1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Czy twój partner to narcyz wielkościowy? Te 4 zachowania dają jasną odpowiedź

Czy twój partner to narcyz wielkościowy? Te 4 zachowania dają jasną odpowiedź

Narcyz wielkościowy uważa, że jest kimś ważnym i wyjątkowym – i takiego traktowania wymaga od partnerki. (Fot. Getty Images)
Narcyz wielkościowy uważa, że jest kimś ważnym i wyjątkowym – i takiego traktowania wymaga od partnerki. (Fot. Getty Images)
Narcyzm wielkościowy to najbardziej typowa postać zaburzeń narcystycznych. Cechuje ją bezgraniczne poczucie wyższości, stałe pragnienie podziwu i braki w empatii. Narcyzi o wielkim ego są przekonani, że należy im się specjalne traktowanie, a z racji swoich ponadprzeciętnych cech i umiejętności powinni dominować nad innymi – w tym nad swoją partnerką.

I choć związek z narcyzem wielkościowym potrafi być istnym piekłem, nie brakuje kobiet, które łatwo wpadają w jego sieci. Dlaczego? Bo początkowo mężczyzna o cechach narcystycznych może jawić się jako atrakcyjny. Jego niezachwiana pewność siebie, urok osobisty i respekt, który wzbudza u innych, mogą imponować. Zwłaszcza tym z nas, którym brakuje poczucia własnej wartości i szukają jej w innych ludziach. Wiążąc się z nimi, zyskujemy złudną nadzieję, że część ich siły i prestiżu udzieli się także nam. Już sam fakt, że tak „ważna” persona zwróciła na nas uwagę, odczuwamy jako coś nobilitującego.

Ale pod tą warstwą blichtru często kryje się zepsuta, egoistyczna natura wielkościowego narcyza. Nie do każdej z nas to dociera – bo choć odczuwamy na skórze jego złe traktowanie, toksyczny partner wie, jak szantażem i manipulacją przywiązać nas do siebie. Z tego względu wiele kobiet latami tkwi w relacji z narcyzami, nie mając pewności, z kim tak naprawdę mają do czynienia i kto jest w tym związku problemem: on, a może ja? Przecież na każdym kroku podkreśla, że to ze mną jest coś nie tak (co, naturalnie, jest kompletną bzdurą i podręcznikowym przykładem gaslightingu).

Jeśli rozpoznajesz u swojego partnera poniższe cechy, z dużą pewnością masz do czynienia z narcyzem wielkościowym. Powinien to być dla ciebie sygnał alarmowy i pretekst ku temu, by gruntownie przemyśleć wasz związek. Czy na pewno chcesz przez kolejne lata znosić takie zachowania?

1. Twój partner potrzebuje nieustannej uwagi i admiracji

Narcyz wielkościowy potrzebuje nieustannego uznania, adoracji i wyjątkowego traktowania. Często celowo podejmuje działania, które mają zwrócić na niego uwagę innych. Może na przykład przechwalać się swoimi sukcesami przed waszymi znajomymi i w ten sposób wymuszać pochwały. Tę samą strategię narcyzi stosują w domu – typowe dla narcystycznego partnera jest m.in. to, że w waszych rozmowach dominuje temat jego osiągnięć, jego życiowych perypetii, jego problemów itd. Tobie poświęca minimum uwagi, a gdy opowiadasz mu o czymś, co jest dla ciebie ważne – szybko traci zainteresowanie. Jeśli czujesz się w związku pomijana, a twoje sprawy traktowane są jako nieistotne, prawdopodobnie masz do czynienia z narcyzem.

2. Twój partner tobą manipuluje

Często masz dziwne wrażenie, że to, co on mówi, nie jest odbiciem rzeczywistości? Że w jego argumentacji coś się nie klei, coś nie pasuje, ale nie masz odwagi zaprotestować, bo boisz się jego agresji i osądu? To sygnał alarmowy, że możesz być ofiarą manipulacji narcyza. Oni chętnie sięgają po zabiegi tego typu, bo traktują ludzi jak pacynki, które grają w ich przedstawieniu. Jeśli wykazujesz nieposłuszność – narcyz zmanipuluje cię tak, abyś szybko wróciła na właściwe tory i dostosowała się do jego żądań. W tym celu sięga po takie techniki manipulacji, jak: gaslighting, love bombing, karanie ciszą czy szantaż emocjonalny.

3. Twój partner nie radzi sobie z krytyką

Po czym jeszcze poznać partnera z narcyzmem wielkościowym? Ma alergię na wszelkie przejawy krytyki. Jego poczucie własnej wartości jest tak kruche, że gdy odbiera negatywny feedback, traktuje go jak atak na swoje ego. Nawet błaha uwaga może wyprowadzić go z równowagi i wywołać histeryczną reakcję. To z kolei powoduje, że z czasem, dla świętego spokoju, aprobujemy każde jego zachowanie i w milczeniu znosimy złe traktowanie z jego strony. Nie trzeba mówić, jak szkodliwe jest to dla naszego zdrowia psychicznego.

Czytaj także: 4 strategie w relacjach, które stosują narcyzi, aby się dowartościować. W jaki sposób wykorzystują innych?

4. Twój partner jest chorobliwie zazdrosny i ma ciągłą potrzebę rywalizacji

Narcyzi wielkościowi każdego traktują jako potencjalne zagrożenie dla swojego ego – nawet własną partnerkę. Bycie w związku nie przeszkadza im w porównywaniu się do swojej drugiej połówki i zazdroszczeniu jej osiągnięć. W końcu to on ma być górą, nie odwrotnie. Dlatego gdy tylko narcyz wyczuje, że w czymś jesteśmy lepsze, może umyślnie ciągnąć nas w dół – stosując w tym celu wspomniane wcześniej techniki manipulacyjne.

Jeśli nadal nie jesteś przekonana, czy twój partner zdradza oznaki zaburzeń narcystycznych, dowiedz się, na jakie sygnały radzi zwrócić uwagę psycholożka:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze