1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Trendy w pielęgnacji skóry i makijażu na 2022 rok

Trendy w pielęgnacji skóry i makijażu na 2022 rok

„Być naturalnym” oznacza akceptowanie m.in. oryginalnej struktury włosów czy piegów na twarzy. (Fot. iStock)
„Być naturalnym” oznacza akceptowanie m.in. oryginalnej struktury włosów czy piegów na twarzy. (Fot. iStock)
Kiszonki na twarzy, skrócenie listy składników, kolorowy make-up oczu… Co jeszcze ukrywa się pod hasłem „naturalny wygląd”? I jakie trendy w pielęgnacji skóry i makijażu będą obowiązywać w roku 2022?

1. Nowe naturalnie. Z raportu pt. „That New Natural” przygotowanego przez amerykańską sieć salonów kosmetycznych Ulta Beauty na podstawie informacji od 36 mln respondentów wynika, że „być naturalnym” oznacza zaakceptowanie takich rzeczy, jak oryginalny wygląd włosów czy piegi. A za tym idzie wzrost zainteresowania produktami do pielęgnacji skóry głowy i włosów oraz mniej kryjącymi podkładami pod makijaż.

2. Świadome wybory. Dane Instagrama wskazują z kolei, że pokolenie Z stawia na minimalizm i powrót do natury. Około ⅓ uczestników sondy przeprowadzonej z udziałem ok. 1200 osób w wieku 13–24 lata deklaruje, że przed wyborem produktów chce o nich wiedzieć więcej (i najlepiej, żeby informacje były poparte badaniami i innymi dowodami naukowymi), skłania się ku zakupom kosmetyków wegańskich i na bazie składników roślinnych oraz generalnie ku ograniczeniu ich używania.

3. Feeria kolorów. Choć wydaje się to kłócić z pierwszym skojarzeniem na temat naturalnego wyglądu, rok 2022 przynosi ekspansję barw na włosach, oczach i paznokciach. Prognostycy Ulta Beauty zapowiadają wysyp głów w kolorze różowego blondu, brzoskwini, a nawet szafiru i zieleni. Pinterest wraz z aplikacją rezerwacji usług Yelp radzą natomiast nastawić się na zdobienie paznokci kryształkami czy brokatem.

4. Pielęgnacja ponad makijażem. Zmiana stylu pracy na zdalną albo hybrydową oraz noszenie maseczek to dla wielu osób okazja do rezygnacji z pełnego makijażu na co dzień, a zarazem konieczność zadbania o skórę – zwłaszcza twarzy (kontakt z maseczką, dotykanie rękawiczkami) i rąk (częstsze mycie i dezynfekcja) w nowy sposób.

5. Krótsza lista składników. „Niektóre produkty na rynku są jak sałatka owocowa – wrzuca się do nich wszystko, co tylko można znaleźć, z nadzieją, że zadziała, i taką ofertę kieruje się do szerokiego grona odbiorców” – pisze brytyjski „Daily Mail”. To jednak będzie się zmieniać, bo podobnie jak najzdrowsze są dania składające się z niewielu składników, tak i nadmiar dodatków w kosmetykach zwiększa m.in. ryzyko wystąpienia alergii. Pokrewnym zjawiskiem będzie większa specjalizacja producentów, co z kolei można porównać do krótkiego menu w dobrych restauracjach.

6. Oszczędność wody. Kosmetyki bez dodatku wody to najmocniejszy od kilku lat globalny trend innowacyjny, związany z alarmującymi doniesieniami o pogłębiającym się procesie upustynnienia planety. Dziś na czoło wysuwa się temat środków do mycia niewymagających użycia wody. To fragment szerszego zjawiska, czyli wkładu przemysłu kosmetycznego w zrównoważony rozwój.

7. Naturalne dezodoranty. Temat szkodliwości dezodorantów i antyperspirantów dla zdrowia i środowiska naturalnego nie jest niczym nowym. Problem polega m.in. na używaniu w nich soli aluminium i innych substancji bakteriobójczych czy wstrzymywaniu naturalnego pocenia. Jednak towarzyszący poceniu się nieprzyjemny zapach bakterii jest dla wielu osób nie do zaakceptowania, stąd pilna potrzeba znalezieniu skutecznej naturalnej alternatywy.

8. Kiszonki. Świadomość znaczenia dobrych bakterii dla zdrowia całego organizmu w połączeniu z modą na kuchnię koreańską, w której króluje kimchi – z powrotem przywołały kiszonki do naszej diety. Jak się okazuje, sfermentowane składniki roślinne, takie jak soja, woda ryżowa czy kombucha, wzmacniają odżywcze i antyoksydacyjne (a zatem i przeciwstarzeniowe) działanie kosmetyków. Amerykańska firma analityczna WGSN prognozuje, że fermentacja będzie jednym z najważniejszych kierunków rozwoju kosmetologii.

Zrób to sama: dezodorant odświeżająco-chłodzący

Składniki

  • Hydrolat z oczaru wirginijskiego – 2 łyżki stołowe
  • Hydrolat z szałwii lekarskiej – 2 łyżki stołowe
  • Żel aloesowy – 1 łyżka stołowa
  • Gliceryna roślinna – 1 łyżeczka do herbaty
  • Olejek eteryczny z mięty pieprzowej – 5 kropel
  • Olejek eteryczny z różowego grejpfruta – 5 kropel

Sposób przygotowania

Połącz wszystkie składniki i przelej do szklanej butelki z atomizerem. Energicznie potrząśnij, aby dobrze się połączyły.

Sposób użycia

Stosować codziennie na czyste, umyte ciało w miarę potrzeb. Najlepiej kupować hydrolaty z łagodnym konserwantem, co sprawi, że produkt będzie lepiej zabezpieczony.

Więcej receptur w książce „Kosmetyki naturalne dla Ciebie”, Wiktoria Mucha, Wydawnictwo Zwierciadło

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Kosmetyki naturalne dla Ciebie
Autopromocja
Kosmetyki naturalne dla Ciebie Wiktoria Mucha Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze