fbpx

Jak dbać o zdrowie emocjonalne dziecka – 8 wskazówek

Jak dbać o zdrowie emocjonalne dziecka - 8 wskazówek

Jako rodzice pragniemy, by nasze dzieci cieszyły się dobrymi relacjami z innymi ludźmi i miały wysokie poczucie własnej wartości. Jak możemy im w tym pomóc?
1. Daj prawo do wyrażania emocji

Jeśli dziecko wyraża gniew, smutek, lęk pozwól mu na to i postaraj się na nie odpowiadać. Mów: Boisz się? Czujesz gniew? Smutno ci? Ucz je rozpoznawać te uczucia i przeżyć je. Jeśli tak zrobisz, one miną a gdy pojawią się znowu, dziecko nie będzie ich tłumić.

2. Bądź spójny w swoich oczekiwaniach wobec dziecka

Otwarcie mów o swoich oczekiwaniach wobec dziecka i o tym, co czujesz. Dbaj o to, żeby dziecko nie musiało zgadywać o co ci chodzi. Przykład: Chcę, żebyś sprzątał swoje zabawki. Albo: Jestem zdenerwowana, bo mnie nie posprzątałeś swoich zabawek.

3. Nie włączaj dziecko w rozwiązywanie swoich problemów

Nie dziel się z dzieckiem swoimi problemami związanymi z pracą, pieniędzmi, relacjami. Dzieci często winią się za to, że rodzice nie są szczęśliwi. Poza tym problemy dorosłych za bardzo obciążają ich psychikę.

4. Okazuj swoje uczucia

Nauczysz dziecko wyrażania swoich uczuć, jeśli sama będziesz to robić wobec swojego partera a także innych bliskich osób.

5. Doceniaj niezależność dziecka

Chwal każde działanie dziecka, które prowadzi go do odkrywania nowych rzeczy czy poznawania nowych ludzi, bo wówczas będzie miało okazję poczuć swoje emocje z tym związane.

6. Nie łącz poczucia wartości dziecka z jego osiągnięciami

Nie mówi dziecku: Jesteś mądry, bo wygrałeś szkolny konkurs. Chodzi o to, żeby dziecko akceptowało i kochało siebie za to, że po prostu jest. Wtedy osiągnięcia staną się dla niego naturalną konsekwencją jego atutów, które łatwo rozpozna i wykorzysta w życiu. Nigdy nie porównuj dziecka z innymi dziećmi.

7. Nie bądź nadopiekuńcza

Nie wyręczaj dziecka, nie rozwiązuj za niego kłopotów, bo nie poczuje własnej wartości, własnej skuteczności. Wspieraj, bądź obok, gdyby ciebie potrzebowało.

8. Nie projektuj na dziecko własnych marzeń i ambicji

Miej uważność na to, jakie jest twoje dziecko. Niczego nie zakładaj a zwłaszcza własnych niezrealizowanych dążeń, planów, celów. Załóż, że ono jest kimś innym niż ty i ma prawo do własnych wyborów. Gdy dasz mu taką wolność, owocnie ją wykorzysta.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>