1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak nawiązać dialog z Wewnętrznym Dzieckiem?

fot.123rf
Jednym z najcenniejszych – i często najbardziej zaniedbanych – głosów składających się na naszą osobowość jest Wewnętrzne Dziecko. Czy umiesz nawiązać z nim kontakt?

Według amerykańskich psychoterapeutów, Hala i Sidry Stone’ów, autorów koncepcji Voice Dialogue (dialog z głosem), nasza psychika składa się z wielu odosobowości, a każda z nich ma do odegrania jakąś, właściwą sobie, rolę. Poszczególne odosobowości dają o sobie znać jako określona energia – wzorzec energetyczny, coś w rodzaju wewnętrznego głosu. Zanim się obejrzymy, już któryś z głosów przejmuje nad nami kontrolę. Dlatego warto nauczyć się z nimi rozmawiać.

Najpowszechniej wydziedziczanym „ja” jest Wewnętrzne Dziecko. Jeden ze znawców tematu John Bradshaw twierdzi, że odrzucenie tej odosobowości powoduje powstanie „dziury w duszy”, podczas gdy zaopiekowanie się nią prowadzi do rozwijania własnej siły. Zwłaszcza że Wewnętrzne Dziecko ma wiele twarzy. Przede wszystkim objawia się jako Dziecko Bezbronne, skrywające nasze najgłębsze uczucia, wrażliwość, podatność na urazy. Ale mamy też Dziecko Magiczne i Dziecko Bawiące się, które wnoszą w życie tajemnicę, radość i ducha przygody.

Co możesz zrobić dla swojego Wewnętrznego Dziecka?

• Posłuż się swoim zdjęciem z dzieciństwa. Popatrz na to dziecko, sprawdź, jak się czuje, zapytaj, czy się czegoś nie boi. Sięgnij do zdjęć z różnych okresów życia. Mamy w sobie dzieci ze wszystkich etapów dzieciństwa.

• Podobne ćwiczenia można wykonać z lustrem. Nawet jeśli zobaczysz w nim dojrzałą, poważną osobę, możesz zwrócić się do niej jak do dziecka, użyć czułego zdrobnienia, przezwiska z dzieciństwa.

• Spróbuj porozumieć się ze swoim Wewnętrznym dzieckiem za pomocą pisania. Możesz użyć pisaków w dwóch różnych kolorach. Jednym zapisuj pytania (prawą ręką, chyba że jesteś leworęczna), drugim (lewą ręką) – odpowiedzi.

• Rozmowę najlepiej zacznij od przeprosin. Powiedz Dziecku, że jest ci przykro, że je porzuciłaś, że chciałabyś to naprawić. Zapytaj, jak mogłabyś to zrobić, na co ma ochotę.

• Powtarzaj swojemu Dziecku to wszystko, co zawsze pragnęłaś usłyszeć od swoich rodziców.

• Bądź otwarta na nowe okoliczności, rozwiązania. Nie pozwól, by ograniczały cię ciasne poglądy i przekonania (twoje czy innych), osądy i przesądy.

• Dogadzając Wewnętrznemu Dziecku, nie pozwól, by tobą zawładnęło.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze