1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Psychoterapia całej firmy – czy to możliwe?

Psychoterapia całej firmy – czy to możliwe?

fot.123rf
fot.123rf
Psychoterapia indywidualna jest powszechnie wykorzystywaną ścieżką rozwoju osobistego. Ale czy podobne metody przynoszą efekty, gdy zmiana powinna objąć całą firmę? Czy mogą stanowić wartą uwagi alternatywę dla programów szkoleniowych i coachingowych?

We współczesnym biznesie o sukcesie przedsiębiorstw decydują zdolności przywódcze kierownictwa poparte wysoką świadomością procesów i zrozumieniem dynamiki zjawisk zachodzących w organizacji. Nie do przecenienia jest wejście menedżera w rolę autentycznego przywódcy, diagnozującego problemy na poszczególnych poziomach zarządzania, angażującego się w świadomą pracę z konfliktami, motywującego pracowników i pobudzającego ich kreatywność. Specjaliści często podkreślają również znaczenie umiejętności zarządzania zmianą i kreowania procesów w przedsiębiorstwie. W oparciu o te właśnie zagadnienia, znajdujące się obecnie w centrum uwagi menedżerów i konsultantów biznesowych na całym świecie, powstało innowacyjne podejście do pracy z organizacją zwane GPO (Gestalt Practitioner in Organizations). W Polsce prekursorem tej metody jest Instytut Terapii Gestalt z Krakowa.

- W każdym stadium rozwoju organizacji istnieje potrzeba świadomości tego, co się w niej dzieje. Ta świadomość daje jej liderom wybór, a co za tym idzie – możliwość zmiany. U podstaw mechanizmu pracy z firmami i instytucjami leżą te same zasady, które stosujemy w pracy z klientami indywidualnymi. - tłumaczy Renata Procak, prezes Instytutu.

Na czym to polega?

Program Gestalt w Organizacjach czerpie z jednej strony z najnowszych odkryć w dziedzinie zarządzania i współczesnej wiedzy o funkcjonowaniu firm i instytucji, z drugiej zaś strony – z założeń podejścia Gestalt. Gestalt jest, obok psychoanalizy i terapii behawioralnej, jednym z najważniejszych nurtów psychologii humanistycznej, zyskującym coraz większe uznanie nie tylko w środowisku psychologów, ale coraz częściej również ekspertów biznesowych. Jak się okazuje, jego zastosowanie znacznie wykracza poza wspieranie rozwoju osobistego.

Jednym z podstawowych założeń nurtu Gestalt jest autonomia, czyli przekonanie, że każdy człowiek oraz grupa osób ma możliwość rozwoju oraz harmonijnego funkcjonowania, o ile wykształci świadomość tego, co dzieje się wewnątrz i wokół niej. Zaburzenia w relacjach wewnątrz każdej organizacji lub w relacji z otoczeniem powstają wtedy, gdy potrzeby i emocje ludzi, którzy ją tworzą, znajdują się poza obszarem świadomości. Praca z organizacją tą metodą polega na rozbudzaniu świadomości tego, w jaki sposób działają ludzie i struktura, którą tworzą. Umożliwia oddziaływanie na kulturę i klimat organizacji – sposób jej funkcjonowania w warstwie procesowej, międzyludzkiej, ponad i pomiędzy procedurami oraz oficjalnymi ścieżkami postępowania. Na przykład konflikt między dwiema osobami w firmie zwykle reprezentuje tarcia w całym zespole, czy nawet w organizacji.

Charakterystyczne dla nurtu Gestalt jest także podejście holistyczne – organizacja nie jest redukowana do pojedynczych aspektów funkcjonowania, możliwych do wyrażenia w postaci wykresów. To, co dzieje się z organizacją, czyli tak naprawdę z ludźmi w niej osadzonymi, odbywa się przecież w wymiarze cielesnym, emocjonalnym, poznawczym, społecznym i duchowym. Dopiero suma tych czynników wyznacza pełnię funkcjonowania przedsiębiorstwa w świecie. Tu nie ma schematów. Każda organizacja ma swoją unikatową rzeczywistość i tę właśnie rzeczywistość należy zrozumieć i udoskonalić, a przez to realnie wpłynąć na rezultaty uzyskiwane przez firmę.

– Nie traktujemy oporu, konfliktotwórczych rozbieżności jako problemów czy zaburzeń. Są one wartościową informacją na temat realiów danego miejsca czy sytuacji i okazją do uczenia się i rozwoju – mówi Renata Procak – Wynikiem takiego spojrzenia jest kreatywność i zwiększenie wydajności firmy.

Perspektywy, które otwiera przed biznesem nowe podejście, okazują się na tyle atrakcyjne, że na uczelniach na całym świecie powstają nowe kierunki studiów, w programie których wiele uwagi poświęcono psychologii. W Polsce studia podyplomowe oparte na podejściu GPO oferuje jako pierwsza Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie. Kierunek Psychologiczne Aspekty Zarządzania Organizacją ruszy w październiku 2016.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze