Na temat singli funkcjonuje mnóstwo stereotypów. I, jak to bywa ze stereotypami, są nieprawdziwe. Rozprawia się z nimi amerykańska psycholożka Bella DePaulo, autorka poczytnych książek o życiu solo.
- Myślisz, że wiesz co to znaczy żyć samemu? Nawet jeśli masz własne, osobiste doświadczenia życia w pojedynkę i tak jesteś wprowadzony w błąd. Mogę się założyć, że masz na ten temat mylne przekonania - mówi DePaulo i punktuje:
1. W Stanach Zjednoczonych jest mniej gospodarstw domowych składających się z mamy, taty i dzieci niż pojedynczych ludzi, żyjących na własną rękę. Około 31 milionów Amerykanów żyje samotnie.
2. Czy słyszałeś o tym, że single muszą się „ustatkować się”? Cóż, tak naprawdę oni już są „ustatkowani”. Ich sytuacja, mam na myśli nie tylko finansową, jest o wiele bardziej stabilna niż większości rodzin.
3. Czy uważasz, że życie solo jest przede wszystkim dla bardzo młodych i bardzo starych, czyli wdowy lub wdowców? Źle w obu przypadkach. Większość ludzi żyjących samotnie jest w wieku od 35 do 65 lat.
4. Odsetek jednoosobowych gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych, czyli 28 procent, jest wysoki. Ale w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii wynosi on od 40 do 45 procent! W Sztokholmie prawie dwie trzecie wszystkich gospodarstw domowych składa się z jednej osoby.
5. Życia w pojedynkę nie jest tożsame z poczuciem osamotnienia i izolacji. W rzeczywistości duże miasta, w których mieszka najwięcej singli, cieszą się kwitnącym życiem kulturalnym i społecznym.
6. Nie ma podstaw, żeby wierzyć mediom, że młodzi ludzie żyją z rodzicami, bo tak im wygodniej. Badania wskazują, że teraz z rodzicami żyje najniższy odsetek młodych ludzi niż kiedykolwiek przedtem w Ameryce.
7. Jakie są pobudki samotnego życia? W mniejszym stopniu filozoficzno - psychologiczne, a w większym wynikają ze społeczno-kulturalnych uwarunkowań coraz szybszego życia.
8. Większość starszych ludzi, którzy żyją w pojedynkę, nie czynią tego, bo nie mają dorosłych dzieci lub kogokolwiek innego, kto by o nich zadbał. Jest to wynik ich wyboru.
9. Single to nie tylko najemcy mieszkań, coraz częściej kupują lokale na własność.
10. Samotny ma kota. Być może. Jednak większość zwierząt znajduje dom przy rodzinach z dziećmi.
Bella DePaulo (Ph.D., Harvard, Visiting Professor, UC Santa Barbara), www.BellaDePaulo.com