Zajęcia dla dzieci w Warszawie

Zajecia_dla_dzieci
123rf.com

Jakie zajęcia dla dzieci wybrać i – co ważniejsze – po co iść z dzieckiem na zajęcia rozwojowe, sprawdza młoda mama, Magdalena Rybak.
Dobrze pamiętam, jak czekałam na zajęcia plastyczne w Pałacu Młodzieży. Dwa razy w tygodniu mama odprowadzała mnie i mojego młodszego brata do pani Hani, która pomagała nam założyć stare koszule taty, nalać wodę do słoików po ogórkach konserwowych i usiąść na wysokich stołkach przed wielkimi płachtami papieru… W czasach mojego dzieciństwa zajęcia dla dzieci oferował tylko Pałac Młodzieży i domy kultury. Pomagały rozwijać zainteresowania i zdolności. W tej chwili, gdy sama mam półtoraroczną córeczkę, śledzę niesamowity rozkwit zajęć dla dzieci w każdym wieku, również dla maluszków.

W zależności od wieku adresatów, warsztaty różnią się między sobą. Dla najmłodszych zajęcia polegają na przebywaniu w pewnej przestrzeni – dźwiękowej na koncercie czy wodnej na basenie. Zajęcia dla starszych niemowląt zawierają elementy różnych aktywności – wykonywanych głównie z rodzicami. Z wiekiem malucha rośnie element samodzielności i warsztaty kładą coraz większy nacisk na kształtowanie konkretnych umiejętności – manualnych, fizycznych i psychicznych. Wiele jest również propozycji nieprofilowanych wiekowo, które przez to stawiają głównie na współpracę, zabawę i rozwój w grupie. Wybór nie jest prosty, bo oferta zajęć dla dzieci jest bardzo bogata. Jeżeli znamy już zainteresowania swojej pociechy, jest znacznie prościej. Jeśli jednak maluch interesuje się wszystkim albo jeszcze niczym, zapewne dobrze jest się wybrać w kilka miejsc i sprawdzić, jak na daną przestrzeń, ludzi i aktywności reaguje.

Zajęcia dla dzieci najmłodszych

Muzyka jest polecana od pierwszych dni życia, relaksuje, ożywia zainteresowanie światem i rozwija. Dlatego koncerty muzyki poważnej „Smykofonia” w Mazowieckim Centrum Sztuki i Kultury na ul. Elektoralnej organizowane są w kilku grupach wiekowych, w tym dla najmłodszych, do 2 lat. Bywają tam maleństwa, przyklejone do mam w swoich nosidełkach, spędzają ten czas trochę śpiąc, a trochę słuchając i obserwując. Starsze dzieci przeżywają muzykę, głównie tańcząc i śpiewając. Mają też okazję zagrać na różnych instrumentach. Mama rocznej Oliwki: – Chodzimy tam z córką, odkąd skończyła pół roku, i widzę, że mała czeka na te koncerty i pokazuje, że chce tańczyć. Przeżywa muzykę i kontakt z innymi dziećmi.

Czytaj także: Lekcje muzyki dla dzieci – czym się kierować, jaki instrument wybrać?