1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Warto płakać, a łez nie trzeba się wstydzić. Ciekawe badania naukowca z Holandii

Warto płakać, a łez nie trzeba się wstydzić. Ciekawe badania naukowca z Holandii

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Badania nad płaczem dowodzą, że płacz wpływa pozytywnie na budowanie więzi społecznych.

Płacz to bardzo ludzkie doświadczenie. Towarzyszy nam od narodzin do śmierci. Łzy mogą wyrażać zarówno smutek, ból i samotność, jak i radość, empatię czy zachwyt. Profesor psychologii Ad Vingerhoets z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii od dziesięcioleci bada płacz. W swoim przemówieniu TED wyjaśnia, że ​​niezależnie od wieku ludzie najczęściej płaczą, gdy doświadczają straty lub bezsilności. Jednak wraz z upływem lat, częściej ronią łzy z nostalgii, podziwu lub empatii.

Według prof. Vingerhoetsa zdolność dorosłych do płaczu w odpowiedzi na dobroć lub życzliwość sugeruje, że wraz z wiekiem płacz staje się bardziej prospołeczny. – Płacz w dorosłym wieku przypomina o tym, że jesteśmy istotami społecznymi, dowodzi, że łzy są nam potrzebne do funkcjonowania wśród innych ludzi i że w tym kontekście mogą nam wręcz przynosić konkretne korzyści.

Czytaj także: Mapa emocji w ciele [Psychosomatyka – w kontakcie z ciałem]

Jak podkreśla holenderski psycholog, istnieje wiele dowodów wskazujących na to, że płacz w obecności innych osób sprawia, że będą one bardziej życzliwie do nas nastawione. Kiedy płaczemy, mówi psycholog, wysyłamy coś w rodzaju wezwania pomocy do otaczających nas osób. Łzy w naturalny sposób pobudzają troskę i empatię u innych, sprawiając, że interesują się nami i chcą nam pomóc, nawet jeśli są to osoby postronne.

Czytaj także: Płacz – pozwól sobie na łzy

Wyniki długoletnich badań prof. Ada Vingerhoetsa potwierdzają tezę, że płacz może znacząco ułatwiać łagodzenie konfliktów zarówno w gronie dorosłych, jak i w przypadku relacji rodziców z dziećmi, którzy są bardziej skłonni wybaczyć wszelkie przewinienia, gdy widzą szczere emocje.

Źródło: „Why It’s Good for You to Cry”greatergood.berkeley.edu [dostęp: 22.05.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze