1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Najczęstsze choroby jamy ustnej – badania, rozpoznanie i leczenie

Najczęstsze choroby jamy ustnej – badania, rozpoznanie i leczenie

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Stan zapalny, obrzęk, zmiany w jamie ustnej, dokuczliwy ból i pieczenie to najczęstsze objawy wskazujące na to, że w obrębie jamy ustnej dzieje się coś niedobrego. Przyczyną ich wystąpienia może być zakażenie spowodowane przez wirusy, bakterie lub grzyby, do którego doprowadzić może choćby nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Dolegliwości bólowych i innych niepożądanych objawów w jamie ustnej w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć. Niektóre przypadłości potrafią bowiem doprowadzić do poważnych zmian w całym organizmie, dlatego warto rozpoznać schorzenie jamy ustnej i zastosować odpowiednie leczenie.

występują dość powszechnie i nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić, dlatego poniżej przedstawiliśmy pokrótce te, które występują najczęściej.

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej

Jama ustna ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a co za tym idzie z chorobotwórczymi drobnoustrojami, dlatego bywa miejscem występowania infekcji. Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mogą być też objawem chorób o różnorakim podłożu, wtedy ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jest zjawiskiem wtórnym. może być wywołane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą. Jego wystąpieniu sprzyja niedostateczna higiena jamy ustnej1.

Drożdżyca jamy ustnej

Jednym z najczęściej występujących zapaleń jamy ustnej jest zapalenie grzybicze, inaczej kandydoza lub drożdżyca. Przyczyną jego wystąpienia może być przewlekła antybiotykoterapia, zakażenie HIV lub wrodzony niedobór odporności. W większości przypadków czynnikiem etiologicznym jest grzyb Candida albicans. Objawy grzybiczego zapalenia jamy ustnej to m.in. białawy nalot na powierzchni błony śluzowej, któremu towarzyszy ból i pieczenie. Może pojawić się też nieprzyjemny zapach z ust. W przypadku ich wystąpienia należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie1.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Opryszczka to zakażenie wirusem opryszczki zwykłej, które objawia się występowaniem na granicy skóry i błony śluzowej pęcherzyków wypełnionych surowiczym płynem. Główny problem stanowią pieczenie i dość dokuczliwy ból utrudniający spożywanie pokarmów, a także ogólne złe samopoczucie. Objawy choroby ustępują zwykle w ciągu 7 dni, czasami utrzymują się do 14 dni1.

Afty i owrzodzenia jamy ustnej

Często występującą przypadłością są też afty, czyli bolesne nadżerki występujące w jamie ustnej, które mogą powstawać na podniebieniu, po wewnętrznej stronie policzków, na dziąsłach czy języku. Afty przybierają postać niewielkich, najczęściej okrągłych, płytkich ubytków w błonie śluzowej (nadżerek), otoczonych obwódką o żywo czerwonym kolorze. Zmiany na początku są silnie bolesne, później pokrywają się nalotem. Bolesnym owrzodzeniom może towarzyszyć zaczerwienienie, pieczenie i mrowienie2.

Najczęstsze choroby jamy ustnej – diagnostyka i leczenie

Leczenie większości zmian chorobowych, wykwitów i innych uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej polega na stosowaniu preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Miejscowo podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, wskazane jest też płukanie jamy ustnej specjalnymi płukankami. Zmiany zwykle goją się w przeciągu kilku dni, jeśli jednak tak się nie dzieje, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który w zależności od podejrzeń przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci stosowne leczenie1,2.

W przypadku kandydozy leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, ewentualnie leków ogólnoustrojowych, z kolei na zakażenie bakteryjne stosuje się antybiotykoterapię1. Na aftowe zapalenie jamy ustnej poprawę przynieść powinno stosowanie żelu 3. Jeśli to możliwe, wskazane jest leczenie przyczyny choroby, z jednoczesnym stosowaniem miejscowych środków przeciwbólowych.

Bibliografia:

  1. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ból gardła, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla (dostęp: 2022.11.17.)).
  2. Kuźnik M., Afty – przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie (dostęp: 2022.11.17.)).
  3. Witryna internetowa: https://sachol.com.pl/ (dostęp: 2022.11.17.)

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze