Świąteczne dania w wersji wegańskiej lub wegetariańskiej? Dlaczego nie! Są równie pyszne, a kuchnia roślinna jest najlepszym rozwiązaniem, gdy pragniemy zadbać o przyszłość naszej planety. Publikujemy trzy przepisy z „Rewolucyjnej książki kucharskiej” organizacji Greenpeace, która powstała po to, by nawoływać do zmian.
„Śledź” z bakłażana (Fot. materiały prasowe)
Autorka: Małgorzata Lewczuk
Ze śledziami jest tak, że albo się je kocha, albo nienawidzi. Nie będziemy ukrywać, że to danie zdecydowanie polecamy osobom z sentymentem do śledzia tradycyjnego. Świetnie sprawdzi się jako wegańska alternatywa na świąteczne spotkanie – zanim się obejrzysz, dziadkowie, wujkowie i ciocie pokochają ten roślinny twist.
Składniki (na 10 porcji)
- 4 bakłażany
- 300 g cebuli
- kilka łyżek oleju rzepakowego
- ocet biały
- olej lniany
Na marynatę
- 500 ml wody
- 5 arkuszy nori
- 100 ml jasnego sosu sojowego
- 15 kulek ziela angielskiego
- 6 liści laurowych
- 1 łyżka gorczycy
Sposób przygotowania
Bakłażany umyj, pokrój w plastry o grubości 0,5 cm, posmaruj olejem rzepakowym i upiecz w temperaturze 180°C do zrumienienia.
W garnku wymieszaj wszystkie składniki marynaty. Doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 10 minut. Jeśli lubisz, możesz dodać do marynaty odrobinę octu – do smaku.
W tym czasie pokrój cebulę w półplastry i zamocz na chwilę we wrzątku.
W słoju lub naczyniu ułóż naprzemiennie zwinięte w rulony plastry bakłażana i cebulę i zalej marynatą oraz olejem lnianym.
Odstaw do lodówki na minimum 8 godzin (a najlepiej na całą dobę), by wszystkie składniki się odpowiednio zmacerowały.
Piernik (Fot. materiały prasowe)
Autorka: Małgorzata Lewczuk
Zapach przyprawy do piernika, skórki pomarańczy i jabłek zazwyczaj oznacza, że za oknem jest już całkiem zimno, a wieczory najlepiej spędza się pod kocem, popijając herbatę. Jeśli masz ochotę jeszcze bardziej umilić sobie ten czas – nasz przepis na piernik to idealny zimowy comfort food. Nie trzeba trzymać go w szafie miesiącami, aby był miękki, pyszny i gotowy do jedzenia!
Składniki (mała keksówka)
- ¾ szklanki cukru
- ⅓ szklanki wody
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki sody
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- 125 g rozpuszczonej margaryny lub oleju
- 6 łyżek musu jabłkowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
- 4 łyżki wrzątku
- powidła
- lukier
Sposób przygotowania
Wodę i cukier podgrzewaj w rondelku na małym ogniu do powstania złotego karmelu. Do karmelu dodaj mus jabłkowy, uważając, by się nie oparzyć. Gotuj na najmniejszym ogniu, ciągle mieszając, aż karmel połączy się z musem i rozpuści.
Siemię lniane zalej wrzątkiem na kilka minut.
Połącz wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj, po czym przelej do niewielkiej podłużnej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do 180°C i piecz piernik przez około 40 minut.
Po wystygnięciu przetnij piernik na dwie części i przełóż powidłami.
Przed podaniem polej lukrem i udekoruj ulubionymi dodatkami, np. orzechami, skórką pomarańczową itp.
Pasztet z marchwi (Fot. materiały prasowe)
Autorka: Iwona Urbaniak
Pasztet powstał w domu autorki z myślą o kanapkach dla syna, który przeszedł na dietę roślinną. Jest wilgotny, aromatyczny, doskonały do rozsmarowania na ulubionym pieczywie. Zachęcamy do eksperymentowania z przyprawami – jeśli lubisz czosnek, nie bój się dodać go więcej, jeśli lubisz trochę ognia w swoich daniach – dodaj więcej chili. Proponowane tu proporcje to „złoty środek”.
Składniki (1 keksówka)
- 1 kg marchwi
- 2 cebule
- 2 jabłka
- 4 łyżki płatków owsianych
- ⅓ szklanki oleju
- 6 ząbków czosnku
- 2 łyżki tymianku
- 2 łyżki oregano
- 2 łyżki majeranku
- 2 szczypty chili
- 2 łyżki soli
- 1 łyżeczka pieprzu
Sposób przygotowania
Marchew porządnie wyszoruj i ugotuj bez obierania – jeśli masz możliwość – na parze. Ugotowaną i ostudzoną marchew zetrzyj na tarce na dużych oczkach.
Cebulę pokrój w piórka, jabłka obierz i pokrój w średniej wielkości kostkę. Na patelni rozgrzej dwie łyżki oleju i zeszklij cebulę razem z jabłkami. Po ostudzeniu zblenduj.
Płatki owsiane zblenduj z tymiankiem, oregano i majerankiem.
Do startej marchwi dodaj zblendowaną cebulę z jabłkami, płatki owsiane, przeciśnięty przez praskę czosnek, resztę oleju, chili, sól i pieprz. Wszystko dobrze wymieszaj i przełóż do formy keksówki. Wierzch możesz posypać oregano.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C z termoobiegiem i piecz około 50 minut.
„Rewolucyjna książka kucharska, czyli przepisy na lepszą Polskę” to 19 przepisów na lepszą Polskę, które organizacja Greenpeace sporządziła wraz z osobami ze świata nauki i aktywizmu, które swoją postawą już teraz działają na rzecz zmiany. To rozmowy o lepszej przyszłości, marzeniach i inspiracjach, które mogą doprowadzić do ważnych przemian. Znajdziecie w nich odważne idee, ambitne rozwiązania, a przede wszystkim nadzieję oraz kilkadziesiąt przepisów na wegańskie dania z lokalnych składników. Swoimi ulubionymi przepisami podzieliły się osoby z całej Polski, ale także członkinie i członkowie Słusznej Strawy – spółdzielni współtworzonej przez osoby z doświadczeniem migracji i wspierającej osoby uchodźcze.
Więcej informacji o książce znajdziecie na stronie www.rewolucyjna.pl. Można tam zapoznać się z ideą stojącą za książką, a także przyczynić się do jej wydania i realizacji zawartych w niej postulatów. To jedyna możliwość zdobycia książki, która nie będzie dostępna w księgarniach.
Polecamy: „Rewolucyjna książka kucharskiej” Greenpeace, do kupienia na stronie: rewolucyjna.pl (Fot. materiały prasowe)