1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak pomóc dziecku przetrwać ząbkowanie?

Jak pomóc dziecku przetrwać ząbkowanie?

123rf.com
123rf.com
Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka, a cały proces kształtowania się mlecznych zębów trwa do 3. roku życia. Jak złagodzić ból związany z ząbkowaniem?

Proces kształtowania się uzębienia dziecka odbywa się stopniowo. Jako pierwsze wychodzą zazwyczaj dolne, a następnie górne jedynki. Wyżynają się parami, bądź samodzielnie. Następnie, między 8. a 10. miesiącem życia pojawiają się dwójki. Najbardziej bolesny proces to wyżynanie się trójek i czwórek – od 1. do 2. roku życia. Po 2. roku życia pojawiają się cztery piątki – zazwyczaj bezobjawowo.  Łącznie dziecko będzie miało 20 mlecznych ząbków, które zaczną wypadać po siódmym roku życia.

Zwiastuny pierwszego ząbka

Pocieranie dziąseł piąstkami, obfite ślinienie się, niechęć do twardszych pokarmów (np. uwielbianych przez maluchów chrupek kukurydzianych) – są to pierwsze, zewnętrzne objawy ząbkowania. Dziąsła stają się zaczerwienione i rozpulchnione, a dziecko marudne i rozdrażnione. Nierzadko pojawia się biegunka albo stan podgorączkowy. Objawy ustępują w momencie, gdy ząbek przebije się przez dziąsło. Będzie on nadal wychodził, ale już nie w tak uciążliwy i bolesny sposób.

Proces ząbkowania daje się we znaki nie tylko maluszkowi, ale też jego rodzicom. Maluch jest płaczliwy, a zatroskani rodzice uciekają się do wielu sposobów aby mu pomóc.

Co skutecznie pomoże uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem?

  • Stosowanie żelowych gryzaków z wypustkami masującymi dziąsła. Należy je jednak myć kilka razy dziennie ciepłą wodą, by nie doszło do powstawania pleśniawek w buzi dziecka. Należy podawać je schłodzone wcześniej w lodówce, aby skutecznie łagodziły ból. „Przed wyborem odpowiedniego gryzaczka należy zwrócić uwagę na to, jak zbudowane są jego rączki i czy nasz maluch łatwo je uchwyci. Ważne jest również sprawdzenie, czy gryzak nie jest zbyt ciężki, aby dziecko mogło go swobodnie unieść. A co najważniejsze – należy się upewnić, czy gryzak nie został wykonany ze szkodliwych materiałów, a jego powłoki nie są toksyczne dla zdrowia”, mówi Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl
  • Podawanie dziecku obranych, umytych, twardych warzyw i owoców, którymi może masować sobie dziąsła.
  • Masowanie dziąsła maluszka specjalną silikonową szczoteczką albo gazikiem nasączonym naparem z rumianku lub szałwii.
  • Stosowanie żeli znieczulających, specjalnie przeznaczonych dla maluszków. Można je kupić w aptece bez recepty. Mają też działanie przeciwzapalne, jednak nie powinno się stosować ich częściej niż wskazują zalecenia producenta.
  • Podawanie pokarmów o półpłynnej konsystencji, chłodniejszych niż zwykle.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze