1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Wychowanie

6 sposobów na zwiększenie kreatywności Twojego dziecka

fot.iStock
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Okazuje się, że dziecko już od momentu narodzin ma wrodzoną umiejętność bycia kreatywnym geniuszem. Potwierdziło to dwóch amerykańskich badaczy, George Land oraz Beth Jarman, którzy analizowali zdolność generowania różnorodnych rozwiązań danego problemu w zależności od wieku.

To tak jakbyś biorąc udział w teście miał wymyślić najwięcej zastosowań np. dla kamienia.

Okazało się, że 98% dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat) były geniuszami kreatywności, potrafiąc wymyślić ponad 200 alternatywnych zastosowań podanego przedmiotu. Kiedy te same dzieci poszły do szkoły w wieku 8-10 lat, odsetek geniuszy spadł do 35%, a 5 lat później zanotowano spadek do poziomu 10%. A jaki wynik osiągnęły osoby dorosłe? Tylko 2% dorosłych, z 200 000 przebadanych osób, utrzymało wynik na poziomie geniuszu. To pokazuje, że dzieciaki są istotami niezwykle kreatywnymi, mając prawie 50 razy większą wyobraźnię niż ich rodzice.

Każde dziecko rodzi się artystą. Trudność polega na tym, żeby nadal być artystą, kiedy się dorośnie. Pablo Picasso
Dobra wiadomość jest taka, że dzieci rodzą się mistrzami kreatywności i warto tę umiejętność ćwiczyć już od najmłodszych lat, stwarzając dziecku przestrzeń i dając odpowiednie narzędzia do rozwoju jego wyobraźni. Zła wiadomość jest taka, że kreatywność niećwiczona z wiekiem „zasypywana” jest przez system wychowania, kolejne szczeble edukacji szkolnej, które narzucają normy, regulaminy, zakazy, czy schematy działania, tłumiąc twórczość małego dziecka.

Dlatego Drogi Rodzicu, poniżej znajdziesz 6 sposobów, które pozwolą rozwinąć kreatywność Twojego dziecka i bardziej eksplorować pokłady jego wyobraźni:

 1. Stwórz przestrzeń do działania - stwórz miejsce w domu, gdzie Twoje dziecko będzie mogło swobodnie tworzyć i rozwijać kreatywną wyobraźnię. Kup plastelinę, papier, kredki, klocki oraz inne zestawy do budowania, czy wycinania. Niech Twój maluch jak najwięcej eksperymentuje. Pozwól nawet wykorzystać mu fragment ściany, aby mógł rysować, malować, czy na niej pisać. Z czasem ścianę będziesz mógł odmalować, ale niczym niepohamowanej wyobraźni dziecku już nie zwrócisz.
 2. Wzmacniaj w dziecku przekonanie do bycia kreatywnym geniuszem – kiedy będzie okazja, chwal swoje dziecko i mów do niego jak najczęściej: „super pomysł”, „genialne rozwiązanie”, „wooow, jak to zrobiłeś?”, „sam to wymyśliłeś?”, „rewelacyjny pomysł, nauczysz mnie tego?” Niech Twój maluch wie, że każdy pomysł, który stworzył jest niesamowitym odkryciem i warto go celebrować. Nawet jeżeli Twoje dziecko popsuje element dekoracji domu, rozbierze na części zabawkę lub zrobi coś, co w pierwszej chwili może Cię zdenerwować, zamiast od razu mówić: „Dlaczego to zrobiłeś?!”, spróbuj zapytać: „Czy przeprowadzasz jakiś eksperyment?”. Włącz ciekawość i postaw się na miejscu swojego malucha. Staraj się nagradzać go dobrym słowem, a często nawet owacją, jak za odkrycie godne Nagrody Nobla!
 3. Myśl kreatywnie – usiądź wspólnie z dzieckiem i razem zagrajcie w grę, której celem będzie wymyślenie jak największej liczby zastosowań dla konkretnej rzeczy, np. dla nożyczek, poduszki, czy cytryny :) Kto wymyśli więcej zastosowań, wygrywa. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tej grze zwycięzcą będzie Twoje dziecko i wcale nie będziesz musiał dawać mu forów. Pamiętaj, aby zatwierdzić wszystkie pomysły swojego dziecka, chwaląc go za tak imponującą wyobraźnię.
 4. Kreuj niesamowite historie – zacznij razem ze swoim dzieckiem tworzyć najbardziej zwariowane historie. Kiedy jest jeszcze małe, opowiadaj mu jak najczęściej bajki pełne szczegółów, pobudzając jego wyobraźnię. Nawet to, co Tobie wydawałoby się nierealne, dziecko traktuje jak historie z życia wzięte. Nie ograniczaj się jedynie do czytania bajek. Opowieści, które nie bieżąco tworzysz dla swojego dziecka, mają dla niego największą wartość. Z czasem zobaczysz, że Twój maluch sam będzie dopowiadał nowe, niesamowite zakończenia Waszych wspólnych bajek.
 5. Daj dziecku czas na nudę – jak sięgniesz pamięcią, to najwięcej genialnych pomysłów przychodziło Ci do głowy, kiedy byłeś na wakacjach, kiedy odciąłeś się od codziennej bieżączki i pozwoliłeś sobie na odrobinę nudy. Podobnie jest z dzieckiem. Dlatego jeżeli chcesz, aby było ono bardziej kreatywne, ogranicz mu na jakiś czas liczbę dodatkowych zajęć popołudniowych, wyłącz telewizor i daj mu chwilę, aby się nudziło i zaczęło wyszukiwać za pomocą własnej wyobraźni nowe formy spędzania wolnego czasu. Gdy dziecko ma chwilę dla siebie, ma naturalną potrzebę działania. Właśnie wtedy najlepiej organizuje sobie zabawę i tworzy kreatywne pomysły.
 6. Bądź inspiracją dla swojego dziecka – to Ty rodzicu jesteś dla swojego malucha najlepszym przykładem. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się kreatywności, to zademonstruj kreatywność na swoim przykładzie w codziennym życiu. Przykładowo będąc w kuchni, dajcie ponieść się fantazji, wymyślając wspólnie oryginalną kolację ze składników dostępnych jedynie w lodówce. Świetnym pomysłem są również balonowe kreacje, kiedy stworzysz z długich balonów np. miecz dla swojego syna, a dla swojej ukochanej córeczki kolorowy kwiatek. Mnóstwo inspiracji i poradników w tym zakresie znajdziesz w Internecie i zapewniam Cię, że będzie to doskonała zabawa nie tylko dla Twojego dziecka. A wieczorem, wspólnie z całą rodziną, przeprowadź ze swoimi dziećmi tańce w stylu mini disco lub karaoke, wspólnie „odpinając wrotki” i pokazując, że w każdej dorosłej osobie drzemie mały dzieciak. Dzieci, które obserwują swoich kreatywnych rodziców, angażują się w działania twórcze i częściej same podejmują się tego typu działań.
Drogi Rodzicu, powyższe 6 narzędzi jest jedynie propozycją, jak możesz zacząć pracować ze swoim dzieckiem, aby pobudzić jego kreatywność. Pamiętaj, że właśnie w małym dziecku płonie nieograniczone pragnienie zdobywania wiedzy i poznawania otaczającego go świata. Postaraj się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu na rozwijających go zabawach. Ogranicz oglądanie telewizji i korzystanie z telefonu. Bycie kreatywnym zacznij od siebie. Bo to Ty jesteś najlepszym przykładem dla swojego dziecka. Trzymam za Ciebie kciuki.

Karol Ciborowski: Trener mentalny oraz trener fitness. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. Wierzy, że marzenia i jasno określone cele są w stanie odmienić życie. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze