1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Wyjść z uzależnienia od miłości

Wyjść z uzależnienia od miłości

123rf.com
123rf.com
Uzależnienie od miłości jest podobne do uzależnienia od narkotyków, ponieważ wiąże się z bardzo silnym pragnieniem, a gdy źródło uzależnienia, znika pojawiają się objawy odstawienia. Miłosne uzależnienie jest skomplikowane, ale można się z niego wyleczyć. Sprawdź, jak.

Przyznaj się do tego, że jesteś uzależniona od miłości

Na początku musisz przyznać, że jesteś uzależniona od miłości i że to właśnie ono przejęło kontrolę nad twoim życiem. Nie będzie to łatwe, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą, której wszelkie uzależnienia kojarzą się ze słabością i porażką. Ale bez tego nie będziesz w stanie przejść kolejnych kroków.

Zastanów się, od czego tak naprawdę jesteś uzależniona

Tylko odpowiedź na to pytanie pozwoli ci zmierzyć się z problemem. A więc do dzieła. Zastanów się, czy:
 • żyjąc w stałym związku, osaczasz partnera swoją miłością, innymi słowy: kochasz za bardzo;
 • tkwisz w toksycznym związku, który jest nieustannym ciągiem waszych rozstań i powrotów, a mimo to nie potrafisz się z niego uwolnić;
 • kochasz partnera obsesyjnie, nieustannie go kontrolujesz;
 • kochasz kogoś bez wzajemności i cały czas fantazjujesz na jego temat, wyobrażasz sobie wasz związek i żyjesz tym;
 • nie potrafisz stworzyć stałego związku a twoim sensem życia jest romansowanie z kolejnymi mężczyznami;
 • rozpamiętujesz związek ze swoim byłym partnerem i w konsekwencji tkwisz w depresji.

Sporządź listę strat, które są spowodowane uzależnieniem od miłości

Uzależnienie od miłości - jak każde inne uzależnienie - powoduje dotkliwe straty w naszym życiu, np. nieumiejętność stworzenia stabilnego, przynoszącego satysfakcję związku, zubożenie uczuć, stres związany z życiem w niezgodzie z samym sobą, depresja. Zastanów się nad tym, jakie starty przyniosło uzależnienie od miłości w twoim życiu. Weź kartkę i spisz je. Dzięki temu będziesz mogła się im przyjrzeć.

Zerwij kontakt z tym, co cię uzależnia

Jest to tak zwany okres abstynencji, najtrudniejszy dla osób uzależnionych. W tym czasie powinnaś unikać zachowań, które nie pozwalają ci wyjść z nałogu uzależnienia od miłości. Jeśli więc jesteś kobietą, która rozpamiętuje swojego byłego partnera i czeka na każdy jego sygnał, odizoluj się od niego. Powiedz mu, że nie chcesz, aby się z tobą kontaktował, wyrzuć jego numer telefonu, usuń go z kontaktów na portalu społecznościowym.

Stwórz listę rzeczy, które pomogą ci się pozbyć nałogu

Zastanów się nad tym, co byłoby pomocne w zerwaniu z uzależnieniem od miłości. Może akcja wyrzucania pamiątek po swoim byłym albo zmiana otoczenia?

Rozpocznij pracę nad sobą samą

Teraz już powinnaś być nieco silniejsza, dlatego jest to dobry moment na warsztaty rozwoju osobistego i terapie, które uzmysłowią ci, że teraz jest czas na miłość do samej siebie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze