Saksońskie miasta są idealnym miejscem na krótką wycieczkę. Różne oblicza metropolii Drezna, Lipska i Chemnitz, a także „miejskie piękności” Saksonii, zaskakują i zachwycają odwiedzających swoim autentycznym stylem i wyjątkowymi zabytkami.
Jeśli nie widziałeś kościoła Marii Panny, późnobarokowego Zwingeru, Zamku Rezydencyjnego i opery Sempera w Dreźnie, przegapiłeś jedną z najpiękniejszych historycznych starówek w Niemczech. Stolica Saksonii jest znana na całym świecie jako miasto kultury. August II Mocny, elektor Saksonii i król Polski, położył niegdyś podwaliny pod słynne na całym świecie Państwowe Zbiory Sztuki (Staatliche Kunstsammlungen), na przykład Zielone Sklepienie. Dzielnica Neustadt ze swoimi butikami, pubami i barami zaprasza do poznania kolorowej i nieco szalonej strony Drezna.
Panorama Drezna (Fot. Marcel Quietzsch)
Lipsk to przede wszystkim tradycyjne miasto targowe, centrum sztuki współczesnej oraz miejsce, w którym pracowali słynni kompozytorzy. Niewiele niemieckich miast może poszczycić się tak wspaniałą tradycją muzyczną. Najsłynniejszym nazwiskiem, którego śladami można dziś podążać, był Jan Sebastian Bach. Wybitną sztukę współczesną można znaleźć w muzeach oraz w dawnej przędzalni bawełny, w której obecnie mieszczą się pracownie artystyczne i galerie. Dzięki licznym szlakom wodnym Lipsk można również odkrywać kajakiem lub łódką.
Kanał Karl-Heine w Lipsku (Fot. Andreas Schmidt)
Chemnitz żyje kontrastami – przemysł i kultura, tradycja i nowoczesność. Imponujące są zbiory sztuki z wybitną sztuką nowoczesną i Muzeum Przemysłu z wartościowymi i interesującymi eksponatami. W Chemnitz znajduje się jedna z największych w Europie dzielnic łącząca okres grynderski i secesyjny: nie bez powodu Chemnitz będzie Europejską Stolicą Kultury w 2025 roku!
Chemnitz (Fot. Ernesto Uhlmann)
Miasta nad Łabą mają szczególny urok. Miśnia jest kolebką Saksonii i słynie z wina, najstarszej fabryki porcelany w Europie oraz wspaniałego kompleksu architektonicznego składającego się z katedry i zamku Albrechtsburg. Pirna, brama do Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej, lśni pięknymi kamienicami, a Radebeul niedaleko Drezna – śródziemnomorską atmosferą na Saksońskim Szlaku Wina. Torgau leżący w pobliżu Lipska to jedno z najpiękniejszych renesansowych miast w Niemczech. Z Pirny do Miśni można wybrać się na wycieczkę zabytkowym statkiem drezdeńskiej floty parowej.
Miasta w regionie światowego dziedzictwa UNESCO Erzgebirge/Krušnohoří są ukształtowane przez górniczą historię Saksonii. We Freibergu, Zwickau, Schwarzenbergu i Annaberg-Buchholz można tego doświadczyć na wiele sposobów. Wspaniała architektura, imponujące zabytki przemysłowe, żywe tradycje, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, oraz piękny krajobraz co roku przyciągają wielu turystów.
Pięknie odrestaurowane miasta zapraszają do Górnych Łużyc. Żytawa (Zittau) jest bramą Gór Żytawskich, położonych w trójkącie granicznym między Niemcami, Czechami i Polską. Średniowieczny Budziszyn fascynuje wspaniałą starówką. Görlitz zachwyca zabytkami architektury (ma ich ponad 4 tysiące!) i autentycznym krajobrazem miejskim, który do tego miasta na granicy z Polską od lat przyciąga filmowców.
Apteka Ratsapotheke w Görlitz (Fot. Rainer Weisflog)
Więcej informacji na
Współpraca reklamowa