1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Rozwój osobisty każdego dnia

Rozwój osobisty każdego dnia

123rf
123rf
Życie składa się z chwil, godzin, dni. Na bieżąco decydujemy, jak je przeżyjemy. Czy będziemy wzrastać, czy stać w miejscu. Co można zrobić codziennie dla swojego rozwoju osobistego?

1. Utrzymuj „duży obraz”

Codziennie skanuj swoje życie, zobacz szerszy krajobraz. Zastanów się, jaka sfera zmierza w kierunku, którego chcesz, w jakiej utknęłaś, czego w ogóle nie podejmujesz. Myśl o tym, gdzie chcesz wprowadzać zmiany, ulepszenia, co chcesz zakończyć.

2. Honoruj swoje uczucia

Zawsze bądź w kontakcie z tym, co czujesz. Rozpoznawaj swoje uczucia, niech będą one dla ciebie cenną informacją, co masz robić. Kieruj się tym drogowskazem. Miej świadomość, czy boisz się, czy jesteś zagniewana albo czy jakieś uczucie wypierasz. Nie zapominaj o sobie. Działając, kieruj się swoimi odczuciami i intuicją.

3. Praktykuj wdzięczność

Ta praktyka nie tylko przyciąga do naszego życia jeszcze więcej powodów, żeby być wdzięczną, ona pozwala cieszyć się teraźniejszością, drogą do celu. Jeśli jesteś wdzięczna już teraz, nie musisz wybiegać myślą naprzód ani wspominać przeszłość. To najlepszy sposób na kreowanie szczęśliwego życia.

4. Znajdź swój sposób na skuteczny relaks

Regularne odprężanie się daje nam możliwość korzystania z pełni sił fizycznych i psychicznych. Dobrze jest rozeznać się w sobie, żeby wiedzieć co nas relaksuje. Wysiłek fizyczny, masaż, kojąca muzyka, samotny spacer?

5. Wyostrz zmysły

Każdego dnia poświęć kilka minut, żeby być uważną na swoje otoczenie. Nie myśl, tylko odbieraj świat zmysłami. Zobacz koloru, usłysz dźwięki, poczuj zapach. Takie ćwiczenie doskonale uziemia i uspokaja chaotyczny umysł.

6. Myśl o rozwoju

Przypominaj sobie, że jesteś tutaj po to, żeby się rozwijać. Jeśli będziesz mieć tę świadomość, inaczej spojrzysz na to, co się w twoim życiu dzieje. Każdy powód jest dobry dla rozwoju osobistego.

7. Nie krytykuj się

Działalność krytyka wewnętrznego prowadzi do poczucia winy, wstydu oraz zaniżania poczucia własnej wartości. Dlatego warto każdego dnia identyfikować jego głos i nie pozwolić, żeby miał nad nami panowanie.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze