fbpx

Powody, dla których twoje dziecko powinno uprawiać sport

Powody, dla których twoje dziecko powinno uprawiać sport
123rf.com

Chciałabyś, żeby twoje dziecko jak najdłużej żyło w świecie bez dyscypliny i nakazów, to do uprawiania sportu warto je zachęcić.
Oto powody, dla których twoje dziecko powinno uprawiać sport.

Sprawdź odzież damska bluzy sportowe

  • Uprawianie sportu buduje u dziecka poczucie samodzielności, wzmacnia też pewność siebie. Dziecko nabywa kolejnych sportowych umiejętności, a gdy coraz lepiej mu idzie, nabiera wiary w swoje możliwości.
  • Sport uczy się współpracy, współzawodnictwa, zobowiązań. Dziecko, które zaczyna grać w gry zespołowe, samo zaczyna pojmować, jak ważne jest pomaganie sobie w drużynie, jak ważna jest współpraca w podawaniu piłki, w pomocy słabszym. Uczy się też współzawodnictwa, walczy o siebie, o swoja drużynę, zdobywane punkty, zwycięstwo grupy, zaczynają być dla niego ważne. Wreszcie zobowiązania – zaczynają nabierać dla niego znaczenia takie słowa jak punktualność, pomoc, obietnica, prośba. Dziecko zaczyna uczyć się odpowiedzialności – za siebie i za innych.
  • Wygranie meczu, zdobycie punktu, przepłynięcie następnym razem basenu w krótszym czasie – dziecko zaczyna stawiać sobie cele i do nich dążyć. Zaczyna widzieć efekty swoich starań, chce być coraz lepsze, silniejsze, dokładniejsze – przede wszystkim dla siebie.
  • Porażka to też lekcja. Sport to nie tylko dobre wyniki i osiągnięcia. W sporcie najszybciej wychodzą nasze słabości, gorsze chwile. Sport to trudna lekcja pokory, bo porażki zdarzają się tu często: gorszy wynik na basenie, złamana noga podczas gry w koszykówkę, przegrana drużyny. Twoje dziecko uczy się, że czasami nie wszystko od niego zależy, że życie nie zawsze jest sprawiedliwe, i nie zawsze dostajemy to, czego chcemy. To ważna lekcja.
  • Badania pokazują, że dzieci, które od małego uprawiają sport, radzą sobie lepiej w szkole. Sport uczy stawiania celów, koncentracji na celu, wysiłku i planowania jak osiągnąć to co zamierzamy. Sportu buduje też w dziecku jego własny obraz. Jeśli dziecko uczy się samodzielności i jest pewne siebie, nie będzie bało się zabrać głosu podczas szkolnej dyskusji, nie będzie bało się innych dzieci.
  • Socjalizacja. Sport to okazja to zawierania przyjaźni, to umiejętność działania w grupie, jeśli nasze dziecko uprawia sport zespołowy. Dziecko, które świetnie dogaduje się z kolegami czy koleżankami z zespołu, łatwiej podejmie wyzwanie, jakim jest szkoła, nowe twarze, nowe kręgi znajomych.

 

Dieta dla młodego sportowca. Czytaj tu.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>