1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak uzdrowić seks?

123rf.com
123rf.com
Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholożka i terapeutka, przedstawia kilka uniwersalnych zasad, które warto zastosować we wszystkich sypialniach i życiu wszystkich par

1. Określ wasz problem przed pójściem do łóżka

Seks jest rodzajem barometru związku: jeśli coś jest między nami nie tak, na pewno odbije się to na naszym pożyciu seksualnym. I to jest normalne. Ważne jednak, bu uważać na to, jakie nieseksualne potrzeby próbują „zaglądać” do sypialni i starać się zaspokoić je poza jej drzwiami. Seks powinien bowiem dopełniać życie emocjonalne, a nie je zastępować, regulować czy coś nam wynagradzać. Satysfakcją z seksu kieruje prosta zasada: jeśli przed zbliżeniem czujesz się dobrze ze sobą i partnerem, po stosunku macie szansę czuć się lepiej. Ale jeśli idziesz do łóżka z nierozwiązanymi problemami emocjonalnymi, „po” możesz się czuć tylko gorzej. Dlatego warto odkryć motywy naszych seksualnych niepowodzeń. Kiedy poznasz wroga, możesz go pokonać i dowiedzieć się przy okazji, czego brakuje waszemu związkowi.

2. Nie pozwól złości i gniewowi dyktować warunków w sypialni

Masz po stosunku wrażenie, że się nie kochałaś, tylko wpadłaś pod samochód? Porozmawiaj z partnerem, może się okazać, że podczas seksu wyładowuje coś więcej niż tylko pożądanie. Nie pozwalaj mu traktować się brutalnie (chyba że to lubisz). Przyzwolenie na używanie seksu jako sposobu odreagowania nagromadzonej, tłumionej złości i gniewu sprawia, że utrwalacie używanie go w tym celu. Jeśli ten nawyk się pogłębi, będzie trudno go zmienić. Uważajcie na to, bo w tę pułapkę wyjątkowo łatwo wpaść: właśnie sypialnia jest miejscem, które kusi możliwością rozładowania także innych rodzajów napięcia, oprócz seksualnego.

3.  Naucz się być ze sobą blisko

Codziennie rozmawiajcie o tym, co czujecie, co przeżyliście w ciągu dnia, co się wam podoba lub nie podoba. Zwierzajcie się sobie. W ten sposób budujecie bliskość, poznajecie się. Nie wystarczy iść razem do łóżka, by się dobrze poznać i zbliżyć do siebie. Po zbliżeniu, które zastępuje prawdziwy kontakt czy stanowi zasłonę dymną dla problemów, zawsze będziemy czuć pustkę. Więź uczuciowa nie rozwija się, jeśli związek oparty jest tylko na seksie. Możecie to podejrzewać, jeśli wasze kłótnie zawsze kończą się w łóżku, zawsze dotyczą seksu lub temat ten wypływa od razu, gdy pojawiają się problemy natury uczuciowej. Podejmijcie męską decyzję: od dziś się to zmieni. Chcecie, by wasz związek się rozwijał? Musicie przełamać ten schemat. Tylko prawdziwa zażyłość może sprawić, że będzie wam dobrze razem – i w łóżku, i poza nim.

Tatiana Ostaszewska-Mosak, terapeutka, psycholog kliniczny zdrowia, wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w firmie „psycholog.com.pl” oraz w Centrum Zdrowia Poziomy

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze