1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Dzieci częściej chorują przez brak ruchu

fot.123rf
fot.123rf
W Polsce zaledwie 45% Polaków ruszą się więcej niż 30 minut tygodniowo. Problem z brakiem aktywności fizycznej dotyczy głównie najmłodszych. Każdego roku będzie przybywać 400.000 dzieci z nadwagą, a w tym 80.000 z otyłością.

Do aktywności fizycznej należy przyzwyczajać dzieci od najmłodszych lat. Zalecenia WHO mówią, że powinny przeznaczać na ćwiczenia co najmniej 60 minut dziennie. Niestety w dobie nieograniczonej dostępności do nowych technologii wzrost liczby najmłodszych osób, które odczuwają niechęć do wysiłku jest naprawdę duży. Bardzo często to brak nawyku spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, który wynoszą z rodzinnego domu powoduje, że w późniejszych latach nie łatwo przekonać je do jakiegokolwiek wysiłku.

Podróże do szkoły samochodem, godziny przesiedziane w ławce i przerwy spędzone z nosem w telefonie, a później już tylko domowe zabawy na komputerze i podjadanie słodkich przekąsek - to coraz częstszy widok w dzisiejszych czasach. Jeżeli dzieci nie trafią na nauczyciela wychowania fizycznego, który ich zainspiruje i zachęci do ruchu kończy się na długim zwolnieniu z zajęć WF. To od rodziców i ich aktywności zależy, jak dzieci będą podchodziły do tego tematu.

Genetyka czy nawyki?

Pracę z dziećmi należy zacząć od edukacji ich rodziców, ponieważ gdy oni są otyli, dziecko ma 70% szansę bycia również otyłym. Gdy oboje rodzice są szczupli, ryzyko otyłości u dziecka wynosi tylko 10%. Otyli rodzice często nie zauważają otyłości u swoich dzieci i nie są świadomi jej roli w wywoływaniu problemów zdrowotnych. Ich złe nawyki żywieniowe stają się nawykami dzieci.

Motywowanie do zmniejszenia wagi ciała jest niezwykle trudne, niezależnie od wieku. Z dziećmi jest trudniej, ponieważ nie mają jeszcze świadomości konieczności utrzymania prawidłowej wagi ciała. W chęci zmotywowania dziecka do zdrowej diety i ruchu najważniejsze jest zatem dotarcie do samych rodziców, bo największe znaczenie ma dobry przykład. Dzieci dużo bardziej zwracają uwagę na to co robią rodzice i jak to robią, dużo mniej natomiast reagują na to, co mówią.

- Jeżeli rodzice tłumaczą, że należy jeść zdrowo i ruszać się, a jedyną ich aktywnością jest czytanie gazety przed telewizorem, to taki przekaz jest dla dziecka najważniejszy. Niezwykle ważna jest rozmowa z rodzicami, którzy mogą po prostu nie wiedzieć, jakie są zasady zdrowej diety i ile ruchu powinny mieć ich dzieci - komentuje Małgorzata Perl, założycielka klubu Perła Wellness, oraz wiceprezes Fundacji “Zaskoczeni wiekiem”.

Ruch i zdrowa dieta jest wyzwaniem dla całej rodziny. Przy okazji może się okazać, że zmiana nawyków przyniesie korzyści nie tylko dziecku, ale również rodzicom. Zacznijmy od aktywnych weekendów, spacerów. Zaplanujmy razem z naszymi dziećmi rodzaj aktywności, niech ten wspólnie spędzany czas stanie się nawykiem. Dążmy do tego, by nasze dzieci miały codziennie jedną godzinę aktywności fizycznej. Ruch wpływa pozytywnie na odporność dzieci, zmniejsza ryzyko zachorowalności, natomiast zwiększa pewność siebie i wiarę w swoje możliwości.

Fitness medyczny na zdrowie

Jednym z nowatorskich projektów, który zachęca do aktywności pod czujnym okiem specjalistów jest Fitness medyczny, czyli ścisłe połączenie medycyny i sportu. Projekt jest skierowany właściwie do każdej grupy wiekowej i dopasowany do potrzeb fizycznych w danym wieku. W końcu aktywność fizyczna to najważniejszy lek na otyłość dostępny za darmo i bez działań ubocznych.

- Fitness medyczny ma określony cel - poprawę długości i jakości życia. Dzięki współpracy trenera i lekarza pacjent ma poczucie bezpieczeństwa i wie, że ten ruch, który ma zalecony jest dla niego najlepszy. Poza tym wiedza, którą posiadają razem trener i lekarz przeplata się i dzięki temu efekty zdrowotne są lepsze i szybsze - stwierdza lek. med. Anna Plucik-Mrożek, Prezes Fundacji “Zaskoczeni wiekiem” i prekursorka Fitnessu Medycznego w Polsce.

Lekarz określa początkowe obciążenia podczas ćwiczenia, ocenia czynniki ryzyka, zagrożenia podczas uprawiania sportu, a trener poprzez obserwację widzi, jak szybko może zwiększać obciążenia treningowe oraz ocenia jak pacjent radzi sobie z ćwiczeniami. Trener może zawsze skonsultować się z lekarzem, gdy zauważy jakieś niepokojące objawy. Zarówno lekarz, jak i trener muszą posiadać odpowiednią wiedzę, aby bezpiecznie zająć się pacjentem w klubie fitness.

Na jakość i długość życia możemy zatem wpływać poprzez odpowiedni styl życia, od którego zależy ok 80% naszego stanu zdrowia. Poprzez aktywność fizyczną i zdrowy sposób odżywiania możemy zmienić naprawdę dużo. Warto zatem uświadamiać najmłodszych o pozytywnych działaniach wysiłku fizycznego. Im wcześniej dzieci zaczną dbać o swoją aktywność fizyczną tym później będą miały jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze