1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak miłość zmienia mózg?

Jak miłość zmienia mózg?

fot.123rf
Zwłaszcza latem można zakochać się po uszy i na zabój. Oto, co dzieje się w naszych mózgach, kiedy się zakochujemy.

1. Jesteś uzależniona

Miłość to narkotyk – jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Mózg „radzi sobie” z tym nadmiarem intensywnych uczuć, które pojawiają się w fazie zakochania, tymi samymi sposobami, co z uzależnieniem od narkotyków. Pojawia się w nas podobna euforia i ciągle chcemy naszego „narkotyku” więcej i więcej. Spójrz prawdzie w twarz: Jesteś zakochana? Jesteś uzależniona!

2. Nie jesteś sama na świecie

Mózg przestaje myśleć „ja, ja, ja”, traci się poczucie oddzielenia (które na przykład pojawia się podczas depresji). A odzyskuje połączenie, które mieliśmy z matką. Naukowcy odkryli, że właśnie mechanizm tej relacji odżywa w każdej naszej relacji miłosnej. Znowu nie jesteś sama na świecie.

3. Twoje serce bije szybciej i bardziej regularnie

Zakochanie się jest dobre dla serca, ponieważ mózg wytwarza więcej dopaminy, hormonu szczęścia, odpowiedzialnego za nasze doświadczanie przyjemności, pragnienia i euforii. Badania wskazują, że wtedy serce bije szybciej i bardzie regularnie – mamy wrażenie, że możemy osiągnąć wszystko, co chcemy.

4. Jesteś mniej krytyczna

Naukowcy podczas skanowania mózgów osób zakochanych odkryli, że mniej aktywna staje się kora czołowa, odpowiedzialna za krytycyzm i sceptycyzm. Patrzysz na świat przez różowe okulary.

5. Nie jesteś już tak bardzo podatna na stres

Okazuje się, że pocałunek czy trzymanie za rękę ukochanej osoby skutecznie regulują ciśnienie krwi i łagodzą ból fizyczny. Gdy jesteśmy zakochani, poprawia się nasz stan zdrowia, bo nie jesteśmy już tak bardzo podatni na stres.

6. Potrafisz skoncentrować się na partnerze

Naukowcy odkryli, że to właśnie jest kluczem do trwałości związku – jeśli w sposób naturalny jesteś skoncentrowana na partnerze, ciekawi cię on i interesuje. Jest to możliwe, jeśli jesteś zakochana.

7. Nie boisz się

Miłość przynosi silne poczucie, że jest przy tobie osoba, na której możesz się oprzeć. Pojawia się naturalne poczucie zaufania. Takie jakie czułaś w relacji z matką. Badania wskazują, ze właśnie ta relacja odżywa w każdym naszym miłosnym związku. Czujesz błogość, zadowolenie. Mózg przestaje reagować strachem i poczuciem kontroli.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze