1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak radzić sobie z problemami?

Jak radzić sobie z problemami?

123rf.com
Jeśli zdjęcie muchy powiększymy wielokrotnie, zobaczymy potwora. A to nadal tylko mała mucha. W taki sposób często podchodzimy do problemów, które pojawią się w naszym życiu. Jak ich nie powiększać do monstrualnych rozmiarów?

1. Pamiętaj, że miałaś już problemy i poradziłaś sobie z nimi. I co wtedy się stało? Zmniejszyły się, prawda? Problemy strasznie duże wydają się na początku. Wtedy gdy się pojawiają. Dzieje się tak, żeby wyzwolić w nas dawne trudne emocje. Najczęściej jest to strach, że okażemy się słabi, mało inteligentni, odrzuceni. Jednak ten lęk rozpuszcza się w działaniu. Przypomnij sobie, jak się zachowałaś, gdy zwycięsko rozprawiłaś się z problemem - co wtedy zrobiłaś i jak się w związku z tym czułaś. Wzbudź w sobie emocje, które przeżyłaś, gdy problem zniknął.

2. Spójrz na problem z innej perspektywy. Powiększona mucha może być przerażająca. Ale, kiedy się jej się spokojnie przyjrzeć, zaciekawia. Kim ona jest, dlaczego tak urosła, czego od nas chce? Problemy, które pojawiają się w życiu, zawsze są po coś. W ten sposób spójrz na przeciwności losu. Zmagamy się z nimi przede wszystkim dlatego, żeby poczuć swą wewnętrzną moc. Jeśli spojrzysz się na problem z tej perspektywy, okaże się bardziej dobroczynny niż ci się wydaje.

3. Oddal się od problemu. Mucha została powiększona i straszy. Im z większym strachem będziesz się w nią wpatrywać, tym bardziej będziesz się bać. Najpierw oddal się od tematu, którego się lękasz. Wyobraź sobie swoje życie za kilka lat. Jak wygląda to, co cię teraz niepokoi? Zmniejszyło się, prawda? Gdy się już uspokoisz, śmiało zacznij działać tak, jak gdyby duży problem już był mały. Mała mucha jest już tylko małą muchą. Możesz do niej podejść bez zbędnych emocji.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze