1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 5 typowych tekstów manipulatora. To powie ci narcyz, gdy będzie chciał zyskać nad tobą kontrolę

5 typowych tekstów manipulatora. To powie ci narcyz, gdy będzie chciał zyskać nad tobą kontrolę

Manipulatorzy są świetni w emocjonalnych gierkach –stosują gaslighting, szantaż i pasywną agresję. (Fot. Getty Images)
Manipulatorzy są świetni w emocjonalnych gierkach –stosują gaslighting, szantaż i pasywną agresję. (Fot. Getty Images)
Dla manipulującego tobą narcyza nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której zaczynasz wymykać mu się z rąk. To osoby, które uwielbiają bawić się w różnego rodzaju gierki i sterować emocjami innych osób. Gdy tylko wyczują, że zaczynasz kwestionować ich światopogląd i stawać w obronie swojego zdania – sięgną po każdy rodzaj manipulacji, który pomoże im na nowo przejąć stery w waszej relacji. Co powie lub napisze ci narcyz, żeby tylko odzyskać utraconą kontrolę? Na te teksty musisz być szczególnie wyczulona.

Dlaczego to takie ważne? Bo moment, w którym uświadamiamy sobie, że ktoś nami manipuluje, jest pierwszym krokiem do uwolnienia się z toksycznych więzów. Potem chodzi już tylko o to, by wytrwać w postanowieniu i definitywnie odciąć się osoby, która nam szkodzi. Tyle że osoby chcące wywierać na nas wpływ nie poddają się tak łatwo. Umieją perfekcyjnie wyczuć ten newralgiczny moment, w którym przestajemy wierzyć w ich wersję wydarzeń. Co wtedy robią? Desperacko rzucają się do obrony siebie i celowo uderzają w nasze najczulsze punkty. Ponieważ zazwyczaj doskonale wiedzą, co nas trapi, jakie mamy kompleksy i wątpliwości, zaczynają grać nam na emocjach, odwracając uwagę od faktów.

Ważne jest, aby nie dać się wciągnąć w ich grę i ani przez chwilę nie zwątpić w to, że nasze przeczucia co do manipulanta są słuszne. Choć będzie on próbował stosować na nas gaslighting i szantaż, musimy ufać przede wszystkim sobie.

Poniżej znajdziecie teksty, po które w takiej sytuacji bardzo chętnie sięgają manipulatorzy i narcyzi, aby ponownie nas do siebie przyciągnąć i objąć swoim wpływem. Te zdania mogą paść w trakcie rozmowy, ale często narcyz przysyła je w wiadomościach do swojej „ofiary”, żeby „dać jej do myślenia”. Poznaj je, aby wiedzieć, na jakie sztuczki toksyka nie dać się nabrać.

1. „No proszę, nigdy nie sądziłem, że powiesz mi coś takiego. Po tym wszystkim, co dla ciebie zrobiłem, tak mi się odpłacasz? Czuję się oszukany i zraniony”

Typowa taktyka narcyza? W odpowiedzi na dowolne oskarżenia wzbudzić twoje poczucie winy, zarzucając ci okrucieństwo i niewdzięczność. Skonfrontowane z takim zarzutem często, zamiast na trzeźwo i logicznie przeanalizować fakty (Czy rzeczywiście on był dla mnie taki dobry? Skoro tak wiele dla mnie zrobił, dlaczego doznałam od niego tyle cierpienia?), zaczynamy tracić rezon i dopada nas fala wątpliwości. A może on ma rację? Może faktycznie jestem zbyt ostra?

Nie, nie jesteś. Wprost przeciwnie: jesteś nader wrażliwa i empatyczna, co manipulator skrzętnie wykorzystuje, aby odwrócić kota ogonem. Nie nabierz się na jego zagrywkę i pozostań przy swoim. A w razie jakiegokolwiek wahania raz jeszcze na spokojnie przypomnij sobie, co przez niego przeszłaś i dlaczego wasza relacja nie działa.

2. „Jesteś przewrażliwiona/Przesadzasz. Nigdy czegoś takiego nie powiedziałem. Jak zwykle przekręcasz moje słowa”

Gaslighting to kolejne ulubione narzędzie w repertuarze manipulatorów. Taktyka ta polega na kwestionowaniu twoich zdolności do racjonalnego osądu sytuacji, a nawet podważaniu twojego zdrowia psychicznego w bardzo perfidny, raniący sposób. Toksyczny partner relacji będzie twierdził, że twoje oskarżenia są bezpodstawne, bo „coś sobie wymyśliłaś” i „robisz aferę o nic”. Ta zakamuflowana forma przemocy psychicznej ma na celu zanegowanie twoich uczuć oraz obserwacji – a im bardziej są one prawdziwe i im bardziej obnażają realną twarz narcyza, tym zacieklej będzie on cię atakował. I w tym przypadku musisz zaufać swojej intuicji, nie dać wyprowadzić się z równowagi i trzymać faktów.

3. „Kochanie, tak bardzo za tobą tęsknię. Nie umiem bez ciebie żyć. Puśćmy w niepamięć te kłótnie – jesteś jedyną osobą na świecie, która jest dla mnie ważna i mnie rozumie”

Ten tekst to typowy przykład love bombingu, czyli bombardowania miłością w reakcji na odrzucenie. Zdarza się często w toksycznych związkach, gdy partner-ofiara w końcu orientuje się, że tkwi w szkodliwym układzie i przestaje zabiegać o jego utrzymanie. Wówczas ta bardziej toksyczna strona czuje się zdezorientowana i nie potrafi pogodzić się z tym, że nie może już manipulować uczuciami drugiej osoby. Zaczyna więc spektakl pod tytułem: „Tak bardzo cię kocham, jesteś dla mnie wszystkim”. To mechanizm manipulacyjny, w którym zdesperowany manipulant chce wszelkimi środkami odzyskać utraconą kontrolę nad ofiarą. Gdy w grę wchodzą uczucia, bardzo trudno oprzeć się takim pięknym i górnolotnym słowom – ale dla własnego zdrowia i komfortu psychicznego trzeba pozostać twardą i nieugiętą. Gdy czujemy się rozdarte, spróbujmy przypomnieć sobie te wszystkie sytuacje, przez które chcemy zakończyć nasz związek. To powinno nas otrzeźwić i pomóc w odcięciu się od toksycznego partnera.

4. „OK, jak chcesz”

Niewinnie rzucone „w porządku” albo „OK” to w ustach narcyza najczęściej zakamuflowany atak. Ten zabieg manipulacyjny nazywamy zachowaniem pasywno-agresywnym – bo pod płaszczykiem całkiem zwyczajnej odpowiedzi kryją się utajone jad i agresja. Z taktyką passive-agressive często można spotkać się w pracy, ale i w związku – w każdej sytuacji, w której osoba manipulująca nie chce wprost zakomunikować nam swojej wrogości, ukrywając ją np. przed przełożonym albo przed… sobą samym. Szczególnie lubią ją narcyzi, bo pozwala im ona pozostać w swoich oczach nieskazitelnymi, choć tak naprawdę ich intencją jest sprowokowanie nas i wpędzenie w poczucie winy. Jeśli otrzymamy pasywno-agresywny komunikat, zignorujmy go – reagując w jakikolwiek sposób, na przykład dopytując się czy drążąc temat, damy jedynie narcyzowi poczucie satysfakcji i drogę do odzyskania nad nami wpływu.

Czytaj także: Pasywna agresja – jak ją rozpoznać? Przykłady z życia wzięte

5. Milczenie

Następną w kolekcji narcyza taktyką manipulacyjną (aż trudno wymienić wszystkie) jest… niemówienie ani słowa. Tak zwane karanie ciszą to nieco inna odmiana pasywnej agresji. Milczenie drugiej strony sprawia, że zaczynamy się zastanawiać: co mu się stało? Czy nie potraktowałam go jednak zbyt surowo? A może za bardzo go zraniłam? Spokojnie – dokładnie o taki efekt chodzi toksykowi. Masz zachodzić w głowę i winić siebie za to, że nie byłaś dla niego dość dobra i wyrozumiała. Na ten trik też nie daj się nabrać – to zimna, wykalkulowana strategia, która ma zmusić cię do wznowienia kontaktu, przez co narcyz-manipulant na nowo odzyska nad tobą władzę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze