1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Odkryj własny potencjał. Czakra splotu słonecznego

123rf.com
Jest odpowiedzialna za odwagę, poczucie własnej wartości i osiąganie zamierzonych celów. Jeśli czujesz, że masz z tym trudności, czytaj dalej...

Trzeci ośrodek energetyczny umiejscowiony jest w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zaopatruje w energię życiową organy jamy brzusznej. Przypomina, że źródło mocy jest w nas, a nie na zewnątrz. Jeśli nasz wewnętrzny ogień pali się wystarczająco silnie, w życiu lubimy wyzwania, osiągamy zamierzone cele i cieszymy się własnym sukcesem. Według wschodniej filozofii dobry kontakt z własnymi czakrami prowadzi do wewnętrznego rozwoju. Co da ci praca z trzecią czakrą? Dostęp do własnego potencjału.

Wewnętrzna moc

Brak świadomości własnej mocy ma swoje korzenie w dzieciństwie. To wówczas budowaliśmy poczucie wartości na podstawie pozytywnych lub negatywnych ocen otoczenia. Uwierzyliśmy w setki nieprawdziwych osądów. Przyjęliśmy je jako prawdę ostateczną tylko dlatego, że wypowiadały je ważne dla nas osoby. Te opinie odzywają się w nas pod postacią głosu Wewnętrznego Krytyka w chwilach, kiedy chcemy podjąć wyzwanie, zakończyć toksyczną relację albo spełniać swoje marzenia. Zamiast korzystać ze swojej odwagi, zaczynamy utożsamiać się ze strachem.

A moc pochodzi z wnętrza. To ogień, który napędza do działania i podejmowania najwłaściwszych dla nas decyzji. To świadomość swojej wartości i wyjątkowości. Bo nie ma na świecie drugiej takiej istoty jak ty. Celem każdego człowieka powinien być własnych potencjałów. Tak dobrze jest widzieć efekty swoich działań, tak wspaniale jest odczuwać satysfakcję ze swojej kreatywności!

Czakra niedoczynna

Słaba czakra splotu związana jest z niskim poczuciem własnej wartości, pesymizmem, słabą wolą i uległością. Osoba, u której nie działa ona prawidłowo, kurczowo trzyma się tego, co znane. Nie podejmuje wyzwań, nie stawia sobie długoterminowych celów, lubi życie uporządkowane i stabilne. Najmniejsza zmiana może wywołać u niej lęk. To skutkuje tym, że latami tkwi w toksycznej relacji lub pracy, która zabiera jej energię. Może mieć trudność z odróżnieniem tego, co jest jej wolą, a co wolą drugiego człowieka. Nie potrafi odmawiać i okazywać swojego niezadowolenia, dlatego często bierze na swoje barki więcej, niż zdoła udźwignąć. Przypomina uśpiony wulkan, który pewnego dnia może niespodziewanie wybuchnąć i wprowadzić gwałtowne zmiany. Może mieć trudności z podejmowaniem decyzji i wzięciem odpowiedzialności za swoje wybory. Często wybiera dominujących partnerów, którzy pomagają jej w życiu.

Czakra nadczynna

Zbyt aktywna czakra splotu powoduje brak równowagi emocjonalnej i doświadczanie psychicznego napięcia. Osoba z nadczynną czakrą splotu ma silną potrzebę władzy. Do relacji wprowadza zaborczość, zazdrość i manipulację. Ma tendencje do naruszania granic fizycznych oraz psychicznych. Takiej osobie trudno zrozumieć inną wizję rzeczywistości. Upór i egocentryzm powodują, że bardzo trudno przekonać ją do zmiany zdania. Może podejmować nieprzemyślane decyzje i ryzykowne przedsięwzięcia tylko po to, aby udowodnić swoją siłę i społeczną rangę.

Sprawdź, czy twoja czakra pracuje harmonijnie

Przeczytaj poniższe stwierdzenia. Zaznacz te, z którymi się zgadzasz:

1. Nie narzucam swojego zdania innym. 2. Nie zniechęcam się, kiedy pojawiają się pierwsze przeszkody w realizacji celu. 3. Kończę to, co zaczęłam. 4. Jestem ambitna. 5. Lubię osiągać zamierzone cele. 6. Potrafię przyznać się do błędu i wyciągnąć konstruktywne wnioski. 7. Jeśli się do czegoś zobowiążę, można na mnie polegać. 8. Lubię działanie i jestem efektywna. 9. Nie zrzucam odpowiedzialności na bliskie osoby. 10. Umiem zrezygnować z nawyku, który pogarsza moje zdrowie lub samopoczucie. 11. Ludzie sukcesu pozytywnie mnie inspirują. 12. Uwielbiam uczyć się nowych rzeczy o sobie. 13. Nie nadużywam swojej rangi i statusu w relacjach z ludźmi. 14. Potrafię odmówić, jeśli czuję, że nie sprostam czyjejś prośbie. 15. Nie daję się namówić na coś, na co nie mam ochoty. 16. Ludzie często mi mówią, że dobrze czują się w moim towarzystwie. 17. Akceptuję to, że bliska osoba może mieć zupełnie inne zdanie. 18. Potrafię dobrze zarządzać swoim czasem. 19. Jeśli bardzo mi na czymś zależy, nawet silna krytyka ze strony bliskich nie zmieni mojej decyzji.

Większość odpowiedzi „tak” (80–90 proc.) – twoja czakra pracuje harmonijnie. Połowa odpowiedzi „tak” i połowa: „nie” – niektóre aspekty tej czakry są harmonijne, inne nie. Większość odpowiedzi „nie” – twoja czakra nie pracuje harmonijnie, warto ją wzmocnić odpowiednimi technikami.

W harmonii

By zharmonizować czakrę splotu słonecznego, otaczaj się kolorem żółtym w ubiorze oraz w mieszkaniu i jedz żółte warzywa i owoce. Możesz też zastosować poniższą wizualizację lub wykonać ćwiczenie z uwalnianiem własnego głosu:

  • Usiądź wygodnie i zamknij oczy. Wyobraź sobie żółto-złotą tarczę słońca na niebie i złociste promienie, które są skierowane do twojej czakry splotu. Teraz wyobraź sobie, że promienie te tworzą kulę żółto-złotego światła w twojej jamie brzusznej. Ośrodek splotu nabiera mocy i witalności.
  • Stopy ustaw równolegle, a nogi lekko ugnij. Wraz z wdechem unieś ręce do góry, złącz dłonie i zrób lekki wymach za głowę.
  • Na wydechu skłoń się po przodu. Spróbuj krzyknąć z przepony: „ha!”. Wraz z kolejnym wdechem unieś ręce nad głowę, a na wydechu ponownie zrób skłon, krzycząc: „ha!”. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze