1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 6 toksycznych zdań, których używają narcyzi, aby manipulować tobą podczas kłótni

6 toksycznych zdań, których używają narcyzi, aby manipulować tobą podczas kłótni

(Fot. PixelsEffect/Getty Images)
(Fot. PixelsEffect/Getty Images)
Najtrudniejsze i najbardziej frustrujące kłótnie to zdecydowanie te, które prowadzimy z narcyzami. Jak się przed nimi bronić? Przede wszystkim poprzez poznanie ich typowych zachowań. Oto frazy, których najczęściej używają narcyzi w sytuacjach konfliktowych, aby przejąć kontrolę nad drugą stroną.

– Narcyzm to spektrum. Rozciąga się się od zdrowego narcyzmu, który definiujemy jako „zintegrowane poczucie własnej wartości i zdrowa samoocena”, do patologicznego narcyzmu i narcystycznego zaburzenia osobowości – mówi psycholożka Justine Grosso w wywiadzie dla HuffPost. – Osoba z cechami narcystycznymi może spełniać niektóre, ale nie wszystkie kryteria narcystycznego zaburzenia osobowości: poczucie wyższości, brak empatii, pragnienie pochwał i podziwu, wykorzystywanie innych, arogancję i megalomanię – dodaje. Jak łatwo się domyśleć, cechy te są najtrudniejsze do zniesienia przede wszystkim w stanie kłótni. Jakie zatem frazy najczęściej padają z ust narcyza w sytuacji konfliktowej?

6 zdań, których używają narcyzi podczas kłótni

1. „Przesadzasz”

Osoba z narcystycznym zaburzeniem osobowości może ignorować, bagatelizować lub unieważniać twoje uczucia, aby uniknąć wzięcia odpowiedzialności za wpływ, jaki na ciebie wywiera. Może to robić za pomocą takich sformułowań jak „przesadzasz” lub „jesteś zbyt wrażliwy”, które służą do kontrolowania narracji oraz mają na celu spowodowanie, że najpierw zwątpisz w siebie i swoje uczucia, potem poczujesz się, jakbyś to ty był lub była przyczyną problemu, a następnie... wycofasz się z kłótni.

2. „To nie ja jestem zły, to ty jesteś zły”

– Narcyzi często stosują nieświadomy mechanizm obronny zwany projekcją, w którym wypierają się własnych emocji i wierzą, że należą one do kogoś innego. Gdy jesteś w kłótni z narcyzem, możesz więc usłyszeć, że to ty jesteś ten zły/ta zła – mówi Grosso. – Takie osoby zaprzeczają swojej wrażliwości z powodu toksycznego wstydu i fobii emocjonalnej – dodaje.

3. „Nie wierzę, że mnie atakujesz. Zawsze mnie obwiniasz”

Narcyzi często postrzegają siebie jako ofiary z powodu poczucia wyższości, kruchej samooceny i braku empatii. Wierzą, że „inni stale ich krzywdzą lub źle traktują”, dlatego mówią takie rzeczy jak: „Nie mogę uwierzyć, że mnie tak atakujesz”, „To, co robię, nigdy nie jest dla ciebie wystarczająco dobre” lub „Ciągle mnie krytykujesz”. W ten sposób mogą manipulować, aby zyskać uwagę, współczucie lub kontrolę oraz odwrócić uwagę od własnego problematycznego zachowania. W efekcie zrzucają winę i odpowiedzialność na kogoś innego.

4. „Gdybyś mnie kochał, zrobiłbyś to”

Narcyz w kłótni często skłania się ku manipulacji – aby przejąć kontrolę i dostać to, czego chce. W tym celu używa mocnych słów, np. „Jeśli mnie kochasz, zrobisz to dla mnie. Jeśli tego nie zrobisz, zrobię sobie krzywdę. Jeśli odejdziesz, to znaczy, że nigdy mnie nie kochałeś”. Tego typu stwierdzenia utrudniają przeciwstawienie się osobie, z którą się kłócisz, co najprawdopodobniej spowoduje, że w końcu wycofasz się i oddasz kontrolę w jej ręce.

5. „Powinieneś wiedzieć, że byłem zdenerwowany”

Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości często uważają, że inni powinni czytać w ich myślach. Takie osoby często więc mówią: „Powinieneś wiedzieć, że byłem zły/byłam zła”, spodziewając się, że przewidzimy ich emocje i zrozumiemy, co czują, bez jakiejkolwiek formy komunikacji. – Takie sformułowania mogą sprawić, że druga osoba poczuje się nadmiernie czujna. Dodatkowo mogą pojawić się uczucia strachu, winy i obowiązku, które pozbawiają skrzywdzoną osobę władzy – wyjaśnia Grosso.

6. Długie, nieistotne wyrażenia

Narcyz podczas kłótni często mówi rzeczy, które nie mają związku z konfliktem. Przykład? „Robię wszystko dla tej rodziny, dokształcam się, myślę o przyszłości i o tym, co możemy zrobić lepiej, a ty tylko siedzisz w domu”. Celem jest zdezorientowanie drugiej strony – w końcu rozmowa skręca w zupełnie innym kierunku, a ty zapominasz, o co w ogóle walczysz.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze