Pokochaj mnie razem z tatą

Sądzisz, że masz kłopot z dzieckiem swojego partnera? Pomyśl, jaki kłopot ma ono z tobą.
Dziecko mojego męża nie jest moim dzieckiem – sytuacja w naszych czasach dość spotykana. I choć mit złej macochy chcemy włożyć między bajki, dzieci tego nie chcą. Najczęściej dlatego, że nie wiedzą, co myśleć. Na przykład: kim dla dziecka jest nowa partnerka ojca? Kimś, kogo należy szanować? Akceptować? Kochać? Czy nienawidzić?

Jeśli jesteś nowoczesną macochą i masz problem, jak układać relacje z dziećmi partnera, uświadom sobie, że one też go mają.

Niechęć czy akceptacja?

Janek, 14 lat: „Mój tata poznał panią Martę. Nawet ją lubię, tylko nie wiem, kim ona dla mnie jest. I jak mam ją traktować. Nie jest moją ciocią ani koleżanką taty, nie jest też moją mamą”.

Michałek, 8 lat, jest dzieckiem rodziców, z których każde ma już swoje dzieci: „Mój tatuś ma syna z pierwszego małżeństwa. On ma na imię Dawid. Ten Dawid bardzo nie lubi mojej mamy. Mówi, że moja mama jest świnią. Nawet jeszcze gorzej o niej mówi, bo to przez nią tatuś rozwiódł się z jego mamą. Córka mojej mamy, Justynka, uważa, że mój tatuś jest tłusty i brzydki, a jej tatuś jest bardzo ładny. Nie chcę, żeby tak mówili o moich rodzicach”.

Karolina, 13 lat: „Kiedy tatuś od nas odszedł, zamieszkał z Magdą. Była bardzo miła, więc postanowiłam się z nią zakumplować. Niestety, po roku się rozstali i tatuś zaręczył się z ciocią Bożenką, która miała córkę w moim wieku. Od razu się polubiłyśmy, ale gdy dorośli się rozstali, już nigdy jej nie zobaczyłam. Nie będę przyjaźnić się z jego następną narzeczoną”.

Paweł, 16-latek: „Ojciec zdradzał mamę przez pół roku i dlatego się rozwiedli. Nie rozumiem, dlaczego mam spróbować polubić tę Agnieszkę. Ja jej nienawidzę i nigdy nie przestanę!”.

Takie jest prawo dziecka. Jeśli jego rodzice rozeszli się przez ciebie lub tak właśnie uważa dziecko, musisz liczyć się z tym, że całą frustrację skieruje na ciebie. Nawet gdy nie ma w tym

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »