1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Wiem, że mogę - poczucie skuteczności

Wiem, że mogę - poczucie skuteczności

123rf.com
123rf.com
Skuteczność bliska jest zaufaniu sobie. To nasza wiara, że jesteśmy w stanie zrobić to, co chcemy, zaplanujemy to, co jest dla nas dobre. Że damy radę sięgnąć po zmianę i wytrwać w niej. To już połączenie skuteczności z wydajnością, za którym stoi dobra motywacja do działania.

Badania wykazały, że ludzie najbardziej skuteczni są w stanie wytrwać przy swoich postanowieniach w obliczu trudności i niepowodzeń. Wyniki opublikowane w Journal of Applied Psychology wyjaśniają, że przekonanie o własnej skuteczności wpływa na naszą motywację i poziom zaangażowania w działanie. A proces ten jest regulowany przez nasz stan emocjonalny. Zauważ co czujesz, w momencie podejmowania nowych wyzwań. Jeśli poziom entuzjazmu związany z wykonywaniem danej czynności jest wysoki, wzrasta stopień zaangażowania i motywacji. Wówczas pojawia się witalność, optymizm i radość, co daje spiralny efekt „nakręcania” naszej skuteczności. Dlatego, jeśli właśnie przystępujesz do nowych dla ciebie działań, zapytaj siebie: Czy wierzysz w sukces?

Wiara we własne możliwości jest kluczowa dla rozwoju. Dzięki niej mamy przyjemnie motywujące poczucie nowości i pasji, która pobudza do skutecznego działania. Brak tej wiary przynosi dyskomfort i motywacja spada. Ratuje nas optymizm i koncentracja na własnych atutach.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze