1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Po co nam praktyka współczucia dla siebie?

123rf.com
Badania wskazują, że rozwijanie współczucia oferuje wiele korzyści. Zarówno dla psychiki, jak i ciała. Oto 4 powody, dla których warto praktykować współczucie.

1. Współczucie dla siebie wyklucza samokrytykę. Można byłoby się spodziewać, że osoby które są wobec siebie krytyczne lepiej się motywują do zmian. Na przykład są bardziej skłonne rzucić negatywne nawyki. Badania wskazują, że jest odwrotnie. Właśnie współczucie dla siebie a nie samo potępianie pomaga w rzuceniu na przykład palenia papierosów.

2. Współczucie dla siebie zmniejsza skłonność do odkładania ważnych zadań. W jednym z badań stwierdzono, że wysoki poziom współczucia wśród studentów wiąże się z większą motywacją do kończenia zadań. Te osoby, które mają dla siebie współczucie, nie odkładają ważnych działań i decyzji na później. Czują bowiem, że nie jest to dla nich dobre.

3. Współczucie dla siebie oznacza większą kreatywność. Twórcza oryginalność – okazało się, że tym wyróżniają się ludzie, którzy praktykują współczucie. Są oni bardziej pomysłowi, ich umysł jest bardziej elastyczny. Potrafią się oni skonfrontować z własną oryginalnością. Współczucie dla siebie pozwala nam nie przejmować się normami i działać w zgodzie ze sobą.

4. Współczucie dla siebie pozwala na akceptację rzeczywistości. A jest to konieczne do tego, żeby podjąć działania w kierunku potrzebnej zmiany. Jednocześnie współczujący sobie ludzie nie pogrążają się w negatywnych emocjach, tylko je przyjmują, by transformować na pozytywne. I wtedy właśnie wydarza się dobra dla nich zmiana.

Jak współczuć sobie?

1. Staraj się być wyrozumiały i cierpliwy wobec tych aspektów swojej osobowości, których nie lubisz. 2. Staraj się widzieć swoje słabości jako ludzkie. 3. Kiedy jest ci smutno bądź czujesz gniew, podejdź do tych uczuć z ciekawością i otwartością. Postępuj tak z każdą emocją. 4. Nie osądzaj siebie i nie krytykuj. 5. Trudne doświadczenia traktuj jako lekcje a nie jako porażki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze