1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Guma do żucia – czy warto podawać ją dziecku? Rozwiewamy wątpliwości

Guma do żucia – czy warto podawać ją dziecku? Rozwiewamy wątpliwości

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Rozwiewamy wątpliwości, że może zalegać w żołądku nawet 7 lat, powoduje próchnicę, jest bezwartościowa – m.in. takie przekonania można spotkać wśród rodziców. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać – przedstawiamy fakty i obalamy mity na temat żucia gumy.

Guma do żucia to bezwartościowa przekąska?

Czasem mamy opory przed dawaniem naszym dzieciom gumy do żucia. Jednak żucie tej bezcukrowej przynosi wiele korzyści i może pozytywnie wpływać na zęby naszych pociech. Żucie bezcukrowej gumy stymuluje produkcję śliny, która pomaga wypłukać resztki jedzenia i neutralizować kwasy.

Połknięta guma może zalegać w żołądku nawet 7 lat

Boimy się dawać naszym pociechom bezcukrową gumę do żucia z powodu możliwości jej połknięcia. Nie ma jednoznacznie określonego wieku, od którego można ją podawać - zależy to od etapu indywidualnego rozwoju dziecka. Dlatego ważne jest, by maluchy, które po nią sięgają, miały już pełne uzębienie, umiały żuć i przełykać oraz rozumiały, że nie mogą jej połykać. Co w przypadku, gdy dziecko to zrobi? To powszechny mit, że będzie ona zalegać w jego żołądku przez długie lata. Niektóre ze składni­ków gumy ulegają rozkładowi podczas żucia. Natomiast nierozpuszczalna baza zostaje wydalona z organizmu podobnie jak inne niestrawione resztki pokarmu.

Żucie bezcukrowej gumy wspomaga higienę jamy ustnej

Pozytywny wpływ żucia gumy bez cukru na zapobieganie próchnicy potwierdza Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Specjaliści zalecają jej żucie po posiłku, kiedy nie ma możliwości umycia zębów. Pomoże to w zachowaniu prawidłowej ich mineralizacji oraz w neutralizowaniu szkodliwych kwasów obecnych w osadzie nazębnym.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Żucie bezcukrowej gumy jest jednym z czterech kroków dla zdrowych i czystych zębów

Szczotkuj, czyść, żuj i kontroluj – to cztery kroki do zdrowego uśmiechu. Powinniśmy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez min. 2 minuty, dodatkowo czyścić przestrzenie międzyzębowe przy użyciu nici dentystycznych oraz płukać usta płynem (po 8 roku życia). Bezcukrową gumę warto żuć przez kilka minut po jedzeniu i piciu. Ostatni krok to regularne wizyty kontrolne u dentysty raz na pół roku.

Wiemy, jak czasem trudno jest namówić najmłodsze dzieci do mycia zębów. Dlatego niezbędna jest właściwa edukacja, także poprzez rodzinną zabawę, która uświadomi im, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. By wesprzeć rodziców w tym temacie, powstał program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem”. Inicjatywa organizowana jest przez firmę Mars Polska we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Program prowadzony jest nie­przerwanie od 2013 roku, a w tym roku odbyła się jubileuszowa 10. edycja. Partnerami merytorycznymi od samego początku są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Kolejna 11. edycja, skierowana tym razem także do uczniów zerówek, już we wrześniu.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze