1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak być sobą pomimo różnych oczekiwań?

123rf.com
Oczekiwania rodziców, uwarunkowania społeczne, przekonania wynikające z psychicznych deficytów – to wszystko sprawia, że trudno nam wiedzieć i czuć, kim jesteśmy naprawdę. Jak być sobą?

Oczekiwania rodziców, uwarunkowania społeczne, przekonania wynikające z psychicznych deficytów – to wszystko sprawia, że trudno nam wiedzieć i czuć, kim jesteśmy naprawdę. Jak być sobą i co to tak naprawdę oznacza?

Najczęściej gubimy siebie w relacjach z innymi. To przestrzeń, w której łatwo dochodzi do utraty prawdziwego „ja”. Zaprzedajemy siebie, swoje poglądy, pomysły na życie i na nas samych. Żeby nie być samotnymi, żeby być akceptowanymi, żeby mieć tak zwany święty spokój. Jest to jednak krótkoterminowa metoda radzenia sobie, i tak prędzej czy później przychodzi nam zapłacić za to, że tłumimy jakąś część swojej osobowości bądź sobie zaprzeczamy. Płacimy za to brakiem spełnienia. Jak poczuć swoją indywidualność, wyrażać ją pozytywnie i jak być sobą? Oto kilka podpowiedzi do refleksji.

1. Kim jesteś? Czy umiesz odpowiedzieć sobie na to pytanie? Czy tak, czy potrafisz przyjąć siebie. Poświęć chwilę, żeby zanotować tą swoją „definicję”. Akceptujesz się w całości? Jeśli nie, zastanów się co ci przeszkadza w samoakceptacji i byciu sobą.

2. Jakie znaczenie mają dla ciebie opinie o tobie innych ludzi?
Na ile jest to dla ciebie ważne? Czy ważniejsze niż to, co ty sam myślisz o sobie? Oddziel opinie innych od własnego zdania i jedynie to ostatnie bierz pod uwagę.

3. Czy akceptujesz swoje niedoskonałości?
Często ukrywamy te obszary siebie, z których nie jesteśmy dumni. Nasze niedoskonałości stają się wówczas tłumioną energią, która pochłania nasze siły witalne. Odkryj je najpierw przed sobą. Wypisz 5 obszarów, z którymi czujesz się niewygodnie. Robiąc to, zwracaj uwagę na dobór słów, one pokażą ci na ile jest w tobie współczucia dla siebie i życzliwości. Zawsze uważaj, co mówisz sam o sobie.

4. Pożegnaj się z tym, co ci przeszkadza w byciu sobą. Mogą to być krytyczni, toksyczni ludzie, a przede wszystkim twoje ograniczające przekonania
i zgubne nawyki. Pozwól temu wszystkiemu odejść. Twoje życie jest zbyt cenne, żeby się tym wszystkim katować. Pomyśl, co utrudnia ci bycie sobą i rozstań się z tym.

5. Pamiętaj, żeby zawsze być sobą.
Wyrażaj siebie, nie tłum żadnego aspektu swojej osobowości. Bądź dumny z tego, kim jesteś. Zanim nie stanie się to twoim nawykiem, zawsze zanim podejmiesz jakąś decyzję, świadomie zastanawiaj się, czy jest to zgodne z tobą. W ten sposób się nie zgubisz.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze