fbpx

Jak dbać o cerę nosząc maseczki ochronne? Odpowiada dermatolog dr Aleksandra Jagielska

Jak dbać o cerę, nosząc maseczki ochronne? Odpowiada dermatolog dr Aleksandra Jagielska
dr Aleksandra Jagielska z Kliniki Sthetic w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)

Noszenie maseczki ochronnej może powodować podrażnienia skóry i prowadzić do zaostrzenia problemów, które do tej pory udało nam się trzymać w ryzach. Jak właściwie pielęgnować cerę, żeby jak najłagodniej znosiła rygory bezpieczeństwa narzucone przez epidemię?

Pielęgnacja twarzy a maseczki

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że maseczki ochronne zostaną z nami na dłużej, stając się częścią naszego codziennego stroju. Można się doszukiwać plusów – świetnie ukrywają drugi podbródek, zaoszczędzimy na kremie z SPF, bo wystarczy nałożyć go tylko na czoło. Jednak tym z nas, którym maseczki rujnują cerę, wcale nie jest do śmiechu. A będzie jeszcze gorzej, gdy latem temperatury poszybują w górę.

Żeby noszenie maseczki miało sens, powinna ona dokładnie przylegać do twarzy – luźne zawiązanie bandany jest mało skuteczne. Maska działa trochę jak okluzyjny kompres, pod którym gromadzi się ciepło i wilgoć. „Podczas długotrwałego noszenia maski wytwarza się pod nią wilgotny mikroklimat, który sprzyja powstawaniu podrażnień skóry i namnażaniu się na jej powierzchni drobnoustrojów, takich jak bakterie czy drożdżaki”, mówi dr Aleksandra Jagielska z Kliniki Sthetic w Warszawie. „Prowadzimy konsultacje on-line i do kliniki zgłasza się coraz więcej osób z uczuleniami, podrażnieniami i problemami ze skórę wynikającymi z noszenia maseczek i rękawiczek ochronnych”, mówi dermatolożka. Noszenie maseczek sprzyja też zaostrzeniu chorób skóry i pojawieniu się niedoskonałości. „Może zaostrzyć zmiany trądzikowe, ze względu na przyczyny, o których wspomniałam wcześniej. Stwarza lepsze warunki do namnażania się bakterii trądzikowych, pogarsza dopływ tlenu i wytwarza wilgotne środowisko” – mówi dermatolog. Również osoby ze skórą atopową mogą mieć problemy z cerą z powodu długotrwałego noszenia maseczek, ponieważ są szczególnie narażone na podrażnienia i alergie, zwłaszcza o charakterze kontaktowym.

Jak w takim razie powinniśmy dbać o cerę przy noszeniu maseczek? Wiele zależy od rodzaju cery i zmian, jakie się na niej pojawiły. Najlepiej jest umówić się na konsultację z dermatologiem i dobrać pielęgnację indywidualnie. Są jednak pewne proste zasady, które możemy wprowadzić w życie od razu. Jeśli pielęgnację pod maseczkę mielibyśmy określić jednym słowem, byłby to minimalizm. „Należy myć skórę łagodnymi preparatami myjącymi o neutralnym dla skóry pH aby nie naruszać jej bariery ochronnej. Możemy stosować kremy nawilżające przy skórze tłustej lub bardziej natłuszczające, odżywcze przy skórze suchej. Powinny mieć w składzie np. witaminy A i E , wyciąg z nagietka czy aloesu bo maja one działanie łagodzące oraz dobre lipidy: ceramidy czy olej z wiesiołka, migdałów, pestek malin”, mówi dr Jagielska. Jeśli na skórze pojawiły się otarcia spowodowane przez maseczkę, dobrze jest sięgnąć po krem lub maść natłuszczającą np. z witaminą A i E czy też tlenkiem cynku, który ma działania gojące. Przy cerze atopowej czy skłonnej do podrażnień najlepiej jest stosować dermokosmetyki apteczne – bezzapachowe, bez konserwantów i barwników.

Maseczka a cera

Nie bez znaczenia jest też sama maseczka. „Maseczki bawełniane są bardziej przyjazne dla skóry niż te z tworzyw sztucznych”, mówi dermatolog. „Warto zwrócić też uwagę żeby nie miały w sobie za dużo różnych barwników, ponieważ przy dłuższym kontakcie ze skórą mogą one uczulać. Do prania powinno się używać delikatnych środków piorących, pamiętać o dokładnym płukaniu i nie stosować pachnących płynów do płukania”, radzi dr Jagielska.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze