fbpx

Spotkaj się ze sobą w czasie świąt

odpoczynek_w_boże_narodzenie
123rf

Czas Bożego Narodzenia oznacza zwykle odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków. Potrzebujemy takich dni, żeby odetchnąć i spojrzeć na życie z innej perspektywy.
Żeby odświeżyć swoje spojrzenie na rzeczywistość wokół nas oraz wejrzeć w głąb siebie, konieczne jest zatrzymanie się na kilka chwil. Boże Narodzenie temu sprzyja. Jeśli nie podejdziemy do niego jedynie komercyjnie i nie potraktujemy jako rodzinnego obowiązku, mamy szansę wykorzystać jego atmosferę do nawiązania kontaktu ze sobą. Dobrze jest usłyszeć własny głos zamiast zgiełku wokół siebie. Uświadomienie sobie własnych myśli i emocji pozwala na pozbycie się wewnętrznego chaosu i napięcia. Od ciebie zależy, czy twoje Boże Narodzenie będzie hałaśliwe i stresujące, czy refleksyjne i wyciszone. Energię witalną odzyskujemy w samotności, z zupełnej ciszy. Wtedy wreszcie możemy po prostu być. Wykorzystaj wolny czas świąt do tego, żeby spotkać się ze sobą. Metody są proste.

1. Umów się na spotkanie z samą sobą. Zarezerwuj dla siebie godzinkę w ciągu dnia, najlepiej rano, kiedy ciało i umysł są wypoczęte i pobądź ze sobą sama. Spędź ten czas na medytacji, rozmyślaniu, modlitwie, refleksji, ćwiczeniach oddechowych. Nic nie rób, nie mów, za bardzo nie myśl.

2. Nie korzystaj ze sprzętów elektronicznych. Po prostu zabroń sobie gadać przez telefon, serfować po internecie, odważ się nie włączać telewizora, nie zaglądaj na Facebooka. Otocz się spokojem i ciszą.

3. Idź na spacer. Samotny, chociażby półgodzinny spacer zmienia ogląd rzeczy. Połącz się z naturą, poczuj jedność ze wszystkim co cię otacza. Chodź wolno i głęboko oddychaj. Wyłącz myśli, włącz zmysły. Patrz się na wszystko dookoła, jakbyś widziała to pierwszy raz.

4. Wstawaj wcześniej. Może najbardziej marzysz, żeby porządnie się wyspać. Jednak, gdy chcesz się ze sobą spotkać, w święta kładź się wcześniej spać i wstawaj zanim obudzą się domownicy. Wypicie w spokoju porannej kawy w towarzystwie jedynie choinki doda ci sił. Naładujesz swoje „baterie”.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze