1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Związek na odległość – szansa czy zagrożenie?

Związek na odległość – szansa czy zagrożenie?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Wielu twierdzi, że związek na odległość nie może się udać, bo rozłąka zrobi swoje nawet w dobie Skype’a i smartfonów. Niektórym jednak się udaje, a nawet dystans służy ich związkom. Rozmawiamy z terapeutką Renatą Mazurowską. 

Jakie zagrożenie dla pary niesie dłuższa rozłąka?
Problem w tym, że im mniej realności w związku, tym więcej iluzji. Im mniej wspólnych doświadczeń, tym więcej wyobrażeń. Jeśli więc mamy skłonność do idealizowania, to partnera, którego na co dzień nie widzimy, będziemy wyobrażać sobie na podstawie deklaracji, a nie doświadczeń. A jeśli z kolei mamy skłonność do pisania czarnych scenariuszy i niską samoocenę, to rozłąką może być zagrażająca choćby z powodu potencjalnej, urojonej niewierności partnera czy partnerki. W związkach na odległość trudna jest tez fizyczna samotność, zwłaszcza gdy dopadają nas jakieś poważne, skrajne wydarzenia czy emocje. Bliska osoba jest wtedy wielkim oparciem, a gdy jej nie ma, boleśniej odczuwamy jej brak. Na pewno trudne jest przechodzenie w samotności ciąży czy wychowywanie dzieci bez czynnego udziału ojca, więc rozłąki są łatwiejsza, gdy są krótkie.

Czy jeśli związek nie wytrzymał próby rozłąki, to na pewno chodziło o odległość?
Niekoniecznie. Można być w jednym pokoju, a daleko od siebie. Nie trzeba wyjeżdżać do innego miasta czy kraju, wystarczy pracować od rana do wieczora i w weekendy, i przychodzić do domu tylko na noc, by więź się osłabiła, więc nie chodzi o samą odległość, ale o to, że nie ma czasu na rozmowy, na wspólne przeżycia, na odkrywanie siebie nawzajem, na bycie siebie ciekawym. Choć nieobecność wpływa oczywiście na oddalenie się partnerów, zwłaszcza jeśli nie podtrzymują oni bliskości emocjonalnej, na przykład poprzez częsty kontakt telefoniczny, internetowy, odwiedziny w trakcie rozłąki itd. Ale jeśli dbamy o tę bliskość i intymność, częsty kontakt, dotyk, dawanie sobie dowodów pamięci – to nieobecność fizyczna, choć dokuczliwa, jest łatwiejsza do zniesienia.

Jak zatem zadbać o związek na odległość?
Podstawą jest częsty kontakt, co dzisiaj bardzo ułatwia technologia. Znam parę, w której przez trzy lata kobieta mieszkała w Wielkiej Brytanii, a mężczyzna w Finlandii. Bez przerwy byli ze sobą w kontakcie, a poza tym, ponieważ on jest pilotem i mógł oferować zniżkowe bilety swojej ukochanej, często spotykali się podczas weekendów na randki. teraz ona przeprowadza się do Finlandii i wszyscy trzymają kciuki, by związek już osiadły był równie udany jak dotąd. Randki ożywią zresztą każdy związek, także ten, w którym jesteśmy razem non stop. Co ważne, nie unikajmy podczas tych randek rozmów o tym, co nas boli, ale róbmy to raczej w nastawieniu: „jakie mamy pomysły, by rozwiązać ten problem”, a nie „kto jest winny i powinien przeprosić”.

Czy rozłąka może – paradoksalnie – związek scalić, sprawić, że będzie lepszy?
Wszystko oczywiście zależy od tego, jaka rozłąka i jaki związek. Badania pokazują, że najbardziej trwałe są małżeństwa… marynarzy. Po pierwsze dlatego, że gdy mąż z żoną się spotkają, to stęsknieni, skupiają się tylko na sobie. Po drugie, każde z nich potrafi żyć bez tej drugiej osoby, czyli stworzyło sobie własny, niezależny od niej świat, swoje rytuały, znajomości, sposób spędzania czasu. I wracamy tu do generalnej zasady, że warto dbać zarówno o to, co wspólne, jak i o to, co odrębne. Oczywiście, rozłąka sprzyja spojrzeniu na związek z dystansu. Można go wtedy bardziej docenić i zdecydować, żeby jednak ten dystans fizyczny skrócić, ale może zdarzyć się i tak, że odkryjemy, iż za parterem nie tęsknimy, a to już sygnał, że z relacją jest coś nie tak… Wraz ze stażem związku maleje oczarowanie, spodziewamy się realnego udziału we wspólnym życiu, współodpowiedzialności za związek i dłuższa rozłąka na pewno nie będzie temu sprzyjać. Ale tak naprawdę nie ma recepty na szczęśliwy związek – bez względu na to, czy dzielą nas kilometry czy centymetry. A oddalenie pokazuje, jak bardzo jesteśmy zaangażowani i uświadamia, czy nasz partner jest osobą, na która warto czekać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze