Wykonanie smacznych ciast i słodkości nie musi być skomplikowane. Może też przynieść wiele radości, szczególnie, gdy gotujemy czy pieczemy z bliskimi. W swojej książce „Zdrowa kuchnia rodzinna” Monika Mrozowska dzieli się swoimi pomysłami na domowe obiady, przekąski i desery.
Poniżej pięć deserowych przepisów (większość na 6-8 porcji). Smacznego!
- 150 g mąki orkiszowej
- 100 g masła
- 100 g mleka kokosowego
- 25 g zmielonego cukru trzcinowego
- 1 dojrzałe mango
- Do przybrania: borówki i białe porzeczki (ew. inne dostępne owoce)
Z mąki, masła i cukru zagniatamy ciasto. Wstawiamy do lodówki na ok. 30 minut, następnie wałkujemy na cienki placek, którym wykładamy okrągłą formę do pieczenia. Nierówne ranty przycinamy małym nożykiem i wstawiamy ciasto do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180°C góra/dół ok. 20 minut. Mango miksujemy z mlekiem kokosowym na jedwabisty, gęsty mus. Na wystudzony spód wylewamy mus i ozdabiamy borówkami i porzeczkami.
Fot. iStock, z książki "Zdrowa kuchnia rodzinna"
- ¾ szklanki drobno startej marchewki
- 150 g mąki jasnej orkiszowej
- 50 g miodu wielokwiatowego
- 3 łyżki cukru trzcinowego
- 100 g borówek amerykańskich
- 70 g masła
- 1 łyżka octu
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- szczypta soli
Masło rozpuszczamy w garnuszku. Mąkę przesiewamy do miski, następnie dodajemy miód, cukier, startą marchewkę, sodę, cynamon, sól oraz rozpuszczone masło. Na koniec dodajemy ocet i wszystko bardzo dokładnie ze sobą mieszamy. Dorzucamy borówki i mieszamy raz jeszcze. Foremki do muffinów smarujemy masłem. Do połowy wysokości każdej z nich nalewamy ciasto. Pieczemy w temperaturze 180°C góra/dół przez około 25 minut, aż muffiny się przyrumienią. Po upieczeniu delikatnie wyjmujemy je z foremek i odstawiamy do wystygnięcia.
Fot. iStock, z książki "Zdrowa kuchnia rodzinna"
- 8 świeżych (ew. mrożonych) śliwek węgierek
- 200 g suszonych śliwek
- 150 g zblanszowanych migdałów
- 100 g suszonych moreli
- 100 g gorzkiej czekolady
- 2 duże łyżki masła klarowanego
Węgierki kroimy na pół i usuwamy z nich pestki. Suszone śliwki, morele i migdały drobno kroimy (nie jest to proste, ale to doskonałe ćwiczenie dla rąk). Wszystkie składniki wrzucamy do garnka na rozgrzane klarowane masło. Dodajemy połamaną gorzką czekoladę i całość bardzo dokładnie mieszamy, żeby wszystkie składniki dobrze się połączyły. Wylewamy na blaszkę wyłożoną papierem i odstawiamy do przestygnięcia. Gdy „ciasto” będzie już miało stałą konsystencję, kroimy je na mniejsze kawałki.
Jeżeli macie w domu fanów czekolady (a chyba w każdym domu tacy się znajdują), to nie ma lepszego sposobu na „przemycenie” suszonych owoców i migdałów niż przygotowanie takiego „ciasta”. Przyjemnie chrupie, jest słodkie i pięknie pachnie.
Fot. iStock, z książki "Zdrowa kuchnia rodzinna"
- 400 g mrożonych malin
- 300 g biszkoptów włoskich (języczków)
- 200 g śmietanki 36%
- 200 g serka homogenizowanego waniliowego
- 1 łyżka cukru
- 1 kostka (!) gorzkiej czekolady
Śmietankę ubijamy na sztywno (bez cukru). Ubitą mieszamy delikatnie z serkiem waniliowym. Maliny gotujemy w garnuszku z cukrem, aż zredukujemy płyn co najmniej o połowę. Mieszamy od czasu do czasu, żeby maliny się nie przypaliły. Studzimy. Na spodzie wyłożonej papierem foremki układamy biszkopty. Polewamy połową sosu malinowego. Na sos nakładamy 1 /2 śmietanki z serkiem. Ponownie układamy biszkopty, a na nie sos i śmietankę z serkiem. I top of the top – całość posypujemy startą na tarce gorzką czekoladą. Uwaga! Wystarczy dosłownie jedna kostka!
Fot. iStock, z książki "Zdrowa kuchnia rodzinna"
- 1 szklanka białej mąki orkiszowej
- szklanki masła klarowanego
- ½ średniej cukinii
- 1 jajko
- 50 g cukru trzcinowego
- 50 g migdałów
- ½ jabłka (np. ligol)
- ½ łyżeczki sody
- 1 szczypta proszku do pieczenia
- 1 szczypta soli
Cukinię ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Jabłko obieramy i kroimy w malutką kostkę. Migdały szatkujemy. Do miski wrzucamy jajko i mieszamy, żeby połączyć żółtko z białkiem. Następnie dodajemy cukier, klarowane masło oraz cukinię, migdały i jabłko. Cały czas mieszamy. Dorzucamy przesianą mąkę, sodę, proszek do pieczenia i sól. Foremkę do pieczenia wykładamy papierem, a papier smarujemy masłem. Ciasto wylewamy do foremki (ok. 20x25 cm). Pieczemy w temperaturze 150°C (góra/ dół) przez około 45 minut, aż ciasto się ładnie przyrumieni.