1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. Stresogenny konflikt – jak sobie z nim poradzić?

Stresogenny konflikt – jak sobie z nim poradzić?

Żaden konflikt nie toczy się w próżni, za to każdy naraża nas na stres. (Fot. iStock)
Przed nami weekend. Czeka nas nie tylko chwila oddechu od pracy, ale konieczność zmierzenia się z ludźmi i sytuacjami, które – odkładane przez cały tydzień – teraz mają szansę wybuchnąć ze zdwojoną siłą. Jak sobie poradzić z konfliktami i nie dać się zestresować?

W życiu czasem musimy stawić czoła trudnemu szefowi, wymagającej rodzinie, męczącym znajomym czy głośnym sąsiadom, którzy wywołują w nas stres i zmuszają do podjęcia działania. A nasza niezgoda na cudze zachowanie czy wymuszoną przez kogoś sytuację doprowadza do konfliktu. Uwaga! Konflikty są po to, aby nauczyć się je rozwiązywać. W relacjach interpersonalnych zawsze pojawia się człowiek z jego emocjami, osobowością, bagażem doświadczeń i wychowaniem. Żaden konflikt nie toczy się w próżni, za to każdy naraża nas na stres.

Reakcja na konflikt

Jak poradzić sobie ze stresem, który zadaniowo pcha nas do rozwiązania konfliktu ale wpływa także na nas i nasze emocje? Powszechnie znana klasyfikacja mówi o trzech stylach radzenia sobie ze stresem:

 • koncentracja na zadaniu - np. zacisnąć zęby i odwiedzić teściową, być miłą cały dzień, nie dopuścić do konfliktu, a potem dać upust emocjom podczas godzinnego biegu w parku.
 • koncentracja na emocjach - jedziemy do teściowej i wiemy, że skończy się na przygryzaniu sobie, kłótni, łzach. Po powrocie do domu jeszcze długo płaczemy.
 • stosowanie uniku - odwołujemy wizytę u marudnych znajomych pod byle pretekstem, przekładając ją na kolejny raz, choć wiemy, że w końcu do niej dojdzie.

Czy któraś z tych strategii jest ci znana? Którą stosujesz? A co chciałabyś zmienić, by nieuchronnie czekające cię w życiu konflikty okupić jednak mniejszym stresem?

Zmierz się z konfliktem

Zatem zanim przystąpisz do zmierzenia się ze stresogennym konfliktem, zobacz, czym dysponujesz i co jest twoją mocną stroną. Przeanalizuj te cechy i zobacz, którą warto w sobie rozwinąć. Przed sytuacją, która może wywołać konflikt, a ciebie wytrącić z równowagi, sprawdź:

 • Emocje. Jak sobie z nimi radzisz, jak właściwie je nazywasz? Jak je wykorzystujesz w radzeniu sobie ze stresem? Dajesz im upust czy trzymasz na smyczy? Czujesz, że jesteś zbyt emocjonalna, ale też często wykorzystujesz je do manipulacji mężem, dziećmi, pracodawcą?

 • Myśli. Czy kierujesz własnymi myślami lub w myślach się uspokajasz, by nie doprowadzić do konfliktu i nie nakręcać się za bardzo? Gdy emocje, np.: złość uda ci się ujarzmić, a negatywne myśli wokół konfliktu sprowadzić na inny tor, można iść dalej. W sposób bardziej racjonalny (emocje zostały uporządkowane), spokojny (bez chaosu myśli) podejmować nowe próby w kierunku pozytywnego rozwiązania.

 • Cele. Hierarchia ważności, coś stracę i coś zyskam. Z czego mogę zrezygnować, ale czego nie oddam za żadne skarby? Czy jestem w stanie poświęcić własny spokój, byle dzieci spotkały się z babcią? A może - dla mojego spokoju, to mąż powinien je tam zawozić?

 • Rozmówcę, przeciwnika, kontrahenta. Jaki jest jego cel, co dla niego jest najważniejsze i co daje mi przewagę nad nim? Jeśli to przykładowa teściowa czy znienawidzony wujek, to jakie techniki stosuje, że wytrącają mnie z równowagi? I czy mogę go uprzedzić, wytrącić mu oręż z ręki i dzięki temu zyskać spokojne spotkanie z rodziną?

 • Przygotowania. Z czym startuję, jaki jest mój punkt wyjścia i co chcę uzyskać oraz na jakie straty jestem gotowy (bo jakieś na pewno będą)? Chcę udowodnić matce męża, że dobrze opiekuję się jej wnukami? Chcę pokazać pyskującemu pracownikowi gdzie jego miejsce?

Pamiętaj o mądrym powiedzeniu: „marnuj energię przeciwnika, nigdy własną” i coś w tym jest. Nie da się żyć w kokonie tylko pozytywnych zdarzeń. Co rusz może nas coś albo ktoś zdenerwować i wezwać do słownego boju.

Jak dojść do siebie po stresującej sytuacji?

 • Relaksacja. Pamiętaj, że po stresogennym starciu trzeba powrócić do równowagi. Praca z oddechem, poznaniem własnego rytmu, jego wpływu na fizjologię, a tym samym na emocje. Da ci to lepszą koncentrację, wydajność i otwartość umysłu a tym samym zwiększenie zdolności twórczych na rzeczy i aktywności poza strefą konfliktu.

 • Aktywność fizyczna, odżywianie i sen. To pozytywne i proste sposoby na odstresowanie. Pasje, muzyka czy książki działają podobnie. Asertywność, samoświadomość, wysoka samoocena podnoszą nasz optymizm, chęci do działania i umiejętne radzenie sobie w sytuacjach konfliktu, stresu, mniejszych negocjacji czy poważnych konfrontacji.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze