Wyróżnia się parę rodzajów zdolności umysłowych, zwanych „inteligencjami”. Jak rozpoznać, które z nich ma twoje dziecko?
Powszechnie znany podział na umysły ścisłe i humanistyczne uwidacznia się w momencie, gdy dziecko idzie do szkoły. Naukowcy przestrzegają jednak przed uogólnieniem, ponieważ inteligencja człowieka jest wieloraka. Jakie wyróżniamy zdolności umysłowe?
1. Inteligencja językowa –
dziecko, które ma ją rozwiniętą, wyprzedza rówieśników techniką czytania i pisania. Cechuje go łatwość doboru odpowiedniego słownictwa, którym wyraża swoje myśli. Lubi czytać i chętnie pisze własne opowiadania. Jest to znak, że dziecko ma zadatki na pisarza, dziennikarza, copywritera, scenarzystę, albo PR-owca.
2. Inteligencja matematyczno-logiczna
– rozwiązywanie zadań matematycznych i skomplikowanych łamigłówek przynosi dziecku radość i satysfakcję. Cechuje go spostrzegawczość i umiejętność wyciągania logicznych wniosków. Fizyk, matematyk, inżynier albo makler giełdowy to zawody, w których odnajdzie się najlepiej.
3. Inteligencja wizualno-przestrzenna
– dziecko ma świetną orientację przestrzenną i z łatwością zapamiętuje kształty i obrazy. Fascynują je mapy, globus i sztuka, dlatego wymarzony zawód dla niego to pilot, architekt, grafik albo twórca gier komputerowych.
4. Inteligencja cielesno-kinestyczna (ruchowa)
– dziecko wykazuje się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną i umiejętnością koordynacji ruchowej. Jeśli te umiejętności dobrze rozwinie, w przyszłości może zostać sportowcem, tancerzem albo choreografem.
5. Inteligencja muzyczna –
dziecko uwielbia wsłuchiwać się w dźwięki, pragnie nauki gry na instrumentach i ma duże poczucie rytmu. Kompozytor, gitarzysta w zespole, albo producent muzyczny to zawód dla niego.
6. Inteligencja przyrodnicza
– jeśli twoje dziecko jest wrażliwe na los zwierząt i interakcja z nimi przychodzi mu z łatwością, oznacza to, że ma zadatki na ekologa, weterynarza lub projektanta ogrodów.
7. Inteligencja interpersonalna –
dostrzeganie emocji i pragnień innych ludzi i właściwe ich interpretowanie to znak, że dziecko będzie w przyszłości dobrym nauczycielem, coachem, terapeutą albo sprzedawcą.
8. Inteligencja intrapersonalna –
pewność siebie, świadomość własnych mocnych stron, słabości i celów to cechy idealnego polityka, filozofa, psychoterapeuty albo teologa.
Jak podtrzymywać zainteresowania dziecka?
Nie tylko wrodzone umiejętności i zainteresowania dziecka w danym kierunku są gwarancją, że w przyszłości stanie się w niej ekspertem. Raport Squli o najmłodszym pokoleniu uczniów „Generacja Z od A do Z” wykazał, że 88% dzieci w wieku od 6 do 12 lat, na ulubioną aktywność szkolną wskazuje zajęcia dodatkowe – wycieczki, wspólne oglądanie filmów, festiwale i konkursy. Dzieci uwielbiają naukę połączoną z zabawą, dlatego wynik ten jest jak najbardziej zrozumiały. Poznawanie sztuki i historii poprzez zwiedzanie Muzeum Narodowego, zasad fizyki i techniki poprzez wizytę w Centrum Nauki Kopernik, albo powtarzanie materiału szkolnego poprzez gry edukacyjne na platformie Squla.pl, sprawią, że dziecięce zainteresowanie daną dziedziną, pozostanie takim w życiu dorosłym.