1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Zwątpienie kontra kreatywność

123rf
Najgorszym wrogiem kreatywności jest zwątpienie - napisał Sylvia Plath w swoim dzienniku. Jak poradzić sobie z wątpliwościami na temat własnej twórczości?

Zwątpienie może nas doprowadzić do tego, że przestaniemy tworzyć. Porzucimy swoje marzenia, zdradzimy własną kreatywność. Wzloty i upadki są częścią naszego życia, jednak zwątpienie we własny talent może sprawić, że się nie podniesiemy. Dlatego warto rozpoznać tego wroga i spróbować go przechytrzyć. Jak?

1. Wiedz, że zwątpienie jest w umyśle

Czyli jest wymyślone. Skoro tak, możesz wymyślić inne myśli na temat własnej twórczości. Nawet jeśli ktoś mówi ci, że jesteś do niczego, tak naprawdę mówi to twój wewnętrzny krytyk. Tylko ty możesz wpłynąć, że zmieni on zdanie. Kiedy ty przestaniesz wątpić w siebie, świat również przestanie.

2. Pamiętaj dlaczego tworzysz

Wiesz to doskonale - co chcesz zrobić i po co. Sięgnij po uczucia, które towarzyszą ci, gdy tylko myślisz o tym, żeby pisać, malować, komponować czy haftować i oddawaj się radości tworzenia.

3. Rób małe kroki

Nawet wtedy, gdy zwątpienie cię przygniata, nie przejmuj się i zrób mały krok w swojej twórczości. Jest prawdopodobne, że w odpowiedzi na taką postawę, zwątpienie pryśnie.

4. Podziwiaj talent innych

To cię będzie inspirować i da ci poczucie, że można tworzyć. Przyjmij postawę zachwytu i zdumienia. Geniusz jest zaraźliwy. Skoro ktoś mógł, dlaczego ty nie możesz?

5. Przeformułuj swoje zwątpienie

Zwątpienie może być paliwem dla twojej kreatywność, jeśli potraktujesz je jak wyzwanie. Spojrzyj na nie jak na nauczyciela – nieco srogiego, ale życzliwego. I pod jego okiem rób swoje.

6. Otocz się wspierającymi ludźmi

Takimi, którzy są twoimi fanami i w ciebie wierzą. Może bardziej niż ty sama.

7. Świętuj swoje kreacje Jeśli zrobisz coś twórczego, ciesz się i nagradzaj. Rozkoszuj się własną twórczością.

8. Porozmawiaj z kimś, komu ufasz

Jeśli zwątpienie męczy cię i nie opuszcza, porozmawiaj się z kimś, kogo zdanie jest dla ciebie istotne. Taka rozmowa powinna cię uspokoić, a może także ukierunkować.

9. Odkryj, co pobudza twoją kreatywność

Chodzi o to, żeby podnieść poziom fal alfa w mózgu. One wspomagają naszą kreatywność. Stają się one bardziej aktywne, im bardziej my jesteśmy zrelaksowani. Zatem twojej kreatywności może służyć muzyka, prysznic, spacer po lesie.

10. Po prostu twórz

Właściwie co masz do stracenia? Wątp i twórz. Zawsze jest dobry czas na odkrywanie siebie. Czy coś bardziej cię ciekawi?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze