1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Kultowe filmy z modą w tle, które warto zobaczyć

Kultowe filmy z modą w tle, które warto zobaczyć

Kadr z filmu „Kim jesteś, Polly Maggoo?” (Fot. Forum)
Kadr z filmu „Kim jesteś, Polly Maggoo?” (Fot. Forum)
„Moda nie istnieje wyłącznie w ubiorach. Moda jest na niebie, na ulicy, moda to idee, sposób życia, wszystko to, co się dzieje”. powiedziała Coco Chanel. Oto pięć klasyków kina, w których moda to nie tylko kostiumy.

„Zabawna buzia” (1957)

W jednej ze scen „Zabawnej buzi” fotograf Dick Avery daje wskazówki początkującej modelce Jo Stockton: „Jesteś w Paryżu, trzymasz w ręku balony, świeci słońce, a ty jesteś bardzo, bardzo szczęśliwa”. Na zdjęciu Audrey Hepburn (Fot. David Seymour/Magnum Photos/Forum) W jednej ze scen „Zabawnej buzi” fotograf Dick Avery daje wskazówki początkującej modelce Jo Stockton: „Jesteś w Paryżu, trzymasz w ręku balony, świeci słońce, a ty jesteś bardzo, bardzo szczęśliwa”. Na zdjęciu Audrey Hepburn (Fot. David Seymour/Magnum Photos/Forum)

Doskonały musical w reżyserii Stanley’a Donena to opowieść o perypetiach fotografa Dicka Avery'ego (w tej roli czarujący Fred Astaire), który szukając nowej twarzy na okładki kobiecych pism, w jednej z paryskich księgarni przypadkiem spotyka ekspedientkę imieniem Jo (Audrey Hepburn). Będąc pod ogromnym wrażeniem jej urody, postanawia uczynić ją modelką. Inspiracją do nakręcenia filmu były podejście do pracy i charakterystyczny styl jednego z najważniejszych fotografów mody XX wieku – Richarda Avedona. Na planie produkcji Avedon pełnił rolę konsultanta, pokazując m.in. Astaire'owi, jak pracować z aparatem. W filmie pojawiły się także zdjęcia autorstwa legendarnego fotografa.

Audrey Hepburn w kreacji zaprojektowanej przez Huberta de Givenchy'ego w filmie „Zabawna buzia” (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum) Audrey Hepburn w kreacji zaprojektowanej przez Huberta de Givenchy'ego w filmie „Zabawna buzia” (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum)

Audrey Hepburn na ekranie pojawia się w kreacjach zaprojektowanych przez słynnego francuskiego projektanta Huberta de Givenchy'ego, m.in. w karminowej wieczorowej sukni do ziemi. Para poznała się przy okazji pracy nad filmem „Sabrina” z 1954 roku. Później jeszcze wielokrotnie Givenchy projektował garderobę dla filmowych bohaterek granych przez Hepburn. „Jestem przywiązana do Givenchy’ego jak Amerykanie do swoich psychiatrów” – miała powiedzieć kiedyś aktorka.
W filmie zobaczymy też supermodelkę lat 50. – Dovimę.

„Powiększenie” (1966)

David Hemmings jako fotograf mody imieniem Thomas w filmie „Powiększenie” (Fot. Forum) David Hemmings jako fotograf mody imieniem Thomas w filmie „Powiększenie” (Fot. Forum)

Akcja jednego z najważniejszych filmów lat 60. dzieje się w tętniącym życiem swingującym Londynie. To miejsce, w którym w latach 50. i 60. narodziły się najważniejsze trendy w modzie: od spódniczek mini i winylowych płaszczy po plastikową biżuterię i fryzurę na chłopczycę. Reżyser Michelangelo Antonioni zainspirowany opowiadaniem Julia Cortázara „Babie lato” stworzył postać fotografa mody Thomasa (David Hemmings), któremu wydaje się, że podczas jednej z wizyt w parku przypadkowo sfotografował morderstwo.

Kadr z filmu „Powiększenie”. Na zdjęciu David Hemmings i modelka Veruschka von Lehndorff (Fot. Bridge Films/Entertainment Pictures/Forum) Kadr z filmu „Powiększenie”. Na zdjęciu David Hemmings i modelka Veruschka von Lehndorff (Fot. Bridge Films/Entertainment Pictures/Forum)

W filmie wystąpiły ówczesne ikony stylu: modelka Veruschka von Lehndorff oraz aktorka i piosenkarka Jane Birkin.

„Śniadanie u Tiffany'ego” (1961)

Audrey Hepburn w kultowej scenie filmu „Śniadanie u Tiffany'ego” ma na sobie suknię zaprojektowaną przez Huberta de Givenchy'ego. (Fot. Forum) Audrey Hepburn w kultowej scenie filmu „Śniadanie u Tiffany'ego” ma na sobie suknię zaprojektowaną przez Huberta de Givenchy'ego. (Fot. Forum)

To bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów, w którym moda zagrała główną rolę. Scenę, w której piękna i ekscentryczna Holly Golightly (grana przez Audrey Hepburn) – ubrana w elegancką długą czarną suknię, zdobny naszyjnik i okulary przeciwsłoneczne – je rogalika przed witryną sklepu jubilerskiego Tiffany przy Piątej Alei w Nowym Jorku, kojarzą chyba wszyscy.

Komedia „Śniadanie u Tiffany'ego” powstała na podstawie książki autorstwa Trumana Capote. (Fot. Forum) Komedia „Śniadanie u Tiffany'ego” powstała na podstawie książki autorstwa Trumana Capote. (Fot. Forum)

Także w przypadku tej produkcji garderobę dla Hepburn zaprojektował Hubert de Givenchy. W 2006 roku kultowa czarna sukienka, w której wystąpiła Hepburn, została sprzedana na aukcji charytatywnej w londyńskim Christie’s za 923 187 dolarów.

„Kim jesteś, Polly Maggoo?” (1966)

Kadr z filmu „Kim jesteś, Polly Maggoo?” (Fot. Forum) Kadr z filmu „Kim jesteś, Polly Maggoo?” (Fot. Forum)

Zanim William Klein zajął się reżyserią, przez dziesięć lat pracował jako fotograf mody, m.in. dla amerykańskiego „Vogue’a”. Po latach postanowił stworzyć film przedstawiający przerysowany świat paryskiego haute couture. Tytułową bohaterką jest amerykańska modelka (w tej roli Dorothy McGowan), która przyjeżdża do Francji zrobić karierę w tutejszej branży mody. McGowan zagrała w zasadzie samą siebie. Przed powstaniem filmu była jedną z najbardziej rozchwytywanych modelek i muzą Kleina. Z kolei inna bohaterka filmu, surowa redaktorka Miss Maxwell, była wzorowana na wieloletniej redaktorce naczelnej amerykańskiego „Vogue’a” – Dianie Vreeland.

Podczas wystawy „Cinema and fashion. By Jean Paul Gaultier” zorganizowanej lutym tego roku w Madrycie zaprezentowano m.in. kostium z filmu „Kim jesteś, Polly Maggoo?”. (Fot. Isabel Infantes/Contacto via ZUMA Press) Podczas wystawy „Cinema and fashion. By Jean Paul Gaultier” zorganizowanej lutym tego roku w Madrycie zaprezentowano m.in. kostium z filmu „Kim jesteś, Polly Maggoo?”. (Fot. Isabel Infantes/Contacto via ZUMA Press)

Do dziś film inspiruje branżę mody, czyli m.in. projektantów Marca Jacobsa i Jeana Paula Gaultiera czy stylistkę i byłą naczelną francuskiego „Vogue’a” – Carine Roitfeld.

„Spragnieni Miłości” (2000)

Kadr z filmu „Spragnieni miłości”. Na zdjęciu Maggie Cheung i Tony Chiu-Wai Leung (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum) Kadr z filmu „Spragnieni miłości”. Na zdjęciu Maggie Cheung i Tony Chiu-Wai Leung (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum)

W znakomitym melodramacie rozgrywającym się w 1962 roku w Hong Kongu reżyser Kar-Wai Wong uczynił modę jednym z trzech głównych bohaterów. Tam, gdzie tajemnicza sekretarka Pani Chan (Maggie Cheung) i dziennikarz Chow Mo-Man (Tony Chiu-Wai Leung) milczą, to kostiumy opowiadają ich historię.

Kadr z filmu „Spragnieni miłości” (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum) Kadr z filmu „Spragnieni miłości” (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum)

To one zdradzają, co mogło wydarzyć się w przeszłości, lub oddają nastrój i pragnienia bohaterów. Fragmenty filmu były wyświetlane podczas modowej wystawy „Chiny przez szkło powiększające” zorganizowanej przez Costume Institute Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku w 2015 roku. Kar-Wai Wong został jej dyrektorem artystycznym.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze