1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Lekcje, które mogą ratować życie – rusza program „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” zainicjowany przez Martynę Wojciechowską

Lekcje, które mogą ratować życie – rusza program „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” zainicjowany przez Martynę Wojciechowską

Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji Unaweza (Fot. materiały prasowe)
Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji Unaweza (Fot. materiały prasowe)
„Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” – projekt Fundacji Unaweza – to odpowiedź na rosnący kryzys psychiczny dzieci i młodzieży. To też konkretny krok w ramach działań zapowiedzianych po publikacji raportu „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, który poruszył opinią publiczną.

„Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” to cykl lekcji przeprowadzanych według specjalnie przygotowanych scenariuszy, które będą odbywały się raz w miesiącu od października do końca roku szkolnego 2023/24 w 1330 szkołach i placówkach oświatowych, które przystąpiły do projektu. Jego celem jest wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego.

– Dziś, w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, oficjalnie rozpoczynamy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”. Wszyscy wiemy, że sytuacja młodych ludzi w kontekście zdrowia psychicznego jest dramatyczna. Jako zatroskana mama nastoletniej córki i prezeska Fundacji Unaweza postanowiłam działać. Dokładnie rok temu rozpoczęliśmy pierwszy etap projektu, czyli badania zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych. A teraz, na podstawie uzyskanych wyników, w grupie ekspertów i specjalistów tworzymy system wczesnego reagowania i skupiamy się na prewencji. Wierzę, że każdy z nas powinien znać zasady PPP, czyli Pierwszej Pomocy Psychologicznej. Odpowiednio wdrożona profilaktyka i reagowanie na wczesnych etapach kryzysu psychicznego u młodych ludzi naprawdę mogą ratować życie. Właśnie po to powstał ten program. Jest ogólnopolski, ogólnodostępny i całkowicie bezpłatny – mówi Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji Unaweza oraz inicjatorka projektu „Młode Głowy”.

Pierwsza Pomoc Psychologiczna

W pierwszym półroczu na zajęciach z cyklu „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” zostaną omówione zasady Pierwszej Pomocy Psychologicznej (PPP), które są zgodne z wytycznymi UNICEF (Look, Listen, Link). Lekcje mają dostarczyć młodym ludziom narzędzi i kompetencji, które ułatwiają rozpoznawanie emocji, nazywanie potrzeb, stawianie granic czy komunikowanie potrzeby wsparcia. W drugim zaś semestrze scenariusze lekcji skupiają się na higienie cyfrowej i bezpieczeństwie w sieci.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Inicjatorom akcji zależy, aby w szkołach uczestniczących w projekcie działać na rzecz zdrowia psychicznego młodych, korzystając z tych samych spójnych i ujednoliconych praktyk postępowania. Dlatego opracowali Złoty Standard Pomocy Psychologicznej, czyli 10 narzędzi, które pomogą stworzyć szkole środowisko szczególnie uwrażliwione na zdrowie psychiczne młodych.

Złoty Standard Pomocy Psychologicznej

  1. Podstawy prawne pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole.
  2. Wzory zgód na kontakty dziecka z psychologiem/pedagogiem szkolnym.
  3. Arkusz do sieciowania szkoły z innymi instytucjami.
  4. Test przesiewowy w kierunku depresji.
  5. Test przesiewowy w kierunku ryzykownego korzystania z sieci.
  6. Instrukcje zapoznawania uczniów i rodziców z psychologiem i pedagogiem szkolnym.
  7. Niezbędnik zdrowia psychicznego.
  8. Wzór procedury postępowania w sytuacji kryzysowej.
  9. Wzór pakietu pomocowego dla rodziców/opiekunów dziecka w kryzysie psychicznym.
  10. Zestaw Graficznych Narzędzi Wspierających Zdrowie Psychiczne.

– Proponowane w tym semestrze narzędzia mają praktyczne zastosowanie i stanowią punkt wyjścia do dalszej pracy nad responsywnym charakterem szkoły. Dzięki Złotemu Standardowi nie tylko realnie zmieniamy przestrzeń szkoły, ale też wyraźnie dajemy sygnał, że zdrowie psychiczne jest czymś, co wymaga uwagi i troski wszystkich osób tworzących środowisko wychowawcze, zarówno nauczycieli, jak i rodziców, ponieważ bez współpracy wspieranie młodych ludzi jest bardzo ograniczone – tłumaczy Joanna Flis, psycholożka, ekspertka w projekcie „Młode Głowy” i współautorka Złotego Standardu Pomocy Psychologiczne.

Wsparcie dla rodziców

W ramach dodatkowych działań projektu „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” przygotowano również program wspierający umiejętności rodzicielskie, który pomoże wzmocnić relacje rodzinne, towarzyszyć dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z wyzwaniami dzisiejszego, dynamicznie zmieniającego się świata; innymi słowy – doda rodzicielstwu mocy. Materiały z nagraniami będą ogólnodostępne na stronie mlodeglowy.pl jeszcze w tym roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze