1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dlaczego płaczemy ze szczęścia? Naukowcy wyjaśniają, co kryje się za tym zaskakującym zjawiskiem

Dlaczego płaczemy ze szczęścia? Naukowcy wyjaśniają, co kryje się za tym zaskakującym zjawiskiem

Lady Gaga zalana łzami chwilę po odebraniu Oscara za najlepszą piosenkę („The Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy”), 2019 rok (Fot. Matt Petit/Getty Images)
Lady Gaga zalana łzami chwilę po odebraniu Oscara za najlepszą piosenkę („The Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy”), 2019 rok (Fot. Matt Petit/Getty Images)
Łzy płyną, gdy jesteśmy przygnębieni lub kiedy coś nas boli. Zwykle kojarzą się z poczuciem straty, rozczarowaniem lub melancholią; pomagają wyrazić frustrację, udrękę i inne negatywne emocje, ale płacz jako oznaka szczęścia jest równie częstym zjawiskiem. Dlaczego zatem płaczemy nie tylko ze smutku, ale również z radości? Badacze z Uniwersytetu Yale postanowili znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Skąd się biorą łzy szczęścia?

Powrót ukochanej osoby po długiej nieobecności, otrzymanie miłej wiadomości – takie sytuacje często wyciskają nam z oczu łzy. Dlaczego tak się dzieje? Badacze z Uniwesytetu Yale postanowili to sprawdzić. W tym celu zbadali reakcje grupy ludzi na różnego rodzaju pozytywne przeżycia, np. widok uroczego dziecka lub spotkanie z dawno niewidzianym członkiem rodziny. Osoby, które reagowały płaczem, lepiej radziły sobie z silnymi emocjami i szybciej wracały do stanu równowagi. Ujawnianie przeciwstawnych reakcji po prostu pomagało im uporać się z nadmiarem emocji. Oznacza to, że łzy radości są sposobem na przywrócenie równowagi, gdy emocja, którą odczuwamy jest bardzo silna. Jak zaznacza koordynatorka badania, ceniona psycholożka dr Orina Aragon:

„Ludzie nie lubią przeżywać ekstremalnych emocji. Dążymy raczej do utrzymania emocjonalnej równowagi i właśnie dlatego płaczemy ze szczęścia”.

– Takie automatyczne reakcje pojawiają się, gdy czujemy się przytłoczeni zbyt silnymi, pozytywnymi emocjami i próbujemy szybko się z nich otrząsnąć – dodaje. Działa to na tej samej zasadzie, co nerwowy śmiech w chwilach stresu – nasz organizm potrzebuje po prostu zareagować w przeciwny sposób, aby wyrównać poziom emocji i odzyskać równowagę konieczną do prawidłowego funkcjonowania. Oznacza to więc, że mechanizm ten działa w dwie strony, tzn. pozytywne emocje związane są z negatywnymi reakcjami, a negatywne z pozytywnymi. W obu przypadkach celem jest łagodzenie intensywnych stanów emocjonalnych. Innymi słowy: gdy jesteśmy przytłoczeni radością lub smutkiem, płacz lub śmiech powstrzymują nas od bycia jeszcze bardziej przytłoczonymi.

Badanie ujawniło także, że możemy doświadczać aż czterech odmian płaczu spowodowanego pozytywnymi emocjami. Łzami rozbawienia płaczemy, gdy nasz śmiech jest zbyt intensywny. Łzy przywiązania mogą pojawić się przy nagłym przypływie wdzięczności i ciepłych uczuć. Łzami piękna możesz płakać, gdy przytłoczy cię piękna muzyka lub krajobraz, natomiast łzy osiągnięć popłyną, gdy osiągniesz coś ważnego lub pokonasz przeciwności losu

Łzy szczęścia mają swoje korzyści!

Łzy szczęścia są wentylem bezpieczeństwa dla naszej psychiki. Uwalniają od nadmiaru emocji, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych; poprawiają zdrowie psychiczne i fizyczne, ale co najważniejsze: hamują wydzielanie hormonów stresu (kortyzolu i adrenaliny) i zwiększają produkcję hormonów szczęścia (oksytocyny i endorfin). Łagodzą ból i poprawiają nastrój. To również sposób na utrzymanie równowagi emocjonalnej oraz ważne źródło komunikacji, bo widok płaczącej osoby najczęściej skłania nas do zaoferowania wsparcia.

Taki płacz to oczyszczające doświadczenie, które nas ubogaca, inspiruje i zbliża do ludzi, więc nie ma sensu go tłumić. To synonim ekstazy, esencja dobrej energii. Pielęgnujmy te chwile i cieszmy się nimi. Jeśli zdarza ci się więc reagować łzami na pozytywne doświadczenia, nie panikuj. To całkowicie normalny, zdrowy mechanizm. Po prostu szczęście, którego doświadczasz jest tak intensywne, że przewyższa naturalny wyraz emocji. Nie jest to również oznaka słabości, wręcz przeciwnie – to naturalny wyraz naszej zdolności do odczuwania.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze