na regenerację i po przebudzeniu się możesz efektywnie pracować.

Zdrowy sen to sen spokojny i niezakłócony. Zadbaj o odpowiednia temperaturę, jakość i nawilżenie powietrza w sypialni oraz otocz się akcesoriami, wykonanymi z wysokiej jakości, naturalnych materiałów. Zwróć uwagę, że materace Hilding zagwarantują ci dobry sen po doborze odpowiedniej twardości, rodzaju pokrowca oraz wewnętrznego składu produktu, który może wpłynąć na zdrowie kręgosłupa i odpowiednie napięcie mięśniowe. To wszystko wpłynie na możliwość zrelaksowania się i zregenerowania podczas snu.

(Fot. materiały partnera)

Fizyczne korzyści z dobrego snu – skorzystaj z nich

Efektem dobrego snu jest wiele pozytywów, związanych z fizycznym zdrowiem człowieka. Właściwa ilość snu wpływa przede wszystkim na działanie układu immunologicznego. Zachowanie odporności organizmu możliwe jest dzięki odpowiedniej dawce sennego wypoczynku. Zregenerowany organizm łatwiej broni się przed infekcjami. Odpowiedzialny za prawidłową pracę mózgu sen wpływa na sprawne działanie wszystkich układów. Pomaga zachować dobrostan serca i całego układu krwionośnego, wpływa na właściwą gospodarkę hormonalną, a nawet na proces trawienia i przemiany materii.

Podczas snu wydzielane są włókna kolagenowe, czyli białko odpowiedzialne za napięcie skóry. Wydziela się również melatonina, odpowiedzialna nie tylko za sen, ale i procesy antyoksydacyjne, zachodzące na skórze. Dzięki temu skóra jest wypoczęta, promienna, pod oczami nie pojawiają się zmarszczki i cienie, nie powstaje opuchlizna na twarzy. Sen jest uznawany za jeden z najważniejszych kosmetyków, dzięki któremu skóra dłużej zachowuje witalność i młodość. W efekcie zbyt krótkiego snu pojawiają się wyraźne zasinienia pod oczami, a koloryt skóry jest zszarzały. Wiotka, narażona na powstawanie zmarszczek skóra osoby niedosypiającej zdecydowanie szybciej się starzeje w porównaniu ze skórą osoby, która śpi wymaganą liczbę godzin, a jej sen przebiega zdrowo i bez zakłóceń.

Psychiczne korzyści z wysypiania się – jakie są?

Korzyści z dobrego snu występują nie tylko po stronie fizycznej, ale znacznie wpływają na psychikę i związane z nią zachowania. W następstwie regularnego snu o odpowiedniej długości możesz cieszyć się doskonałym samopoczuciem. To jednak nie wszystko. Odpowiednia ilość snu wpływa na zdolność koncentracji oraz refleks, tak potrzebny podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych. Koncentracja, skupienie uwagi, myślenie potrzebne są w codziennej pracy. Bez odpowiedniej ilości snu nie możesz właściwie i efektywnie funkcjonować, a twoje zachowania mogą rodzić niebezpieczeństwo dla ciebie oraz osób z twojego otoczenia. Człowiek wyspany nie jest rozdrażniony i nerwowy, jak ma to miejsce w przypadku osób śpiących niewiele.

Przesypiamy ponad ⅓ swojego życia, dlatego warto zadbać o jakość i efektywność snu, który jest niezbędny zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Sen dobry i odpowiednio długi pozwala nam funkcjonować na 100 proc. możliwości. Dzięki niemu organizm może rozplanować rozłożenie sił, wiedząc, że regularnie nadejdzie czas regeneracji. Korzyści ze snu oceniać można w perspektywie krótko- oraz długoterminowej. Zwróć uwagę na wszystkie aspekty efektywnego wypoczynku i zadbaj o jakość swojego snu.

(Fot. materiały partnera)

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze