1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Na czym polega szczęście?

123rf.com
Z książki „Sekret szczęścia” autorstwa Marci Shimoff i Carol Kline można dowiedzieć się, jak wypracować w sobie nawyk bycia szczęśliwym oraz dowiedzieć się czym właściwie jest szczęście. Autorki wymieniają trzy stany, które nim nazywamy. Które z nich jest prawdziwe?

Szczęśliwy z niewłaściwego powodu: kiedy ludzie są nieszczęśliwi, często starają się poprawić sobie samopoczucie, angażując się w działania i zachowania, które poprawiają nastrój na chwilę, jednak w ostatecznym rozrachunku przynoszą więcej szkody niż pożytku. Szukają euforii w narkotykach, alkoholu, nadmiarze seksu, zakupoholizmie, hazardzie, przejadaniu się czy bezustannym oglądaniu telewizji. Taki rodzaj szczęścia właściwie w ogóle nie zasługuje na tę nazwę. Jest to tylko chwilowy sposób na złagodzenie poczucia nieszczęścia poprzez przemijające przyjemności.

Szczęśliwy z dobrego powodu: to jest to, co ludzie zwykle uważają za szczęście:posiadanie dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi, udana kariera zawodowa, finansowe bezpieczeństwo, ładny dom i samochód, wykorzystanie swoich talentów i zdolności. To przyjemność, którą czerpiemy z tego, że mamy w życiu zdrowe rzeczy będące spełnieniem naszych pragnień. Jednak szczęście z dobrego powodu wciąż jest szczęściem, które opiera się na zewnętrznych okolicznościach. Jeśli te się zmieniają lub coś stracimy, nasze szczęście zwykle również pryska. W głębi ducha wiemy o tym, że w życiu nie chodzi o to, żeby przetrwać, zagłuszyć ból lub mieć „wszystko pod kontrolą”. Prawdziwe szczęście nie jest jedynie wynikiem kolekcjonowania szczęśliwych doświadczeń. Jest nim...

Szczęście bez powodu: to jest prawdziwe szczęście – neurofizjologiczny stan spokoju i dobrego samopoczucia, który nie zależy od zewnętrznych okoliczności. To nie to samo co stan uniesienia, euforii, podniesienia nastroju czy innych szczytów dobrego humoru, które nie trwają długo. Szczęście bez powodu nie jest emocją. Jest to stan, w którym możemy odczuwać wszystkie inne emocje – włączając w to smutek, lęk, gniew lub ból- jednak wciąż czując głęboki wewnętrzny spokój i dobrostan. Kiedy jesteś szczęśliwy bez powodu, wnosisz szczęście do swoich zewnętrznych doświadczeń, zamiast starać się je z nich wydobyć. Nie musisz manipulować światem dookoła ciebie, by być szczęśliwym. Żyjesz, czerpiąc z poczucia szczęścia, zamiast o nie zabiegać. Jest to szczęście bezwarunkowe, stan ducha, optymalny stan istnienia.

Co nam daje prawdziwe szczęście?

- uczucie lekkości, unoszenia się; - pełnia energii, życia, wydajności; - poczucie otwarcia przepływania; - uczucie miłości i empatii w stosunku do siebie i innych ludzi; - poczucie pasji związanej ze swoim życiem i celem; - uczucie wdzięczności i przebaczenia; - uczucie pokoju z życiem; - bycie w pełni obecnym w teraźniejszości.

Więcej przeczytasz w książce „Sekret szczęścia” autorstwa Marci Shimoff i Carol Kline, wyd. One Press

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze